Archiwalne

Pozytywne wartości i etyka w olimpiadzie informatycznej DialNet Masters

17.03.2011

Internet to styl życia większości nastolatków w Polsce. Jak wynika z badań – ponad 91% młodzieży w wieku 15–19 lat korzysta z sieci codziennie. W trosce o młode pokolenie internautów Telefonia DIALOG – organizator DialNet Masters – prócz krzewienia wiedzy o technologiach teleinformatycznych, szczególnie propaguje zasady etyki w sieci i poza nią.

Internet jest jednym z najważniejszych kanałów komunikacji, źródeł informacji i rozrywki. Jesteśmy świadkami spektakularnego rozwoju nowych, globalnych zjawisk i interaktywnych możliwości, ale także zagrożeń, które stwarza niemal powszechny (w krajach rozwiniętych) dostęp do sieci. Coraz więcej czasu spędzanego w wirtualnej rzeczywistości nie pozostaje bez wpływu zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne oraz relacje w świecie rzeczywistym. Zachowania w sieci i wpływ internetu na jego użytkowników jest przedmiotem wielu badań oraz analiz ekspertów. O tym, że sieć odgrywa coraz większą rolę w życiu współczesnych ludzi, świadczą także przykłady literackie i filmowe, np.: „Samotność w sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego czy głośny film „Sala samobójców” młodego twórcy Jana Komasy, poruszająca m.in. problem zaufania do internetowych nieznajomych.

Z badań wynika, że dla młodych internautów sieć jest dobrem oczywistym i wspólnym. Często nie dostrzegają oni zagrożeń, jakie płyną z internetu i łatwiej akceptują niższe standardy zachowań. Dla przykładu, tylko niemal co trzeci nastolatek (29,2%) uważa, że ściąganie plików z sieci jest przestępstwem (Badanie użytkowników epuls.pl, 2009 r.). Internet jako najpowszechniejszy środek przekazu informacji kształtuje słownictwo, styl wypowiedzi i poprawność językową oraz wpływa na kulturę języka młodego pokolenia. Dlatego też organizatorzy i partnerzy olimpiady DialNet Masters, skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, tak wiele uwagi poświęcają na przypominanie zasad etycznego poruszania się w sieci. Już od pierwszej edycji turnieju propagują pozytywne wartości, a od ubiegłego roku, w sposób sformalizowany – poprzez Kodeks Etyczny Mastersa – podkreślają istotną rolę zasad etyki w internecie.

– Uczestnikami naszej olimpiady są ludzie młodzi, uczniowie, którzy – jak wynika z badań – są szczególnie narażeni na negatywne zjawiska i zagrożenia sieciowe. Dlatego też czujemy się wyjątkowo zobowiązani do promowania zasad etyki w internecie – podkreśla Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu Telefonii DIALOG S.A. – Mam na myśli poszanowanie zasad netykiety, praw autorskich, dbałości o kulturę słowa i szeroko pojętą odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Postawy, które staramy się popularyzować wśród uczestników turnieju, powinny skłonić ich do większej ostrożności i ograniczonego zaufania do wirtualnej rzeczywistości. Z drugiej strony, powinny także inspirować do wykorzystywania szans, jakie stwarzają najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne – dodaje.

DialNet Masters to kluczowy projekt CSR Telefonii DIALOG, który został wpisany do raportu: „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2009. Dobre praktyki”. Co roku olimpiada angażuje 40 tys. pasjonatów internetu z całej Polski. Uczestniczą w niej pięcioosobowe zespoły (nauczyciel i 4 uczniów) ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dziś V jubileuszowa edycja DialNet Masters to największe przedsięwzięcie naukowo-rozrywkowe dla młodzieży w Polsce i jedno z największych w Europie. DialNet Masters jest olimpiadą równych szans, która niweluje bariery mentalne, wiekowe i sprawnościowe. Liczy się w niej jedna sprawność: sprawność umysłu. Turniej nie tylko udowadnia, że inwestycja w wiedzę o nowych technologiach się opłaca, ale podkreśla również etyczny wymiar tego przedsięwzięcia. Temu, jak istotną rolę odgrywa rywalizacja fair play i uczciwość każdego Mastersa, dowodzi wprowadzony w 2010 r. Etyczny Kodeks Mastersa. Zbiór 14 zasad przypomina, m. in. o tym, że nie należy zastępować drugiego człowieka komputerem, ściąganie podczas rozgrywek olimpijskich jest zabronione, należy chronić najmłodszych przed zagrożeniami płynącymi z sieci i nie zapominać, że internet to tylko jedna spośród wielu dróg, aby zostać mistrzem. Etyczny przejaw DialNet Masters to także walka z wykluczeniem społecznym osób z niepełnosprawnością i aktywizowanie seniorów. Organizator DialNet Masters od 2010 r. zaprasza do udziału w olimpiadzie młodzież z niepełnosprawnością i angażuje osoby starsze poprzez szkolenia komputerowe „Surfuj seniorem”, organizowane przez uczniów.

Olimpiada jest przedsięwzięciem wieloetapowym. Dzisiaj zakończyły się etapy testów on-line, które wyłonią 42 najlepsze drużyny (po 21 w kategorii gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) spośród 4.643 zespołów – rekordowej liczby uczestników. Od 29 marca do 18 kwietnia br. drużyny wezmą udział w półfinałach, zwanych „Meczami Mastersów”. Podczas wszystkich etapów olimpiady uczestnicy muszą wykazać się olbrzymią inteligencją i znajomością zagadnień związanych z szeroko pojętym internetem. Rozwiązują zadania wymagające wiedzy i umiejętności wykraczających poza szkolny program z informatyki. Autorami zadań są eksperci z uczelni wyższych: Politechniki Łódzkiej, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, CISCO Networking Academy i firmy INTEL.

– Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest pierwszą, w której uczestniczy Intel – mówi Krzysztof Janicki, Regional Business Manager w firmie Intel. – Partnerów tej inicjatywy łączy wspólny cel promowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zwiększenia poziomu edukacji informatycznej. Będzie to sprzyjać tworzeniu miejsc pracy w sektorze wysokich technologii i przełoży się na inwestycje firm IT w Polsce. W Gdańsku znajduje się największe w UE centrum naukowo-badawcze Intela, zatrudniające ponad 600 programistów, które będzie współpracować z organizatorami Olimpiady jako patron merytoryczny – dodaje.

Wielki Finał olimpiady odbędzie się 16 czerwca 2011 we Wrocławiu.

Najważniejsze wydarzenia kolejnych etapów Olimpiady to:

PÓŁFINAŁY – MECZE MASTERSÓW:
29 marca 2011 – Gdańsk
30 marca 2011 – Warszawa
31 marca 2011 – Lublin
04 kwietnia 2011 – Zielona Góra
11 kwietnia 2011 – Łódź
15 kwietnia 2011 – Legnica
18 kwietnia 2011 – Kraków

KONKURS O „DZIKĄ KARTĘ” do Wielkiego Finału organizowany przez magazyn komputerowy „CHIP”:
do 15 maja 2011 r.

PROJEKT LOGOTYPU DLA NIEPELNOSPRAWNI.PL:
od 16 do 31 maja 2011 r.

SZKOLENIA SENIORA:
od 27 kwietnia do 31 maja 2011 r. – zespołowe szkolenia komputerowe „Surfuj z Seniorem”

WIELKI FINAŁ:
16 czerwca 2011 r. we Wrocławiu

źródło: Dialog

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Huawei otwiera Centrum Przejrzystości i Bezpieczeństwa Cybernetycznego w Brukseli

Huawei otworzył dziś w Brukseli swoje Centrum Przejrzystości i Bezpieczeństwa Cybernetycznego. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 przedstawicieli urzędów regulacyjnych, operatorów telekomunikacyjnych, przedsiębiorstw oraz mediów. Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali przedstawiciele Unii Europejskiej, GSMA i Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj więcej