Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Kody MCC (Mobile Country Code) państw na świecie

Jaki kod dla telefonii komórkowej ma przypisany jaki kraj?

Każde państwo (terytorium) na świecie ma przypisany unikatowy kod, który identyfikuje go w zakresie usług telefonii komórkowej. Dzięki temu jednoznacznie można określić na terenie jakiego kraju działa dana sieć mobilna lub z jakiego kraju pochodzi dana karta SIM. Aby w danym kraju mogła działać sieć komórkowa, musi on mieć nadany unikatowy kod MCC (ang. Mobile Country Code), którego dalszym rozwinięciem jest kod określający daną sieć w tym kraju - jest to kod MNC (ang. Mobile Network Code), który składa się z 2-ch lub 3-ch cyfr.

 

Unikalność kodów MCC dla państw nadzoruje międzynarodowa organizacja International Telecommunication Union (ITU). Kod ten składa się zawsze z 3-ch cyfr. Dla Polski kod MCC to: 260.

Pierwsza cyfra w 3-cyfrowym kodzie MCC daje informację o geograficznej lokalizacji kraju:

  • 2: Europa
  • 3: Ameryka Północna i Karaiby
  • 4: Azja, Indie, Bliski Wschód
  • 5: Australia i Oceania
  • 6: Afryka
  • 7: Ameryka Południowa
  • 9: Świat

 

Dzięki kodom MCC nasz telefon może w prosty sposób zidentyfikować, czy usługa telekomunikacyjna (połączenia telefoniczne, SMS, MMS, transmisja danych) jest świadczona na terenie własnego kraju, czy poza granicami kraju i jest to już roaming międzynarodowy. To z kolei umożliwia operatorowi świadczącemu Ci usługę telekomunikacyjną, właściwie rozliczyć Cię (wg stawek krajowych, wg stawek w roamingu w Unii Europejskiej lub wg stawek roamingu poza Unią Europejską jeśli znajdujesz się i korzystasz z telefonu w kraju nie należącym do UE), a jednocześnie rozliczyć się z innymi operatorami zagranicznymi.

 

Kod MCC może być również wykorzystany do zablokowanie możliwości korzystania z sieci komórkowej poza terytorium własnego kraju w przypadku gdy abonent nie chce korzystać z usługi roamingu międzynarodowego i łączyć się tylko poprzez sieci komórkowe i ich nadajniki we własnym kraju.

 

Kod MCC jest również częścią unikatowego numeru identyfikującego każdą kartę SIM, która została wydana abonentowi, czyli każdemu z nas, kto używa telefonu komórkowego, niezależnie od tego czy jest to usługa abonamentowa, MIX, czy na na kartę (pre-paid). Zajmuje trzy pierwsze cyfry z piętnastu cyfr kodu IMSI (ang. International Mobile Subscriber Identity) jednoznacznie identyfikującego daną kartę SIM.

 

Kody krajów MCC wraz z kodami sieci mobilnych MNC tworzą międzynarodowy plan identyfikacji mobilnych sieci publicznych (zgodnie z zaleceniem ITU-T E.212 (09/2016)).

 

Zobacz:

 

Całość (kod MCC + kod MNC) jednoznacznie identyfikuje danego operatora usług GSM w międzynarodowych strukturach telekomunikacyjnych, ponieważ tworzony jest unikalny kod 5-cio lub 6-cio cyfrowy (3-cyfrowy kod kraju (MCC) i 2-3-cyfrowy kod dostawcy - sieci komórkowej w danym kraju).

 

Skąd w telefonie pojawia się na wyświetlaczu nazwa danej sieci? Nazwy dostawców w połączeniu z kodami krajów i operatorów są przechowywane w urządzeniach GSM (telefonach) oraz w kartach SIM, ale są też wysyłane do telefonów bezpośrednio przez daną sieć. Ponieważ do telefonów i kart SIM informacje o sieciach i kodach mogły być dodane w różnym czasie, dlatego nieraz zdarza się, że nazwy dla danej sieci mogą być różne i nie zawsze zaktualizowane, jeśli na przykład dana sieć zmieniała nazwę (przykład Era a później T-Mobile).

 

Kod kraju i sieci komórkowej jest także używany w menu telefonu do wyboru preferowanej lub wskazanej sieci. Użytkownik widzi wtedy nazwę sieci, a nie jej kod składający się z kodu kraju i kodu sieci.

 

Zobacz firmy i organizacje używające kodu MCC 901