Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Kwestie techniczne

Jakie parametry ograniczają możliwość korzystania z telefonii VoIP?

Aby korzystać z telefonii internetowej w danej lokalizacji, trzeba spełnić kilka warunków, które są niezbędne do prawidłowego jej działania. W celu instalacji urządzeń VoIP, wymagane jest udostępnienie gniazda typu RJ-45 (Ethernet) z aktywnym dostępem do Internetu dla każdego z urządzeń. Jeśli urządzenia stosowane do realizacji telefonii internetowej mają taką możliwość, można wykorzystać już istniejące kable sieciowe podłączone do komputerów, poprzez podłączenie komputerów do urządzeń VoIP, a samych urządzeń VoIP do odpiętych uprzednio od komputerów kabli sieciowych (jednoportowy switch w urządzeniu VoIP).

Należy również zapewnić gniazda zasilania ~230 V dla urządzeń typu bramki VoIP lub telefony VoIP, chyba że będą one zasilane z lokalnej sieci informatycznej z wykorzystaniem mechanizmu PoE[1] (urządzenia VoIP muszą mieć zaimplementowaną taką funkcjonalność).

 

Urządzenia VoIP - co jest oczywiste - nie mogą działać bez dostępu do sieci Internet, a żeby miały możliwość prawidłowego działania, trzeba zapewnić im dostęp o właściwych parametrach. Jakość telefonii internetowej i prowadzonych przez sieć Internet rozmów, jest w dużym stopniu zależna od jakości dostępu do Internetu, który posiada użytkownik (tak zwana "ostatnia mila"). Ważnym jest, aby łącze do Internetu nie tylko posiadało właściwą prędkość przesyłu danych, ale aby inne parametry - ważne z punktu widzenia telefonii VoIP - były zachowane:

  • prędkość przesyłu danych (Bit Rate): minimum dla jednego trwającego połączenia telefonicznego to 64 kbit/s do Internetu i 64 kbit/s z Internetu (łącze symetryczne o prędkości 64/64 kbit/s) - przy większej liczbie jednoczesnych połączeń, wielokrotność tych wartości. Przy dużej ilości jednoczesnych połączeń np. 30 jednocześnie trwających połączeń, należy zapewnić minimum łącze będące wielokrotnością pasma jak wyżej vs. liczba połączeń. Tak więc w tym przypadku będzie to 30 szt. x 64 kbit/s = 1920 kbit/s, a więc minimum dla takiej ilości połączeń to łącze symetryczne 2Mbit/s na 2Mbit/s z przeznaczeniem tylko dla połączeń głosowych w technologii VoIP;
  • opóźnienie (Delay): jeśli opóźnienia przesyłanych pakietów w dowolnym kierunku są większe niż 150 ms, to jakość połączenia VoIP ulega już znacznemu pogorszeniu - echo, przerywanie, zła słyszalność;
  • nierównomierność przesyłania pakietów (Jitter): pakiety są przesyłane z różną prędkością - jedne szybciej inne wolniej - jeśli jitter jest większy niż 2 ms, to słychać w słuchawce telefonu przerywane słowa;
  • utrata pakietów (Packet Loss): zdarza się, że podczas transmisji danych część pakietów jest odrzucana przez urządzenia pośredniczące (na przykład router), najczęściej wtedy, gdy występuje zjawisko natłoku danych/ruchu lub są odrzucane przez samo urządzenie VoIP, jeśli wartość jitter jest duża - przyjmuje się, że przy wartości maksymalnie 5% utraconych pakietów, mowa jest jeszcze zrozumiała;
  • Overbooking: stosowany przez niektórych operatorów dostarczających łącza do Internetu zabieg, polegający na sprzedaży klientom sumarycznie większej przepustowości łączy, niż w rzeczywistości operator posiada w swoich zasobach - ma bezpośredni wpływ na w/w zjawiska, czyli opóźnienia, jitter i utratę pakietów.

 

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, dobrze jest korzystać z łączy symetrycznych (prędkość przesyłu danych w obu kierunkach jest taka sama), których jakość jest gwarantowana odpowiednią umową SLA.

 

Drugim ważnym elementem jest kwestia samej sieci LAN oraz sprzętu w tej sieci (switche, routery) oraz modemu/routera na styku sieci lokalnej i łącza do operatora usług internetowych. Sprzęt ten musi być bardzo wydajny i szybki, aby mógł zapewnić bezproblemową transmisję pakietów głosowych w dużej liczbie (jeśli jednoczesnych połączeń jest na przykład 30) oraz jednoczesną obsługę wielu sesji. Warto zainwestować tu w wydajny, choć droższy sprzęt, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z jakością połączeń.

 

Ostatnią kwestią są połączenia faksowe dla których rekomendowane jest jednak korzystanie z tradycyjnych, analogowych linii telefonicznych, ponieważ gwarantują one 100% komunikacji faksowej (transmisja modemowa pomiędzy urządzeniami). W przypadku transmisji faksowej w technologii VoIP może wystąpić sytuacja, że około 5% wysłanych lub odebranych faksów nie zostanie zrealizowana, co wynika na wprost z faktu, że transmisja pakietów w otwartej sieci Internet nie jest gwarantowana, a w ekstremalnym przypadku, utrata nawet jednego pakietu w urządzeniach komutujących ruch pakietów w Internecie może zakłócić transmisję faksową.


[1] PoE (ang. Power over Ethernet) to rozwiązanie polegające na zasilaniu urządzeń sieciowych poprzez sieć lokalną LAN, dzięki czemu nie są potrzebne dodatkowe zasilacze dla urządzeń posiadających tą funkcjonalność. Zasilanie podawane jest z odpowiednio przystosowanych do tego celu urządzeń sieciowych, na przykład switch’y.


Dodatkowe informacje dotyczące prezentowanego tekstu i grafik: Ten teks i grafiki są autorskimi tekstami i grafikami redakcji Operatorzy.pl. Jeśli chcesz wykorzystać ten tekst lub grafikę w swoich materiałach, podaj źródło i link do strony źródłowej serwisu Operatorzy.pl.