Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Nowoczesne telewizory plazmowe sprawiają, że możemy we własnym salonie poczuć się niemalże tak jak w kinie. Tego typu sprzęt posiada wiele zalet przez które tak wiele ludzi chce go kupić. Niemniej jednak tak jak każde inne urządzenie elektroniczne posiada także wiele wad. Zastanawiasz się nad zakupem telewizora plazmowego? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, który z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Czy warto kupić telewizor powystawowy? Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Technologia nieustannie się rozwija i sprzęt elektroniczny, który był nowością kilka lat temu i kosztował kilka tysięcy złotych, jest przestarzały, a jego wartość na rynku wtórnym spadła kilkukrotnie. Jak zatem nadążyć za zmieniającymi się technologiami, a jednocześnie pozostać oszczędnym? Mamy na to kilka rozwiązań.
Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy? Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Z roku na rok telefony komórkowe stają się coraz bardziej zaawansowane. To już nie proste urządzenia do dzwonienia, ale skomplikowane maszyny wielofunkcyjne. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu smartfona?
Serwery VPS – zalety wykorzystania Serwery VPS – zalety wykorzystania

Serwery VPS – zalety wykorzystania

Elastyczność, wydajność, niezawodność oraz stabilność to najbardziej pożądane cechy dobrych serwerów, które zapewniają bezproblemowy, stały dostęp do Twojej strony internetowej. Gwarantem ich wszystkich okazuje się z pewnością wybór serwerów VPS.
Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie? Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Coraz głośniej o rozmaitych oszustwach wirtualnych. Z roku na rok drastycznie zwiększa się liczba użytkowników sieci, którzy padli ofiarami hackerów. Wykradanie cennych danych to dziś w Internecie chleb powszedni, dlatego też niesamowicie ważne okazuje się zastosowanie wszelkich możliwych form ochrony na wypadek nieuczciwych internautów, którzy czyhają na nieostrożnych i niezabezpieczonych. Z pewnością pytanie nasuwające się nie jednemu czytającemu brzmi- tylko jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Jedną z bardzo skutecznych form jest szyfrowanie SSL. Więcej o tym w dalszych częściach.
SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści? SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

Wysyłanie wiadomości marketingowych w formie SMS-ów to świetny sposób na skuteczną i przemyślaną komunikację z klientem. Aby jednak wysyłane masowo SMS-y były efektywne oraz właściwie spełniły pokładane w nich nadzieje, wiadomości powinny być prawidłowo przygotowane oraz opracowane. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę korzystając z takich narzędzi, jak SMS API w Apifonica.com?
Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu

Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu

Odwieczne pytanie: Jak zwiększyć efektywność swojego biznesu? Śniadanie w Chmurze jest doskonałym miejscem do znalezienia nowych pomysłów w tym zakresie oraz okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami w dziedzinie wielokanałowej komunikacji z klientami.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Międzynarodowe numery kierunkowe do państw

Jaki jest numer kierunkowy do jakiego kraju? Pełna lista numerów kierunkowych do poństw (według alfabetu), stolic, kontynentów i stref czasowych.

Numery kierunkowe do państw są wyróżnikami państw (lub obszarów, na przykład Ameryka Północna), dzięki którym międzynarodowe połączenia telefoniczne mogą być kierowane do właściwego kraju i lokalizacji na Ziemi. Jest to stała numeracja (kod kraju), przydzielana danemu państwu przez międzynarodową organizację ITU (ang. International Telecommunication Union), czyli Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, który jest odpowiedzialny za standaryzację usług telekomunikacyjnych na całym świecie. Standaryzacja na tym poziomie jest zgodna z międzynarodowym standardem zdefiniowanym w Zaleceniu ITU-T E.164 (ITU-T Recommendation E.164 assigned country codes).

Jak dzwonić z Polski za granicę?

Z terenu Polski do innego kraju można zadzwonić z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego (zakładając, że operator z którego sieci chcemy wykonać połączenie, nie blokuje tych połączeń telefonicznych). Aby zadzwonić:

 • z telefonu stacjonarnego w Polsce, po podniesieniu słuchawki należy wybrać dwa razy zero (00), następnie numer kierunkowy do państwa do którego chcemy zadzwonić oraz numer lokalnego abonenta w tym kraju. Czyli dzwoniąc na przykład do Niemiec do abonenta telefonu stacjonarnego w Berlinie (numeracja berlińska zaczyna się od "30", analogicznie do tego co mamy w Polsce, na przykład numeracja warszawska zaczyna się od "22"), wybieramy 004930_numer_abonenta_w_Berlinie_w_Niemczech.
 • z telefonu komórkowego w Polsce, należy wcisnąć na klawiaturze znak plusa, następnie numer kierunkowy do państwa do którego chcemy zadzwonić oraz numer lokalnego abonenta w tym kraju, po czym nacisnąć zieloną słuchawkę. Czyli używając tego samego przykładu, dzwoniąc do Niemiec do abonenta telefonu stacjonarnego w Berlinie (numeracja berlińska zaczyna się od "30", analogicznie do tego co mamy w Polsce, na przykład numeracja warszawska zaczyna się od "22"), klikamy na klawiaturze +004930_numer_abonenta_w_Berlinie_w_Niemczech i wciskamy zieloną słuchawkę.

Jak dzwonić z zagranicy do Polski?

Podobnie jak w Polsce, dzwoniąc z danego państwa do Polski, należy przed numerem abonenta w Polsce wybrać "00" lub "+", następnie numer kierunkowy do Polski "48" oraz numer abonenta w Polsce. I nie ma tu znaczenia czy dzwonimy z własnej komórki działającej w roamingu, czy z linii telefonicznej w danym kraju w którym się znajdujemy (zobacz wyjątki).

Dla przykładu, gdy jesteśmy we wcześniej wspomnianym Berlinie i chcemy zadzwonić do abonenta w Warszawie, to z własnej komórki, na klawiaturze naszego telefonu wybieramy +4822_numer_abonenta_w_Warszawie_w_Polsce.

Jak dzwonić z Europy i Ameryki Północnej?

Zasady dzwonienia do innych państw w tych regionach są unormowane. W zależności od kontynentu na którym się znajdujemy schemat dzwonienia jest następujący:

Tak więc aby system telekomunikacyjny "zrozumiał", że chcesz zadzwonić za granicę, na początku musisz wybrać "00" będąc w Europie lub "011" będąc w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie.

Zobacz również:

Państwa ułożone alfabetycznie i ich międzynarodowe numery kierunkowe
Państwo Numer kierunkowy Kontynent Stolica Strefa czasowa
Afganistan +93 Azja Kabul UTC +4:30
Alaska - Stany Zjedn. Am. Płn. (USA) +1 907 Ameryka Północna Juneau UTC -9 – zima; UTC -8 – lato
Albania +355 Europa Tirana UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Algieria +213 Afryka Algier UTC +1 (cały rok)
Andora +376 Europa Andora UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Angola +244 Afryka Luanda UTC +1
Anguilla - wyspa +1 264 Ameryka Środkowa The Valley UTC -4
Antigua i Barbuda +1 268 Ameryka Środkowa Saint John’s UTC -4
Antyle Holenderskie +599 Ameryka Środkowa Willemstad UTC -4
Arabia Saudyjska +966 Azja Rijad UTC +3
Argentyna - numery kierunkowe do miast +54 Ameryka Południowa Buenos Aires UTC -3
Armenia +374 Azja Erywań UTC +4
Aruba +297 Ameryka Środkowa Oranjestad UTC -4
Australia - numery kierunkowe do miast +61 Australia i Oceania Canberra UTC od +8 do +11 – zima; UTC od +8 do +12 – lato
Austria +43 Europa Wiedeń UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Azerbejdżan +994 Azja Baku UTC +4 – zima; UTC +5 – lato
Bahamy - wyspy +1 242 Ameryka Środkowa Nassau UTC -5 – zima; UTC -4 – lato
Bahrajn +973 Azja Manama UTC +3
Bangladesz +880 Azja Dhaka UTC +6
Barbados +1 246 Ameryka Środkowa Bridgetown UTC -4
Belgia - numery kierunkowe do miast +32 Europa Bruksela UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Belize +501 Ameryka Środkowa Belmopan UTC -6
Benin +229 Afryka Porto-Novo UTC +1
Bermudy - wyspy +1 441 Ameryka Północna Hamilton UTC -4 – zima; UTC -3 – lato
Bhutan +975 Azja Thimphu UTC +6
Białoruś +375 Europa Mińsk UTC +3
Boliwia +591 Ameryka Południowa La Paz UTC -4
Bonaire - wyspa +599 Ameryka Środkowa Kralendijk UTC -4
Bośnia i Hercegowina +387 Europa Sarajewo UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Botswana +267 Afryka Gaborone UTC +2
Brazylia - numery kierunkowe do miast +55 Ameryka Południowa Brasilia UTC od -2 do -5 – zima; UTC od -1 do -4 – lato
Brunei +673 Azja Bandar Seri Begawan UTC +8
Brytyjskie Wyspy Dziewicze +1 284 Ameryka Środkowa Road Town UTC -4
Bułgaria - numery kierunkowe do miast +359 Europa Sofia UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Burkina Faso +226 Afryka Wagadugu UTC ±0
Burundi +257 Afryka Bużumbura UTC +2
Chile - numery kierunkowe do miast +56 Ameryka Południowa Santiago UTC -4 – zima; UTC -3 – lato
Chiny +86 Azja Pekin UTC +8 (nie ma czasu letniego)
Chorwacja - numery kierunkowe do miast +385 Europa Zagrzeb UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Curacao - wyspa +599 Ameryka Środkowa Willemstad UTC -4
Cypr - numery kierunkowe do miast +357 Azja Nikozja UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Czad +235 Afryka Ndżamena UTC +1
Czarnogóra +382 Europa Podgorica UTC +1
Czechy - numery kierunkowe do miast +420 Europa Praga UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Dania +45 Europa Kopenhaga UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Demokratyczna Republika Konga +243 Afryka Kinszasa UTC od +1 do +2
Diego Garcia +246 Afryka b/d UTC +6
Dominika +1 767 Ameryka Środkowa Roseau UTC -4
Dominikana - numery kierunkowe do miast +1 809 Ameryka Środkowa Santo Domingo UTC -4
Dominikana - numery kierunkowe do miast +1 829 Ameryka Środkowa Santo Domingo UTC -4
Dominikana - numery kierunkowe do miast +1 849 Ameryka Środkowa Santo Domingo UTC -4
Dżibuti +253 Afryka Dżibuti UTC +3
Egipt +20 Afryka Kair UTC +2 (cały rok)
Ekwador +593 Ameryka Południowa Quito UTC -5
Erytrea +291 Afryka Asmara UTC +3
Estonia +372 Europa Tallinn UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Etiopia +251 Afryka Addis Abeba UTC +3
Falklandy - wyspy +500 Ameryka Południowa Stanley UTC -4 – zima; UTC -3 – lato
Fidżi +679 Australia i Oceania Suva UTC +12
Filipiny +63 Azja Manila UTC +8
Finlandia - numery kierunkowe do miast +358 Europa Helsinki UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Francja - numery kierunkowe do miast +33 Europa Paryż UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Gabon +241 Afryka Libreville UTC +1
Gambia +220 Afryka Bandżul UTC ±0
Ghana +233 Afryka Akra UTC ±0
Gibraltar +350 Europa Gibraltar UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Grecja +30 Europa Ateny UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Grenada +1 473 Ameryka Środkowa Saint George’s UTC -4
Grenlandia +299 Ameryka Północna Nuuk UTC -3 – zima; UTC -2 – lato
Gruzja +995 Azja Tbilisi UTC +4
Guam +1 671 Australia i Oceania Hagåtña UTC +10
Guernsey - wyspa +44 1481 Europa Saint Peter Port UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Gujana +592 Ameryka Południowa Georgetown UTC -4
Gujana Francuska +594 Ameryka Południowa Kajenna UTC -3
Gwadelupa - wyspa +590 Ameryka Środkowa Basse-Terre UTC -4
Gwatemala +502 Ameryka Środkowa Gwatemala UTC -6
Gwinea +224 Afryka Konakry UTC ±0
Gwinea - Bissau +245 Afryka Bissau UTC ±0
Gwinea Równikowa +240 Afryka Malabo UTC +1
Haiti +509 Ameryka Środkowa Port-au-Prince UTC -5
Hawaje +1 808 Ameryka Północna Honolulu UTC -10
Hiszpania - numery kierunkowe do miast +34 Europa Madryt UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Holandia - numery kierunkowe do miast +31 Europa Amsterdam UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Honduras +504 Ameryka Środkowa Tegucigalpa UTC -6
Hong Kong +852 Azja Hong Kong UTC +8
Indie +91 Azja Nowe Delhi UTC +5:30
Indonezja +62 Azja Dżakarta UTC od +7 do +9
Irak +964 Azja Bagdad UTC +3
Iran +98 Azja Teheran UTC +3:30
Irlandia - numery kierunkowe do miast +353 Europa Dublin UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Islandia +354 Europa Reykjavík UTC ±0
Izrael - numery kierunkowe do miast +972 Azja Jerozolima (Tel Awiw-Jafa) UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Jamajka +1 876 Ameryka Środkowa Kingston UTC -5
Japonia - numery kierunkowe do miast +81 Azja Tokio UTC +9 (nie ma czasu letniego)
Jemen +967 Azja Sana UTC +3
Jersey - wyspa +44 1534 Europa Saint Helier UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Jordania +962 Azja Amman UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Kajmany - wyspy +1 345 Ameryka Środkowa George Town UTC -5
Kambodża +855 Azja Phnom Penh UTC +7
Kamerun +237 Afryka Jaunde UTC +1
Kanada +1 Ameryka Północna Ottawa UTC od -3,5 do -8 zima; UTC od -2,5 do -7 lato
Kanaryjskie Wyspy +34 Afryka Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas UTC +1
Katar +974 Azja Doha UTC +3
Kazachstan +7 Azja, Europa Astana UTC od +5 do +6
Kenia +254 Afryka Nairobi UTC +3
Kirgistan +996 Azja Biszkek UTC +6
Kiribati +686 Australia i Oceania Bairiki UTC od +12 do +14
Kolumbia +57 Ameryka Południowa Bogota UTC -5
Komory +269 Afryka Moroni UTC +3
Kongo +242 Afryka Brazzaville UTC +1
Korea Południowa +82 Azja Seul UTC +9
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna +850 Azja Pjongjang UTC +9
Kosowo - nie wykazane w oficjalnych planach numeracji ITU-T +383 Europa Prisztina UTC +1
Kostaryka +506 Ameryka Środkowa San José UTC -6
Kuba +53 Ameryka Środkowa Hawana UTC -5 – zima; UTC -4 – lato
Kuwejt +965 Azja Kuwejt UTC +3
Laos +856 Azja Wientian UTC +7
Lesotho +266 Afryka Maseru UTC +2
Liban +961 Azja Bejrut UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Liberia +231 Afryka Monrovia UTC ±0
Libia +218 Afryka Trypolis UTC +2
Liechtenstein +423 Europa Vaduz UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Litwa +370 Europa Wilno UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Luksemburg +352 Europa Luksemburg UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Łotwa +371 Europa Ryga UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Macedonia +389 Europa Skopje UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Madagaskar +261 Afryka Antananarywa UTC +3
Majotta (wyspa francuska) +262 Afryka Mamoudzou UTC +3
Makau +853 Azja b/d UTC +8
Malawi +265 Afryka Lilongwe UTC +2
Malediwy +960 Azja Male UTC +5
Malezja +60 Azja Kuala Lumpur UTC +8
Mali +223 Afryka Bamako UTC ±0
Malta +356 Europa Valletta UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Mariany Północne +1 670 Australia i Oceania Capitol Hill UTC +10
Maroko +212 Afryka Rabat UTC ±0
Marshalla Wyspy +692 Australia i Oceania Majuro UTC +12
Martynika - wyspa +596 Ameryka Środkowa Fort-de-France UTC -4
Mauretania +222 Afryka Nawakszut UTC +0
Mauritius +230 Afryka Port Louis UTC +4
Meksyk +52 Ameryka Północna Meksyk UTC od -8 do -6 – zima; UTC od -7 do -5 – lato
Mikronezja +691 Australia i Oceania Palikir UTC od +10 do +11
Mjanma (Birma) +95 Azja Naypyidaw UTC +6:30
Mołdawia +373 Europa Kiszyniów UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Monako +377 Europa Monako UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Mongolia +976 Azja Ułan Bator UTC od +7 do +8 – zima; UTC od +8 do +9 – lato
Montserrat - wyspa +1 664 Ameryka Środkowa Plymouth UTC -4
Mozambik +258 Afryka Maputo UTC +2
Namibia +264 Afryka Windhuk UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Nauru +674 Australia i Oceania Yaren UTC +12
Nepal +977 Azja Katmandu UTC +5:45
Niemcy +49 Europa Berlin UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Niger +227 Afryka Niamey UTC +1
Nigeria +234 Afryka Abudża UTC +1
Nikaragua +505 Ameryka Środkowa Managua UTC -6
Niue +683 Australia i Oceania Alofi UTC -11
Norfolk Wyspa +672 Australia i Oceania Kingston UTC +11
Norwegia +47 Europa Oslo UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Nowa Kaledonia +687 Australia i Oceania Numea UTC +11
Nowa Zelandia +64 Australia i Oceania Wellington UTC +12; UTC +13 (wrzesień – kwiecień)
Oman +968 Azja Maskat UTC +4
Owcze Wyspy +298 Europa Thorshavn UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Pakistan +92 Azja Islamabad UTC +5
Palau +680 Australia i Oceania Ngerulmud UTC +9
Palestyna (numeracja w ITU-T wykazana jako w rezerwie) +970 Afryka Ramallah UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Panama +507 Ameryka Środkowa Panama UTC -5
Papua Nowa Gwinea +675 Australia i Oceania Port Moresby UTC +10
Paragwaj +595 Ameryka Południowa Asuncion UTC -4 – zima; UTC -3 – lato
Peru +51 Ameryka Południowa Lima UTC -5
Polinezja Francuska +689 Australia i Oceania Papeete UTC -10
Polska +48 Europa Warszawa UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Portoryko +1 787 Ameryka Środkowa San Juan UTC -4
Portoryko +1 939 Ameryka Środkowa San Juan UTC -4
Portugalia +351 Europa Lizbona UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Republika Południowej Afryki +27 Afryka Pretoria UTC +2
Republika Środkowoafrykańska +236 Afryka Bangi UTC +1
Reunion +262 Afryka Saint-Denis UTC +4
Rosja +7 Europa, Azja Moskwa UTC od +3 do +12
Rumunia +40 Europa Bukareszt UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Rwanda +250 Afryka Kigali UTC +2
Saba - wyspa +599 Ameryka Środkowa The Bottom UTC -4
Sahara Zachodnia +212 Afryka Tifariti UTC ±0
Saint Kitts and Nevis (Sain Christopher i Nevis) +1 869 Ameryka Środkowa Basseterre UTC -4
Saint Lucia +1 758 Ameryka Środkowa Castries UTC -4
Saint Martin - wyspa +590 Ameryka Środkowa Marigot UTC -4
Saint Vincent i Grenadyny - wyspy +1 784 Ameryka Środkowa Kingstown UTC -4
Salomona Wyspy +677 Australia i Oceania Honiara UTC +11
Salwador +503 Ameryka Środkowa San Salvador UTC -6
Samoa +685 Australia i Oceania Apia UTC +13 zima; UTC +14 lato
Samoa Amerykańskie +1 684 Australia i Oceania Fagatogo UTC -11
San Marino +378 Europa San Marino UTC +1 – zima; UTC+2 – lato
Senegal +221 Afryka Dakar UTC ±0
Serbia +381 Europa Belgrad UTC +1 – zima; UTC+2 – lato
Seszele +248 Afryka Victoria UTC +4
Sierra Leone +232 Afryka Freetown UTC ±0
Singapur +65 Azja Singapur UTC +8
Sint Eustatius - wyspa +599 Ameryka Środkowa Oranjestad UTC -4
Sint Maarten - terytorium +1 721 Ameryka Środkowa Philipsburg UTC -4
Słowacja +421 Europa Bratysława UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Słowenia +386 Europa Lublana UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Somalia +252 Afryka Mogadiszu UTC +3
Sri Lanka +94 Azja Sri Dźajawardanapura Kotte UTC +5:30
Stany Zjednoczone Ameryki (USA) +1 Ameryka Północna Waszyngton UTC od -5 do -11 – zima; UTC od -4 do -10 – lato
Suazi +268 Afryka Mbabane UTC +2
Sudan +249 Afryka Chartum UTC +3
Sudan Południowy +98 Afryka Dżuba UTC +3
Surinam +597 Ameryka Południowa Paramaribo UTC -3
Svalbard i Jan Mayen +47 Europa Longyearbyen (Svalbard) UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Syria +963 Azja Damaszek UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Szwajcaria +41 Europa Berno UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Szwecja +46 Europa Sztokholm UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Świętego Bartłomieja - wyspa +590 Ameryka Środkowa Gustavia UTC -4
Świętego Piotra i Mikeleona Wyspy +508 Ameryka Północna Saint-Pierre UTC -3 – zima; UTC -2 – lato
Świętego Tomasza i Książęca Wyspy +239 Afryka São Tomé UTC ±0
Świętej Heleny Wyspa +247 Afryka Jamestown UTC ±0
Świętej Heleny Wyspa +290 Afryka Jamestown UTC ±0
Tadżykistan +992 Azja Duszanbe UTC +5
Tajlandia +66 Azja Bangkok UTC +7
Tajwan +886 Azja Tajpej UTC +8
Tanzania +255 Afryka Dodoma UTC +3
Timor Wschodni +670 Azja, Oceania Dili UTC +9
Togo +228 Afryka Lomé UTC ±0
Tokelau - wyspy +690 Australia i Oceania brak stolicy UTC +13
Tonga +676 Australia i Oceania Nukuʻalofa UTC +13
Tristan da Cunha Wyspa +247 Afryka Edinburgh of the Seven Seas UTC ±0
Tristan da Cunha Wyspa +290 Afryka Edinburgh of the Seven Seas UTC ±0
Tristan da Cunha Wyspa +44 20 Afryka Edinburgh of the Seven Seas UTC ±0
Trynidad i Tobago +1 868 Ameryka Południowa Port-of-Spain UTC -4
Tunezja +216 Afryka Tunis UTC +1 (cały rok)
Turcja +90 Azja, Europa Ankara UTC +3
Turkmenistan +993 Azja Aszchabad UTC +5
Tursk i Caicos (wyspy) +1 649 Ameryka Środkowa Cockburn Town UTC -5 – zima; UTC -4 – lato
Tuvalu +688 Australia i Oceania Vaiaku UTC +12
Uganda +256 Afryka Kampala UTC +3
Ukraina +380 Europa Kijów UTC +2 – zima; UTC +3 – lato
Urugwaj +598 Ameryka Południowa Montevideo UTC -3
Uzbekistan +998 Azja Taszkent UTC +5
Vanuatu +678 Australia i Oceania Port Vila UTC +11
Wallis i Futuna - wyspy +681 Australia i Oceania Mata-Utu UTC +12
Watykan +39 Europa Watykan UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Watykan - rezerwa na przyszłość +379 Europa Watykan UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Wenezuela +58 Ameryka Południowa Caracas UTC -4
Węgry +36 Europa Budapeszt UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Wielka Brytania - numery kierunkowe do miast +44 Europa Londyn UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Wietnam +84 Azja Hanoi UTC +7
Włochy +39 Europa Rzym UTC +1 – zima; UTC +2 – lato
Wniebowstąpienia Wyspa +247 Afryka Georgetown UTC ±0
Wniebowstąpienia Wyspa +290 Afryka Georgetown UTC ±0
Wybrzeże Kości Słoniowej +225 Afryka Jamusukro UTC ±0
Wyspa Bożego Narodzenia +61 Azja i Oceania Flying Fish Cove UTC +7
Wyspa Man +44 1624 Europa Douglas UTC ±0 – zima; UTC +1 – lato
Wyspy Cooka +682 Australia i Oceania Avarua UTC -10
Wyspy Dziewicze - Stany Zjedn. Am. Płn. (USA) +1 340 Ameryka Środkowa Charlotte Amalie UTC -4
Wyspy Kokosowe +61 891 Azja i Oceania West Island UTC +6,5
Wyspy Pitcairn +64 Australia i Oceania Adamstown UTC -8,5
Zambia +260 Afryka Lusaka UTC +2
Zielonego Przylądka Wyspy +238 Afryka Praia UTC -1
Zimbabwe +263 Afryka Harare UTC +2
Zjednoczone Emiraty Arabskie +971 Azja Abu Zabi UTC +4

Wyjątki dotyczące dzwonienia z innych państw za granicę (w tym do Polski).

W niektórych krajach, do połączenia zagranicznego, zamiast użycia znaku plus (+) lub dwóch zer (00) przed kodem kraju, używane są inne prefiksy (kolejność alfabetyczna):

 

 • Australia: 0011
 • Białoruś: 810
 • Finlandia: 99x (jest to dodatkowy prefiks - oprócz standardowego „00” - używany w przypadku chęci zadzwonienia przez sieć wskazania operatora, za pośrednictwem którego zestawiane jest połączenie, x: to jedna, dwie lub 3 cyfry).
 • Japonia: 010
 • Kanada (i inne kraje należące do NANP): 011
 • Kazachstan: 810
 • Kuba: 119
 • Mongolia: 001
 • Nigeria: 009
 • Rosja: 810
 • Tadżykistan: 810
 • Tanzania: 000
 • Turkmenistan: 810
 • Uganda: 000
 • USA (i inne kraje należące do NANP): 011
 • Uzbekistan: 810

Sprawdź również:

Państwa i ich domeny narodowe