Wiadomości firmowe

5 powszechnych nieporozumień dotyczących archiwizacji poczty email

16.11.2023
W tym krótkim artykule rzucimy światło na 5 najczęstszych nieporozumień dotyczących archiwizacji maili i wyjaśnić wartość, jaką stanowi ona dla każdej organizacji.
  • PIERWSZY BŁĄD: PRZY KORZYSTANIU Z KOPII ZAPASOWYCH NIEPOTRZEBNE JEST DODATKOWE OPROGRAMOWANIE DO ARCHIWIZACJI

Kopie zapasowe przechowują informacje i dane systemowe w regularnych odstępach czasu (np. co 24 godziny), zapisując je zwykle na krótkie lub średnie odstępy czasu. Są one przede wszystkim środkiem odzyskiwania po awarii. Należy pamiętać, że wszelkie dane utracone między dwoma punktami przechowania nie będą zdatne do ponownego użytku oraz mogą zostać zmodyfikowane.

Dzięki profesjonalnemu rozwiązaniu do archiwizacji poczty elektronicznej, kopie wszystkich wiadomości wraz z załącznikami są bezpiecznie przechowywane przez wiele lat w oryginalnej, łatwej do odzyskania i stale dostępnej formie. Ponieważ po umieszczeniu maili w archiwum nie jest możliwe utracenie lub manipulowanie wiadomościami, archiwizacja może pomóc firmie w spełnieniu wymogów ustawowych i regulacyjnych dotyczących przechowywania danych.

 

  •  DRUGI BŁĄD: OBECNA USŁUGA POCZTY E-MAIL ZAPEWNIA JUŻ ODPOWIEDNIE OPCJE PROFESJONALNEJ ARCHIWIZACJI

Zintegrowane opcje archiwizacji proponowanych przez większość dostawców poczty elektronicznej nie mogą równać się z zakresem funkcji i cech oferowanych przez profesjonalne oprogramowanie do archiwizacji.

Natywne opcje archiwizacji rzadko obsługują tworzenie archiwum odpornego na manipulacje lub pozwalają na zarządzanie nim niezależnie od używanej platformy email – dwóch podstawowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa.

 

  • TRZECI BŁĄD: ARCHIWIZACJA JEST KOSZTOWNA I GENERUJE WIĘCEJ PRACY ZESPOŁOM IT

Koszt obsługi profesjonalnego rozwiązania do archiwizacji jest niski, ponieważ jest dostosowany do rzeczywistej liczby wymaganych licencji użytkowników. Ponadto, profesjonalne oprogramowanie zapewnia cały szereg korzyści, a początkowe nakłady szybko się amortyzują.

Przykładowo, zaawansowane opcje samoobsługi oznaczają, że rozwiązanie do archiwizacji poczty może umożliwić użytkownikom samodzielne wyszukiwanie potrzebnych wiadomości bez konieczności zwracania się do administratora IT. Zarówno pracownicy, jak i inżynierowie IT oszczędzają cenny czas, który można wykorzystać w lepszy sposób.

 

  • CZWARTY BŁĄD: ARCHIWIZACJA JEST POTRZEBNA TYLKO W ŚCIŚLE REGULOWANYCH SEKTORACH PRZEMYSŁU

W wielu krajach przedsiębiorstwach firmy są prawnie zobowiązane do przechowywania krytycznych danych biznesowych – w tym wiadomości mailowych i załączników – zgodnie z określonymi wymogami. Zwłaszcza w branżach podlegających regulacjom, takich jak finanse, opieka zdrowotna czy edukacja, wymagania mogą być szczególnie rygorystyczne, co powoduje że rozwiązanie do archiwizacji jest niezbędne.

Nawet jeśli przedsiębiorstwo nie podlega ustawowym przepisom dotyczącym przechowywania danych, rozwiązanie do archiwizacji jest nadal ważne, ponieważ profesjonalna archiwizacja oferuje korzyści wykraczające daleko poza zgodność z wymogami. Wiadomości zawierają wiele informacji o krytycznym znaczeniu dla organizacji, które wymagają ochrony, nawet jeśli nie są objęte żadnymi przepisami prawnymi. Oprócz korespondencji biznesowej, maile mogą zawierać oferty, umowy, faktury i dane dotyczące sprzedaży, a nawet niejawne informacje o wewnętrznych przepływach pracy czy finansach. Mogą one być istotne dla firmy nawet przez kilka lat, powinny więc zostać zarchiwizowane. Zamiana wiadomości email na system archiwizacji może również odciążyć serwery poczty, jednocześnie zmniejszając ilość pracy zespołów IT, jeśli użytkownicy będą mogli samodzielnie uzyskać dostęp do archiwów. Ponadto, archiwa wiadomości mogą zawierać dowody, które będą pomocne w postępowaniach karnych lub wewnętrznych sprawach dotyczących zgodności.

 

  • PIĄTY BŁĄD: ARCHIWIZACJA WIADOMOŚCI EMAIL NIE JEST ZGODNA Z PRYWATNOŚCIĄ DANYCH

Ponieważ profesjonalne archiwum przechowuje bezpieczne kopie wszystkich wiadomości przez kilka lat, może stanowić krytyczne wsparcie dla wewnętrznych zespołów badawczych podczas wyszukiwania starszych treści maili, audytów zgodności, audytów biznesowych i podatkowych, a nawet tworzyć dowody do wykorzystania w postępowaniu karnym.

Biorąc to pod uwagę, od pewnego czasu uwaga skupia się na ochronie danych osobowych w świecie cyfrowym (prywatność danych). Najpóźniej od czasu wejścia w życie RODO w UE, prywatność danych stała się przedmiotem coraz większej uwagi także w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczo przepisy dotyczące prywatności zabraniają długoterminowego przechowywania danych osobowych - często znajdujących się w wiadomościach e-mail - chyba że dane te są wykorzystywane w określonym, wcześniej zadeklarowanym celu.

 

Jednak archiwizacja poczty e-mail i prywatność danych są z pewnością możliwe do pogodzenia. Profesjonalne rozwiązanie do archiwizacji może wykorzystywać wstępnie zdefiniowane zasady przechowywania i reguły usuwania, aby usuwać maile ze skrzynek pocztowych i archiwów po osiągnięciu maksymalnego ustawowego okresu przechowywania. W ten sposób korzyści płynące z archiwizacji mogą być wykorzystywane bez obawy o naruszenie obowiązujących przepisów dotyczących prywatności danych.

Podsumowując - archiwizacja poczty e-mail jest koniecznością.

Korporacyjne błędne przekonania na temat archiwizacji wiadomości oznaczają, że tematowi temu nie poświęca się należytej uwagi. Tymczasem archiwizacja poczty elektronicznej odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o przechowywanie istotnych informacji i dokumentów biznesowych oraz przestrzeganie przepisów dotyczących prywatności danych. Ostatecznie, poczta elektroniczna jest i pozostanie pierwszym kanałem komunikacji, zwłaszcza w świecie biznesu.

 

Doskonałym narzędziem do archiwizacji w naszej ofercie jest MailStore Software, który umożliwia wydajne zarządzanie dużymi ilościami danych, a także szybkie i wygodne przeszukiwanie i udostępnianie zarchiwizowanych wiadomości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu lub bezpłatnie je przetestować, skontaktuj się z mailstore|bakotech.pl| target="_blank"|Damianem Malinowskim|, który jest opiekunem tego rozwiązania w porfolio Bakotechu.

Wiadomości firmowe Trzy ataki na dane, które wstrząsnęły branżą technologiczną

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie cyfrowym, zagrożenia cybernetyczne są nieustannym wyzwaniem, stanowiąc poważne ryzyko przez cały rok. Z alarmującą regularnością, niemal 4000 nowych ataków codziennie uderza w organizacje, a statystyki wskazują, że co 14 sekund firma staje się ofiarą ataku typu ransomware. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Czy pracownicy potrzebują szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. W sieci nie brakuje porad, wskazówek, nakazów i wytycznych dla każdego pracownika. Często jednak język, w którym są przekazywane jest mylący, niezrozumiały lub skomplikowany, zalecenia nie wiążą się z codziennymi priorytetami, z którymi spotykamy się w codziennym życiu oraz nie mamy pojęcia, dlaczego i w jaki sposób przyjęcie sugerowanych środków będzie miało pozytywny wpływ na naszą pracę. czytaj więcej

Wiadomości firmowe SecDAYS roadshow – tym razem my odwiedzimy Ciebie

SecDAYS to organizowany przez nas corocznie cykl konferencji poświęconych cyberbezpieczeństwu. Tym razem wydarzenie odbędzie się w trzech miastach: Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i zagrożeniami cybernetycznymi, a także z rozwiązaniami oferowanymi przez siedmiu producentów: Fortra, WithSecure, Energy Logserver, Progress Software, WatchGuard, MailStore oraz GFI Software. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak media społecznościowe zagrażają bezpieczeństwu informacji?

Współczesne firmy działają w bardzo złożonych środowiskach bezpieczeństwa. Z jednej strony rośnie krajobraz zagrożenia, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich atakach w miarę uzyskiwania dostępu do nowych narzędzi (np. sztucznej inteligencji) czy ofert (hakowanie jako usługa). Z drugiej strony organizacje mają do czynienia z danymi bardziej wrażliwymi niż kiedykolwiek. To sprawiło, że zaczęliśmy się domagać lepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Szyfrowanie plików i wiadomości email: przewodnik dotyczący zabezpieczenia poufnych informacji

W dzisiejszych czasach ważne i poufne informacje są stale przesyłane za pomocą różnych urządzeń elektronicznych i sieci. Niezależnie od tego, czy są to dane osobowe, finansowe czy biznesowe, muszą być one dobrze zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to jest szyfrowanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co oznacza dyrektywa NIS 2 dla dostawców usług zarządzalnych?

Rosnąca liczba incydentów bezpieczeństwa skłoniła UE do przyjrzenia się branżom wyjątkowo narażonym na ataki. Problematyczne były sektory takie jak energetyka, transport czy finanse. W celu poprawienia bezpieczeństwa narodziła się inicjatywa NIS. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak zapewnić firmie zgodność z dyrektywą NIS 2?

Cyberataki stanowią jedno z największych współczesnych zagrożeń. Hakerzy jednym kliknięciem są w stanie sparaliżować usługi publiczne kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Liczba ataków stale rośnie, w związku z czym zapewnienie bezpieczeństwa stało się priorytetem. W tym celu w życie weszła dyrektywa NIS 2 (Network and Information System Directive). Przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach UE są zobowiązane do wprowadzenia różnych rozwiązań technicznych, operacyjnych i organizacyjnych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Fakty i mity na temat filtrowania DNS

Filtrowanie DNS zapewnia ochronę przed zagrożeniami internetowymi takimi jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, ransomware, ataki phishingowe i botnety. System nazw domen (DNS) sprawia, że możemy korzystać z Internetu poprzez zapamiętywanie nazw, a komputery i inne sprzęty tłumaczą je na odczytywalne maszynowo adresy IP. Chociaż koncepcja filtrowania DNS jest prosta i łatwa do zrozumienia, można mieć na jej temat błędne wyobrażenia, które mogą wpływać na jego niezawodne i bezpieczne działanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Mariusz Rzepka nowym Dyrektorem d/s Rozwoju Biznesu w Grupie Bakotech

Rynek zarządzanych usług IT świadczonych przez wyspecjalizowanych partnerów MSP (ang. Managed Service Provider) cieszy się w Polsce i regionie rosnącą popularnością. Aby lepiej dostosować swoją strategię biznesową do sytuacji rynkowej, do CEEcloud Services Distribution, spółki celowej w Grupie Bakotech specjalizującej się w dystrybucji usług MSP, dołączył od 1 lipca 2023 roku Mariusz Rzepka, który objął stanowisko Dyrektora d/s Rozwoju Biznesu. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć wskazówek, jak zaplanować udaną migrację systemu operacyjnego

Ze względu na liczne zależności aplikacji, każdy projekt migracji danych stawia wiele wyzwań. Choć każdy z nich jest wyjątkowy, istnieje ryzyko nakładania się. W takiej sytuacji niezbędne jest zidentyfikowanie powiązań aplikacji i punktów integracji, a także stworzenie spójnego przepływu pracy w celu pomniejszenia ich. Warte podkreślenia jest to, że nie chodzi o same aplikacje. Równie istotne jest posiadanie solidnego, realistycznego planu migracji danych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Trzy ataki na dane, które wstrząsnęły branżą technologiczną

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie cyfrowym, zagrożenia cybernetyczne są nieustannym wyzwaniem, stanowiąc poważne ryzyko przez cały rok. Z alarmującą regularnością, niemal 4000 nowych ataków codziennie uderza w organizacje, a statystyki wskazują, że co 14 sekund firma staje się ofiarą ataku typu ransomware. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Czy pracownicy potrzebują szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. W sieci nie brakuje porad, wskazówek, nakazów i wytycznych dla każdego pracownika. Często jednak język, w którym są przekazywane jest mylący, niezrozumiały lub skomplikowany, zalecenia nie wiążą się z codziennymi priorytetami, z którymi spotykamy się w codziennym życiu oraz nie mamy pojęcia, dlaczego i w jaki sposób przyjęcie sugerowanych środków będzie miało pozytywny wpływ na naszą pracę. czytaj więcej

Wiadomości firmowe SecDAYS roadshow – tym razem my odwiedzimy Ciebie

SecDAYS to organizowany przez nas corocznie cykl konferencji poświęconych cyberbezpieczeństwu. Tym razem wydarzenie odbędzie się w trzech miastach: Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najnowszymi trendami i zagrożeniami cybernetycznymi, a także z rozwiązaniami oferowanymi przez siedmiu producentów: Fortra, WithSecure, Energy Logserver, Progress Software, WatchGuard, MailStore oraz GFI Software. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak media społecznościowe zagrażają bezpieczeństwu informacji?

Współczesne firmy działają w bardzo złożonych środowiskach bezpieczeństwa. Z jednej strony rośnie krajobraz zagrożenia, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich atakach w miarę uzyskiwania dostępu do nowych narzędzi (np. sztucznej inteligencji) czy ofert (hakowanie jako usługa). Z drugiej strony organizacje mają do czynienia z danymi bardziej wrażliwymi niż kiedykolwiek. To sprawiło, że zaczęliśmy się domagać lepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Szyfrowanie plików i wiadomości email: przewodnik dotyczący zabezpieczenia poufnych informacji

W dzisiejszych czasach ważne i poufne informacje są stale przesyłane za pomocą różnych urządzeń elektronicznych i sieci. Niezależnie od tego, czy są to dane osobowe, finansowe czy biznesowe, muszą być one dobrze zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to jest szyfrowanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co oznacza dyrektywa NIS 2 dla dostawców usług zarządzalnych?

Rosnąca liczba incydentów bezpieczeństwa skłoniła UE do przyjrzenia się branżom wyjątkowo narażonym na ataki. Problematyczne były sektory takie jak energetyka, transport czy finanse. W celu poprawienia bezpieczeństwa narodziła się inicjatywa NIS. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak zapewnić firmie zgodność z dyrektywą NIS 2?

Cyberataki stanowią jedno z największych współczesnych zagrożeń. Hakerzy jednym kliknięciem są w stanie sparaliżować usługi publiczne kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Liczba ataków stale rośnie, w związku z czym zapewnienie bezpieczeństwa stało się priorytetem. W tym celu w życie weszła dyrektywa NIS 2 (Network and Information System Directive). Przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach UE są zobowiązane do wprowadzenia różnych rozwiązań technicznych, operacyjnych i organizacyjnych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Fakty i mity na temat filtrowania DNS

Filtrowanie DNS zapewnia ochronę przed zagrożeniami internetowymi takimi jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, ransomware, ataki phishingowe i botnety. System nazw domen (DNS) sprawia, że możemy korzystać z Internetu poprzez zapamiętywanie nazw, a komputery i inne sprzęty tłumaczą je na odczytywalne maszynowo adresy IP. Chociaż koncepcja filtrowania DNS jest prosta i łatwa do zrozumienia, można mieć na jej temat błędne wyobrażenia, które mogą wpływać na jego niezawodne i bezpieczne działanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Mariusz Rzepka nowym Dyrektorem d/s Rozwoju Biznesu w Grupie Bakotech

Rynek zarządzanych usług IT świadczonych przez wyspecjalizowanych partnerów MSP (ang. Managed Service Provider) cieszy się w Polsce i regionie rosnącą popularnością. Aby lepiej dostosować swoją strategię biznesową do sytuacji rynkowej, do CEEcloud Services Distribution, spółki celowej w Grupie Bakotech specjalizującej się w dystrybucji usług MSP, dołączył od 1 lipca 2023 roku Mariusz Rzepka, który objął stanowisko Dyrektora d/s Rozwoju Biznesu. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć wskazówek, jak zaplanować udaną migrację systemu operacyjnego

Ze względu na liczne zależności aplikacji, każdy projekt migracji danych stawia wiele wyzwań. Choć każdy z nich jest wyjątkowy, istnieje ryzyko nakładania się. W takiej sytuacji niezbędne jest zidentyfikowanie powiązań aplikacji i punktów integracji, a także stworzenie spójnego przepływu pracy w celu pomniejszenia ich. Warte podkreślenia jest to, że nie chodzi o same aplikacje. Równie istotne jest posiadanie solidnego, realistycznego planu migracji danych. czytaj więcej

News Telekonferencje – ten sposób komunikacji zostanie z nami na dłużej!

Żyjemy w czasach telekonferencji. I chociaż wszyscy liczymy na to, że tzw. „odmrożenie gospodarki” nastąpi jak najszybciej i z niecierpliwością czekamy, kiedy wreszcie będzie można umówić się na spotkanie „w realu”, wiemy, że pandemia zmieniła nasz świat już bezpowrotnie. Niektóre rozwiązania, a tele- i wideokonferencje na pewno, zostaną z nami już na zawsze. Bo okazało się, że choć bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem nic nie jest w stanie zastąpić, to jednak dzięki telekonferencjom i spotkaniom online, możemy oszczędzać czas i pieniądze oraz efektywniej pracować zdalnie. Dlatego warto inwestować w rozwiązania, które wspierają ten rodzaj komunikacji, aby zapewnić pracownikom jak najwyższy komfort pracy. Dzięki rozwiązaniom tele- i wideokonferencyjnym od Grandstream problemy techniczne nigdy nie staną na przeszkodzie wysokiej skuteczności! czytaj więcej

Wiadomości firmowe Bakotech dystrybutorem rozwiązań Carbonite w Polsce

Bakotech, dystrybutor rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT i monitorowania sieci w Polsce oraz na rynkach Europy Środkowo Wschodniej, został oficjalnym dystrybutorem produktów Carbonite. Kontrakt o współpracy został podpisany w trzecim kwartale
2019 roku. czytaj więcej

Wiadomości firmowe IT Professional rekomenduje rozwiązania MailStore, dystrybuowane przez Bakotech

W listopadzie testerzy współpracujący z IT Professional przeprowadzili niezależne testy oprogramowania służącego do archiwizacji poczty email od MailStore, niemieckiej firmy której rozwiązania od września znajdują się w portfolio Bakotech. czytaj więcej