Archiwalne

Kradzieże kabli Telekomunikacji Polskiej coraz większym problemem

23.08.2007

Złodzieje kabli powodują, że co roku milknie ponad milion linii telefonicznych. Straty Telekomunikacji Polskiej sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Bezkarność sprawców kradzieży powoduje, że stają się one coraz groźniejsze i bardziej zuchwałe.

We wtorek 21 sierpnia 2007 roku złodzieje spowodowali awarię łącza obsługującego ośrodek radarowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Legionowie. Naprawa trwała 4 godziny. Sprawcy uszkodzili ważny kabel magistralny, który chcieli ukraść. W tym czasie meteorolodzy nie mogli korzystać z radaru, a nad Warmię i Mazury nadciągały niebezpieczne burze. Na szczęście radar był jednym z wielu źródeł ich wiedzy o żywiole.

Kradzieże infrastruktury TP są ogromnym problemem na terenie całej Polski. Niestety wyroki za tego typu przestępstwa są zazwyczaj bardzo niskie albo sprawy są umarzane. Złodzieje mają więc poczucie bezkarności. Dlatego Telekomunikacja Polska już w ubiegłym roku, 26 września 2006 r., skierowała do Prokuratora Generalnego RP Zbigniewa Ziobro list informujący o narastającym problemie kradzieży kabli.

Zdaniem TP konieczne jest stosowanie przez organy ścigania wszystkich dostępnych instrumentów prawnych, które spowodują, że złodzieje wreszcie zaczną ponosić konsekwencje adekwatne do zagrożeń i strat, jakie powodują. Konieczne jest także wsparcie ze strony społeczeństwa, mieszkańców, którzy widząc podejrzaną sytuację mogą to zgłosić pod numer policji 997 albo pod bezpłatny numer TP - 9393.

Ilość kradzieży rośnie z roku na rok. W 2005 roku było ich ponad 8 tys. i spowodowały awarie ok. 500 tys. linii telefonicznych. Rok później już ponad 15 tys. kradzieży i blisko 1 mln uszkodzonych linii. Straty TP z tym związane również rosną i sięgają kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

TP pozostaje w stałym kontakcie z Policją i prokuraturą dostarczając informacji o dokonywanych przestępstwach. Wszelkie działania powodujące ingerencję osób niepowołanych w sieć TP są zgłaszane do organów ścigania. W miejscach gdzie prokuratura i policja szczególnie zainteresowała się problemem widać już efekty.

źródło: TPSA

News Z głową w chmurach, czyli jaki teleskop astronomiczny kupić?

Migoczące punkty na niebie zachwycają swoim blaskiem, pobudzając zaciekawienie i chęć bliższego przyjrzenia się im. Uwielbiasz obserwować gwiazdozbiory? Chcesz dokładniej poznać poszczególne układy i w związku z tym poszukujesz odpowiedniego teleskopu astronomicznego? Poniżej podpowiemy Ci, jaki teleskop wybrać! czytaj więcej

News Xiaomi Mi 11 Lite, Mi11 oraz Mi 11 Pro – czym się wyróżniają

Xiaomi to marka smartfonów, które cieszą się coraz większym powodzeniem w naszym kraju i wiele osób chce z nich korzystać na codzień. Ostatnia seria Mi 11 pokazuje, że urządzenia te są bardzo zaawansowane technicznie i nie odbiegają od innych, topowych marek. Zobacz co wyróżnia trzy modele tego producenta: Xiaomi Mi 11 Lite, Xiaomi Mi 11 i Xiaomi Mi 11 Pro. czytaj więcej

News Bezpieczna telefonia z ochroną Secure Mobile

Coraz większe zagrożenia w zakresie cyberbezpieczestwa powodują konieczność zabezpieczania urządzeń mobilnych w tym telefonów komórkowych, które stały się bankiem danych i narzędziem codziennych operacji.

W wielu badaniach w zakresie bezpieczeństwa dane pozyskane od klientów świadczą o coraz większym poziomie zagrożenia telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. czytaj więcej

News Wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszych złączach typu USB

Zwoje i kłęby kabli tłoczące się w tej jednej szufladzie, brzmi znajomo? Mówisz, „niczego nie wyrzucam, bo wszystko może się przydać”. Może warto w końcu przejrzeć tę wstydliwą kolekcję i zastanowić się nad tym, który kabel USB będzie ci jeszcze potrzebny, a z którym możesz się pożegnać na wieki? Aby pomóc ci dokonać tych trudnych wyborów pokażemy ci jak rozpoznawać rodzaje kabli. Opowiemy także trochę o ich zastosowaniu. czytaj więcej