Sąd nie uwzględnił zarzutów Polskiej Telefonii Cyfrowej dotyczących odmowy przyznania częstotliwości z pasma 450 MHz.
W dniu 23 stycznia 2008 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 13 kwietnia 2007 r., który oddalił skargę PTC na decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 18 października 2006 r. w sprawie utrzymania w mocy decyzji Prezesa UKE z dnia 17 lipca 2006 r. Decyzją tą Prezes UKE odmówił dokonania na rzecz PTC rezerwacji częstotliwości w zakresach 452,5-457 oraz 462,5-467 MHz na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej dla usług szerokopasmowych.
Podając ustne motywy rozstrzygnięcia Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nie zasługiwał na uwzględnienie ani zarzut naruszenia przez Prezesa UKE przepisów postępowania, ani zarzut naruszenia prawa materialnego podniesiony przez PTC.
Odnosząc się do twierdzeń PTC dotyczących tego, że rezerwacja powyższych częstotliwości na rzecz PTK Centertel Sp. z o.o. była dokonana z rażącym naruszeniem prawa, Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że Wojewódzki Sąd Administracyjny słusznie uznał, że istnieje ostateczna decyzja przyznająca wnioskowany przez PTC zakres częstotliwości innemu podmiotowi. W związku z tym nie został spełniony warunek dostępności tych częstotliwości, tj. warunek, o którym mowa w art. 114 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne.
Przywołany powyżej zakres częstotliwości jest wykorzystywany przez PTK Centertel m.in. do świadczenia usług analogowej telefonii komórkowej pierwszej generacji, czyli w systemie NMT 450i, pracującym w paśmie częstotliwości 450 MHz, a także dla systemów radiowego dostępu abonenckiego (SRDA) w sieci Telekomunikacji Polskiej S.A.
źródło: UKE