Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Transmisja danych

Z jaką prędkością przesyłane są dane w sieciach komórkowych?

Sieci komórkowe oprócz połączeń telefonicznych oraz wiadomości SMS i MMS, umożliwiają przesyłanie danych w tym korzystanie z Internetu. W zależności od zastosowanej technologii, maksymalna prędkość odbierania i wysyłania danych może być różna. W praktyce prędkości te są niższe oraz zmienne i zależą głównie od takich czynników jak:

 • liczba użytkowników zalogowanych do danej stacji bazowej,
 • liczba użytkowników korzystających z transmisji danych w danej stacji bazowej,
 • natężenie ruchu w sieci operatora,
 • warunki atmosferyczne,
 • ukształtowania terenu,
 • odległość użytkownika od stacji bazowej,
 • rodzaj wykorzystywanego urządzenia,
 • kategoria urządzenia i oprogramowanie w nim wykorzystywane,
 • aplikacje i programy działające w tle.

Tabela prędkości transmisji danych w sieciach komórkowych
Technologia transmisji danych Maksymalne prędkości transferu danych:
  pobieranie (download) wysyłanie (upload)
GPRS (2G) do 53,6 kbit/s do 26,8 kbit/s
EDGE (2G) do 236,8 kbit/s do 120 kbit/s
UMTS (3G) do 384 kbit/s do 128 kbit/s
HSDPA (3G) - rozszerzenie UMTS do 14,4 Mbit/s -
HSUPA (3G) - rozszerzenie UMTS - do 5,76 Mbit/s
HSPA (3G) - połączenie HSDPA i HSUPA do 14,4 Mbit/s do 5,76 Mbit/s
HSPA+ (3G) - rozszerzenie HSPA do 28,8 Mbit/s do 5,76 Mbit/s
HSPA+ DC (3G) - rozszerzenie HSPA+ do 56,0 Mbit/s do 22,0 Mbit/s
CDMA do 3,1 Mbit/s do 1,8 Mbit/s
LTE (4G) do 150 Mbit/s do 50 Mbit/s
LTE Advanced (4G) do 498 Mbit/s do 50 Mbit/s

W sieciach mobilnych (komórkowych) transmisja danych rozliczna jest przez operatorów oddzielnie za odbierania danych i oddzielnie za wysyłanie danych. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ pakiet danych, który mamy do wykorzystania jest pomniejszany o te dwa parametry jednocześnie.

Co oznaczają poszczególny skróty dla rodzai transmisji danych w sieciach GSM?

GPRS (General Packet Radio Service)

Protokół GPRS umożliwia przesyłanie danych w postaci pakietów danych w sieciach GSM.

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System)

UMTS jest określany jako standard w sieciach telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Umożliwia realizację połączeń telefonicznych, wideorozmów telefonicznych, komunikacji tekstowej SMS, komunikację MMS oraz transmisji danych w tym korzystanie z Internetu.

Transmisja danych LTE (Long Term Evolution)

Aby móc korzystać z internetu z prędkością LTE, niezbędne jest:

 • przebywanie w zasięgu sieci LTE/4G swojego operatora usług komórkowych,
 • posiadanie urządzenia (telefon/smartfon, tablet, router) wspierającego tą prędkość transmisji danych,
 • posiadanie w urządzeniu karty SIM, która zapewnia wsparcie dla tej technologii - jest to karta USIM,
 • podpisanie umowy telekomunikacyjnej, dzięki której operator udostępni możliwość korzystania z tego rodzaju transmisji danych.

 

Terminale są wyposażone w modemy umożliwiające komunikację w sieci Internet i dzielą się na kategorie, które mówią o tym, jakie maksymalne prędkości można osiągnąć za pomocą danego urządzenia:

 • terminale kategorii 3 – prędkość pobierania do 100Mb/s, prędkość wysyłania do 50Mb/s,
 • terminale kategorii 4 – prędkość pobierania do 150Mb/s, prędkość wysyłania do 50Mb/s,
 • terminale kategorii 6 – prędkość pobierania do 300Mb/s, prędkość wysyłania do 50Mb/s,
 • terminale kategorii 9 – prędkość pobierania do 450Mb/s, prędkość wysyłania do 50Mb/s.