Archiwalne

+ Spotaknie w MAC z operatorami numeru alarmowego 112

11.02.2015

10 lutego (wtorek) br. o godz. 14:00 w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyło się spotkanie z operatorami numeru alarmowego 112. W wydarzeniu wziął udział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w MAC.

W swoim wystąpieniu szef MAC zaznaczył, że rok 2014 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania jednolitego systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce. Uruchomienie wszystkich centrów powiadamiania ratunkowego i zapewnienie pełnej obsady operatorskiej pozwoliło na sprawne i szybkie obsługiwanie zgłoszeń.

Minister dodał, że dla potrzebującego pomocy ważna jest przede wszystkim możliwość szybkiego dodzwonienia się na numer alarmowy 112. - Obecnie nie ma już sytuacji, gdy numer 112 nie odpowiada lub jest zajęty – podkreślił Andrzej Halicki. - Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia skrócił się z 28 do 11 sekund – zaznaczył szef MAC. Centra powiadamiania ratunkowego filtrują zgłoszenia alarmowe, usuwając olbrzymią liczbę fałszywych zgłoszeń. Dzięki temu służby ratunkowe mogą zająć się udzielaniem pomocy.

Minister Andrzej Halicki dodał również, że najważniejszym ogniwem systemu powiadamiania ratunkowego są operatorzy numerów alarmowych, od pracy których zależy życie ludzi i ich bezpieczeństwo. - Dlatego tak ważne jest docenienie roli operatorów numerów alarmowych, których praca jest bardzo trudna i odpowiedzialna, wymagająca szczególnej odporności psychicznej – powiedział minister. - Operator to pierwszy kontakt obywatela potrzebującego pomocy ze służbami ratunkowymi. Żadne, nawet najlepsze szkolenie, nie zastąpi empatii koniecznej do wykonywania tego zawodu, ani osobistych predyspozycji do podejmowania szybkich i trafnych decyzji w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa – dodał minister.

Podczas wystąpienia szef MAC mocno podkreślał, ze tegoroczne obchody Dnia Numeru Alarmowego 112 mają na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest właściwe korzystanie z numerów alarmowych. - To nie jest infolinia, to nie jest miejsce, w którym można dostać poradę – powiedział Halicki. Statystyki wskazują na olbrzymią ilość fałszywych zgłoszeń. – Na ponad 21 milionów zgłoszeń aż 18 milionów było niezasadnych – powiedział szef MAC.

O bezzasadności wielu zgłoszeń, jako o „chorobie trapiącej system” powiedział również Stanisław Huskowski. - Nawet dystrybutorzy czy sprzedawcy telefonów komórkowych, pokazując jak funkcjonuje telefon łączą się z numerem 112. Często nie oczekują na odebranie, ale blokują linię na jakiś czas – wspomniał wiceminister.

Minister Andrzej Halicki uhonorował pracę najbardziej wyróżniających się operatorów i kierowników centrów powiadamiania ratunkowego oraz wręczył im nagrody, podkreślając jak ważna jest rola operatora w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ekstremalnie trudnej sytuacji, jaką jest rozpoznanie w zalewie fałszywych zgłoszeń tego prawdziwego i właściwe jego zakwalifikowanie, niezwykle ważna jest praca operatora, która w wielu przypadkach ratuje życie drugiego człowieka – zaznaczył szef MAC.

źródło: MAC

News Marcin Kubit wzmacnia Grupę 3S w Warszawie

Marcin Kubit dołączył do Grupy 3S jako dyrektor oddziału w Warszawie. Ten doświadczony menedżer (wcześniej m.in. dyrektor zarządzający SM&C, prezes Mediatel S.A., wiceprezes GTS Energis) zajmie się rozwojem struktur firmy w stolicy i relacjami z kluczowymi Klientami. czytaj więcej

News Marcin Kubit wzmacnia Grupę 3S w Warszawie

Marcin Kubit dołączył do Grupy 3S jako dyrektor oddziału w Warszawie. Ten doświadczony menedżer (wcześniej m.in. dyrektor zarządzający SM&C, prezes Mediatel S.A., wiceprezes GTS Energis) zajmie się rozwojem struktur firmy w stolicy i relacjami z kluczowymi Klientami. czytaj więcej

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News EVO_blast: dłuższa eksploatacja robotów

Coraz powszechniejsza robotyzacja procesów produkcyjnych daje nieskończone możliwości - pozwala usprawnić produkcję, maksymalnie wykorzystać czas, a także wyręczyć ludzi w trudnych i niebezpiecznych czynnościach. W przemyśle istotne znaczenie ma utrzymanie ciągłości produkcji. Nieplanowane przestoje to kosztowny problem dla wielu zakładów. Dla zachowania dobrego stanu technicznego robotów i maszyn pracujących w trudnych warunkach, bardzo duże znaczenie ma skuteczna ochrona przed działaniem czynników szkodliwych. czytaj więcej

News Kamera IP na zewnątrz

Budowa sprawnej sieci monitoringu na zewnątrz obiektu może być nie lada wyzwaniem. Warto zatem wiedzieć, czym należy się kierować, aby stworzyć sprawnie działający system, który jest w stanie skutecznie zabezpieczyć wszystkie newralgiczne punkty naszej posesji. czytaj więcej