Archiwalne

TP i Urząd Marszałkowski w Olsztynie zbudują sieć szybkiego Internetu na Warmii i Mazurach

23.07.2007

Telekomunikacja Polska i Województwo Warmińsko-Mazurskie podpisały dziś list intencyjny o współpracy przy rozbudowie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla mieszkańców województwa, na terenach słabo zurbanizowanych.

Porozumienie pozwoli wykorzystać środki unijne i przyczyni się do rozwoju całego regionu. Aby zrobić to najbardziej efektywnie, TP stworzyła specjalny program, Partnerstwo BB.

- Naszym celem jest współpraca z administracją samorządową w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego i dostarczenia szybkiego Internetu. Docelowo chcielibyśmy objąć tym programem całą Polskę - podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej. - Dzięki programowi mieszkańcy wsi i miasteczek dostaną możliwość korzystania z Internetu, który jest niezbędny w działalności gospodarczej i zdobywaniu informacji. 

- Na Warmii, Mazurach i Powiślu, szczególnie na obszarach wiejskich, ciągle są jeszcze miejsca dotknięte efektem wykluczenia cyfrowego – mówi Jacek Protas, marszałek województwa. – Strategia rozwoju województwa i Regionalny Program Operacyjny zakładają wsparcie i intensywny rozwój społeczeństwa informacyjnego, w tym również rozbudowę infrastruktury teleinformacyjnej. Żeby osiągnąć cele, jakie sobie stawiamy, potrzebna jest współpraca i wymiana doświadczeń między sektorem publicznym i przedsiębiorcami, bo to się przyczynia do rozwoju województwa.

Program zakłada rozbudowę sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu, szczególnie na obszarach zagrożonych tzw. „wykluczeniem cyfrowym”, które nie są opłacalne dla operatorów. Na Warmii i Mazurach takich miejsc jest dużo. Obecnie jedynie 18 % spośród ponad 500 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Administracja samorządowa wybuduje sieć telekomunikacyjną ze środków publicznych i unijnych. Z kolei TP zapewni przyłącza do klientów i zaplecze informatyczne, serwery, centrale telefoniczne, itp.

TP podpisała wcześniej dwa listy intencyjne o współpracy z samorządami w budowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu: z województwami małopolskim i dolnośląskim. W pierwszym przypadku doszło już do podpisania porozumienia określającego warunki współpracy pomiędzy TP, a województwem małopolskim.

W latach 2007-2013 na rozwój społeczeństwa informacyjnego Polska może otrzymać z funduszy Unii Europejskiej ponad 1,3 mld euro.

źródło: TPSA

News Kiedy warto wybrać pakiet Microsoft 365 Apps for business?

W dobie cyfrowej transformacji oraz rosnącej potrzeby pracy zdalnej i efektywnej współpracy, wybór odpowiednich narzędzi IT staje się istotny dla sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Pakiet Microsoft 365 Apps for business to jedno z najbardziej popularnych i sprawdzonych rozwiązań dostępnych na rynku, które oferuje zestaw klasycznych aplikacji biurowych w nowoczesnej formule subskrypcyjnej. czytaj więcej

News Nowoczesne technologie w spedycji i transporcie - przewaga konkurencyjna na rynku logistycznym

Nowoczesne technologie w spedycji i transporcie stają się kluczowym elementem, który może zapewnić przewagę konkurencyjną na rynku logistycznym. W artykule omówimy, jak innowacje wpływają na efektywność i szybkość procesów transportowych, a także jakie rozwiązania mogą pomóc firmom wyróżnić się w branży. Zapraszamy do lektury. Odkryj, jak technologia kształtuje przyszłość logistyki! czytaj więcej

News Czym jest IPTV i jak działa telewizja internetowa?

Telewizja nie wygląda już tak, jak kiedyś. Coraz rzadziej korzystamy z anten czy kablówki, a coraz częściej sięgamy po internetowe rozwiązania. Jednym z nich jest IPTV – wygodna, nowoczesna forma dostępu do treści TV, która działa przez internet i dopasowuje się do Twojego stylu życia. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Rekordowy rok z WatchGuard: wzrosty, liczby i plany na przyszłość

W ubiegłym tygodniu cały #bakoteam spotkał się w Brnie (gdzie mieści się jedna z naszych spółek), by podsumować efekty pracy Bakotechu w 2024 roku. Wniosek nasunął się jeden – jest dobrze! Efekty są więcej niż zadowalające, a najbardziej cieszy nas ogromny rozwój dwóch producentów z naszego portfolio. Jednym z nich jest WatchGuard Technologies, a o drugim… napiszemy niebawem. Stay tuned! czytaj więcej