Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Nowoczesne telewizory plazmowe sprawiają, że możemy we własnym salonie poczuć się niemalże tak jak w kinie. Tego typu sprzęt posiada wiele zalet przez które tak wiele ludzi chce go kupić. Niemniej jednak tak jak każde inne urządzenie elektroniczne posiada także wiele wad. Zastanawiasz się nad zakupem telewizora plazmowego? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, który z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Czy warto kupić telewizor powystawowy? Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Technologia nieustannie się rozwija i sprzęt elektroniczny, który był nowością kilka lat temu i kosztował kilka tysięcy złotych, jest przestarzały, a jego wartość na rynku wtórnym spadła kilkukrotnie. Jak zatem nadążyć za zmieniającymi się technologiami, a jednocześnie pozostać oszczędnym? Mamy na to kilka rozwiązań.
Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy? Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Z roku na rok telefony komórkowe stają się coraz bardziej zaawansowane. To już nie proste urządzenia do dzwonienia, ale skomplikowane maszyny wielofunkcyjne. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu smartfona?
Serwery VPS – zalety wykorzystania Serwery VPS – zalety wykorzystania

Serwery VPS – zalety wykorzystania

Elastyczność, wydajność, niezawodność oraz stabilność to najbardziej pożądane cechy dobrych serwerów, które zapewniają bezproblemowy, stały dostęp do Twojej strony internetowej. Gwarantem ich wszystkich okazuje się z pewnością wybór serwerów VPS.
Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie? Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Coraz głośniej o rozmaitych oszustwach wirtualnych. Z roku na rok drastycznie zwiększa się liczba użytkowników sieci, którzy padli ofiarami hackerów. Wykradanie cennych danych to dziś w Internecie chleb powszedni, dlatego też niesamowicie ważne okazuje się zastosowanie wszelkich możliwych form ochrony na wypadek nieuczciwych internautów, którzy czyhają na nieostrożnych i niezabezpieczonych. Z pewnością pytanie nasuwające się nie jednemu czytającemu brzmi- tylko jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Jedną z bardzo skutecznych form jest szyfrowanie SSL. Więcej o tym w dalszych częściach.
SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści? SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

Wysyłanie wiadomości marketingowych w formie SMS-ów to świetny sposób na skuteczną i przemyślaną komunikację z klientem. Aby jednak wysyłane masowo SMS-y były efektywne oraz właściwie spełniły pokładane w nich nadzieje, wiadomości powinny być prawidłowo przygotowane oraz opracowane. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę korzystając z takich narzędzi, jak SMS API w Apifonica.com?
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Kwestie techniczne

Jakie parametry ograniczają możliwość korzystania z telefonii VoIP?

Aby korzystać z telefonii internetowej w danej lokalizacji, trzeba spełnić kilka warunków, które są niezbędne do prawidłowego jej działania. W celu instalacji urządzeń VoIP, wymagane jest udostępnienie gniazda typu RJ-45 (Ethernet) z aktywnym dostępem do Internetu dla każdego z urządzeń. Jeśli urządzenia stosowane do realizacji telefonii internetowej mają taką możliwość, można wykorzystać już istniejące kable sieciowe podłączone do komputerów, poprzez podłączenie komputerów do urządzeń VoIP, a samych urządzeń VoIP do odpiętych uprzednio od komputerów kabli sieciowych (jednoportowy switch w urządzeniu VoIP).

Należy również zapewnić gniazda zasilania ~230 V dla urządzeń typu bramki VoIP lub telefony VoIP, chyba że będą one zasilane z lokalnej sieci informatycznej z wykorzystaniem mechanizmu PoE[1] (urządzenia VoIP muszą mieć zaimplementowaną taką funkcjonalność).

 

Urządzenia VoIP - co jest oczywiste - nie mogą działać bez dostępu do sieci Internet, a żeby miały możliwość prawidłowego działania, trzeba zapewnić im dostęp o właściwych parametrach. Jakość telefonii internetowej i prowadzonych przez sieć Internet rozmów, jest w dużym stopniu zależna od jakości dostępu do Internetu, który posiada użytkownik (tak zwana "ostatnia mila"). Ważnym jest, aby łącze do Internetu nie tylko posiadało właściwą prędkość przesyłu danych, ale aby inne parametry - ważne z punktu widzenia telefonii VoIP - były zachowane:

  • prędkość przesyłu danych (Bit Rate): minimum dla jednego trwającego połączenia telefonicznego to 64 kbit/s do Internetu i 64 kbit/s z Internetu (łącze symetryczne o prędkości 64/64 kbit/s) - przy większej liczbie jednoczesnych połączeń, wielokrotność tych wartości. Przy dużej ilości jednoczesnych połączeń np. 30 jednocześnie trwających połączeń, należy zapewnić minimum łącze będące wielokrotnością pasma jak wyżej vs. liczba połączeń. Tak więc w tym przypadku będzie to 30 szt. x 64 kbit/s = 1920 kbit/s, a więc minimum dla takiej ilości połączeń to łącze symetryczne 2Mbit/s na 2Mbit/s z przeznaczeniem tylko dla połączeń głosowych w technologii VoIP;
  • opóźnienie (Delay): jeśli opóźnienia przesyłanych pakietów w dowolnym kierunku są większe niż 150 ms, to jakość połączenia VoIP ulega już znacznemu pogorszeniu - echo, przerywanie, zła słyszalność;
  • nierównomierność przesyłania pakietów (Jitter): pakiety są przesyłane z różną prędkością - jedne szybciej inne wolniej - jeśli jitter jest większy niż 2 ms, to słychać w słuchawce telefonu przerywane słowa;
  • utrata pakietów (Packet Loss): zdarza się, że podczas transmisji danych część pakietów jest odrzucana przez urządzenia pośredniczące (na przykład router), najczęściej wtedy, gdy występuje zjawisko natłoku danych/ruchu lub są odrzucane przez samo urządzenie VoIP, jeśli wartość jitter jest duża - przyjmuje się, że przy wartości maksymalnie 5% utraconych pakietów, mowa jest jeszcze zrozumiała;
  • Overbooking: stosowany przez niektórych operatorów dostarczających łącza do Internetu zabieg, polegający na sprzedaży klientom sumarycznie większej przepustowości łączy, niż w rzeczywistości operator posiada w swoich zasobach - ma bezpośredni wpływ na w/w zjawiska, czyli opóźnienia, jitter i utratę pakietów.

 

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, dobrze jest korzystać z łączy symetrycznych (prędkość przesyłu danych w obu kierunkach jest taka sama), których jakość jest gwarantowana odpowiednią umową SLA.

 

Drugim ważnym elementem jest kwestia samej sieci LAN oraz sprzętu w tej sieci (switche, routery) oraz modemu/routera na styku sieci lokalnej i łącza do operatora usług internetowych. Sprzęt ten musi być bardzo wydajny i szybki, aby mógł zapewnić bezproblemową transmisję pakietów głosowych w dużej liczbie (jeśli jednoczesnych połączeń jest na przykład 30) oraz jednoczesną obsługę wielu sesji. Warto zainwestować tu w wydajny, choć droższy sprzęt, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z jakością połączeń.

 

Ostatnią kwestią są połączenia faksowe dla których rekomendowane jest jednak korzystanie z tradycyjnych, analogowych linii telefonicznych, ponieważ gwarantują one 100% komunikacji faksowej (transmisja modemowa pomiędzy urządzeniami). W przypadku transmisji faksowej w technologii VoIP może wystąpić sytuacja, że około 5% wysłanych lub odebranych faksów nie zostanie zrealizowana, co wynika na wprost z faktu, że transmisja pakietów w otwartej sieci Internet nie jest gwarantowana, a w ekstremalnym przypadku, utrata nawet jednego pakietu w urządzeniach komutujących ruch pakietów w Internecie może zakłócić transmisję faksową.


[1] PoE (ang. Power over Ethernet) to rozwiązanie polegające na zasilaniu urządzeń sieciowych poprzez sieć lokalną LAN, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe zasilacze dla urządzeń posiadających tą funkcjonalność. Zasilanie podawane jest z odpowiednio przystosowanych do tego celu urządzeń sieciowych, na przykład switch’y.


Dodatkowe informacje dotyczące prezentowanego tekstu i grafik: Ten teks i grafiki są autorskimi tekstami i grafikami redakcji Operatorzy.pl. Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub grafikę w swoich materiałach, podaj źródło i link do strony źródłowej serwisu Operatorzy.pl.