Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Karta SIM do telefonu komórkowego

Standardy kart SIM, jak korzystać z karty SIM w telefonie komórkowym/smartfonie?

Karta SIM (ang. Subscriber Identity Module) to plastikowa karta z wbudowanym mikroprocesorem, która umożliwia dostęp do usług operatora komórkowego, a jednocześnie uniezależnia użytkownika od posiadanego telefonu. Operator usług mobilnych, wydając użytkownikowi kartę SIM, przypisuje do niej numer telefoniczny (jeśli nie jest on już na stałe do niej przypisany). Numer telefonu jest zazwyczaj nadawany przez operatora, gdy wybieramy usługę abonamentową, wtedy mamy możliwość wyboru numeru. W usługach przedpłaconych (usługa na kartę lub inaczej pre-paid) numer jest już na stałe przypisany do karty SIM, dlatego często przy tym modelu usługowym, kierujemy się wyborem numeru, a nie taryfy w jakiej działa karta pre-paid. Numer telefoniczny, który jest przypisany do karty SIM w telefonii komórkowej jest określany jako numer MSISDN (ang. Mobile Station International Subscriber Directory Number). Numer ten jest zapisany w pamięci karty SIM i w rejestrach abonentów macierzystych po stronie operatów telefonii mobilnej (HLR - ang. Home Location Register).

Możemy wyróżnić 4 rodzaje kart SIM ze względu na ich rozmiar. Wymiary kart SIM były stopniowo redukowane, ze względu na fakt, że w telefonach komórkowych i smartfonach umieszczano coraz więcej elementów elektronicznych, więc szukano możliwości zaoszczędzenia miejsca, na przykład poprzez miniaturyzację kart SIM. Proces miniaturyzacji i wymiary kart SIM przedstawia poniższa tabela i rysunki.

Karta SIM
Rodzaj karty Długość (mm) Szerokość (mm) Grubość (mm) Rozmiar techniczny Widok karty SIM
Pełny rozmiar 85,60 53,98 0,76 1FF Karta SIM - pełny wymiar
Mini SIM 25,00 15,00 0,76 2FF Karta mini SIM
Micro SIM 15,00 12,00 0,76 3FF Karta micro SIM
Nano SIM 12,30 8,80 0,67 4FF Karta nano SIM
SIM 3 w 1 25,00 15,00 0,76 2FF/3FF/4FF  

Obecnie na rynku są udostępniane karty SIM, które mają wszystkie trzy wymiary: Mini SIM, Micro SIM i Nano SIM. Są one tak skonstruowane, że jedna jest włożona w drugą, dzięki czemu w zależności od tego jaki w naszym telefonie (czy modemie) jest dostępny slot dla karty SIM, z takiej wielkości karty możemy skorzystać.

Karta SIM a technologia LTE

Jeśli korzystasz w smartfonie z sieci Internet w technologii LTE, niezbędna będzie karta USIM (Universal Subscriber Identity Module). Aby Jeśli posiadasz starszą wersję karty SIM, niezbędne będzie wymienienie tej karty SIM na nową, ponieważ nie zaloguje się ona do sieci LTE. Fizycznie karta USIM nie różni się niczym od karty SIM, więc swobodnie można ją stosować w posiadanym obecnie smartfonie lub tablecie.