Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Kody MNC (Mobile Network Code) operatorów i sieci komórkowych na świecie

Jaki kod sieci ma jaki operator komórkowy w danym kraju?

W każdym kraju (terytorium) każdy operator sieci komórkowej musi mieć nadany kod jednoznacznie identyfikujący jego sieć telefonii mobilnej w danym państwie (terytorium). Dzięki temu możliwa jest łatwa identyfikacja sieci z której korzysta dany telefon komórkowy, łatwo można też zidentyfikować jaka sieć komórkowa wydała daną kartę SIM abonentowi, ponieważ kod ten jest częścią unikatowego numeru identyfikującego każdą kartę SIM.

Kod identyfikujący operatora w danym państwie to kod MNC (ang. Mobile Network Code). W połączeniu z kodem MCC kraju dla sieci mobilnych, tworzy parę jednoznacznie identyfikującą danego abonenta poprzez przypisanie do karty SIM kraju i sieci. Z tego powodu przy przenoszeniu numeru komórkowego do innego operatora, konieczna jest wymiana karty SIM, dla której przypisany jest niepowtarzalny numer IMSI (ang. International Mobile Subscriber Identity) - zmianie ulega identyfikacja kodu operatora. Kod MNC składa się z dwóch lub trzech cyfr w numerze IMSI karty SIM - jest to zmienne ponieważ w standardzie europejskim stosowane są 2 cyfry, a w standardzie północno-amerykańskim są to 3 cyfry.

 

Operatorzy i sieci mogą mieć kilka kodów MNC w danym kraju, aby na przykład rozróżniać usługi dla których zostały stworzone poszczególne karty SIM. Inny kod może określać przypisanie karty SIM danego operatora do usług głosowych, a inny do transmisji danych.

 

Kody krajów MCC wraz z kodami sieci mobilnych MNC, tworzą międzynarodowy plan identyfikacji mobilnych sieci publicznych (zgodnie z zaleceniem ITU-T E.212 (09/2016)). Unikalność kodów MCC dla państw i MNC dla sieci komórkowych nadzoruje międzynarodowa organizacja International Telecommunication Union (ITU).

 

Dla Polski kod MCC kraju to: 260, dalsze dwie cyfry określają sieć danego operatora w Polsce - zobacz tabela poniżej, jaki kod MNC ma jaki operator komórkowy w Polsce.

 

Zobacz również:

Zobacz jaki operator i sieć komórkowa w Polsce ma jaki kod MNC

Kody MNC (Mobile Network Code) operatorów komórkowych w Polsce
Kod MCC Polski i MNC sieci/operatora Nazwa sieci/operatora
260 01 Plus / Polkomtel S.A.
260 02 T-Mobile / T-Mobile Polska S.A. dawniej PTC S.A.
260 03 Orange / Orange Polska S.A. dawniej PTK Centertel Sp. z o.o.
260 04 LTE / CenterNet S.A.
260 05 Orange (UMTS) / Orange Polska S.A. dawniej PTK Centertel Sp. z o.o.
260 06 Play / P4 Sp. z o.o.
260 07 Netia / Netia S.A.
260 08 E-Telko / E-Telko Sp. z o.o.
260 09 Lycamobile / Lycamobile Sp. z o.o.
260 10 Sferia / Sferia S.A.
260 11 Nordisk Polska / Nordisk Polska Sp. z o.o.
260 12 Cyfrowy Polsat / Cyfrowy Polsat S.A.
260 13 Sferia / Sferia S.A.
260 14 Sferia / Sferia S.A.
260 15 CenterNet / CenterNet S.A.
260 16 Mobyland / Mobyland Sp. z o.o.
260 17 Aero 2 / Aero 2 Sp. z o.o.
260 18 AMD Telecom / AMD Telecom S.A.
260 19 Teleena / Teleena Holding BV
260 20 Mobile.Net / Mobile.Net Sp. z o.o.
260 21 Exteri / Exteri Sp. z o.o.
260 22 Arcomm / Arcomm Sp. z o.o.
260 23 Amicomm / Amicomm Sp. z o.o.
260 24 WideNet / WideNet Sp. z o.o.
260 25 BS&T / Best Solutions & Technology Sp. z o.o.
260 26 ATE / ATE-Advanced Technology & Experience Sp. z o.o.
260 27 Intertelcom / Intertelcom Sp. z o.o.
260 28 PhoneNet / PhoneNet Sp. z o.o.
260 29 Interfonica / Interfonica Sp. z o.o.
260 30 GrandTel / GrandTel Sp. z o.o.
260 31 Phone IT / Phone IT Sp. z o.o.
260 32 Compatel Ltd / COMPATEL LIMITED
260 33 Truphone Poland / Truphone Poland Sp. Z o.o.
260 34 T-Mobile / T-Mobile Polska S.A. dawniej PTC S.A. (de facto kod dla wspólnej NetWorks! budowanej w Polsce przez T-Mobile i Orange
260 98 Play (testowy) / P4 Sp. z o.o.