Polecenie przelewu - czy w dobie bankowości elektronicznej nadal jest nam potrzebne?
News

Polecenie przelewu - czy w dobie bankowości elektronicznej nadal jest nam potrzebne?

03.10.2019
W dobie powszechnie dostępnej bankowości elektronicznej, przelewów wykonywanych w ciągu sekund i innych możliwości, z jakich możemy korzystać w ramach konta bankowego, polecenie przelewu wydaje się być przeżytkiem. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ nadal druk ten ma bardzo duży udział we wszystkich wykonywanych przelewach, jakie pojawiają się na naszych kontach każdego dnia. Metoda ta ma również duży potencjał do tego, aby zastąpić transakcje gotówkowe, a także dla wielu osób jest po prostu dużo łatwiejsza i bardziej intuicyjna, niż dostęp do konta bankowego przez internet.

Czym dokładnie jest polecenie przelewu i kiedy warto z niego korzystać? Gdzie możemy znaleźć proste narzędzie do wykonywania druków w formie cyfrowej?

 

1. Czym jest polecenie przelewu?

2. Kiedy polecenie jest przydatne?

3. Gdzie i w jaki sposób wygenerować polecenie przelewu?

 

Czym jest polecenie przelewu?

Poprzez polecenie przelewu rozumiemy druk, za pomocą którego zlecamy bankowi przekazanie pieniędzy na inne konto bankowe. Możemy tę czynność wykonać również w placówce pocztowej, a dodatkowo niemal każdy z nas zetknął się z podobnym dokumentem co najmniej raz w życiu - bardzo często firmy energetyczne przysyłają podobne blankiety, aby można było opłacić rachunek za prąd nie tylko poprzez przelew w ramach bankowości elektronicznej. Nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodna forma rozliczania się, praktycznie w stu procentach eliminująca ryzyko pomyłki przy podawaniu danych do przelewu.

 

Kiedy polecenie jest przydatne?

Poza firmami, z którymi rozliczamy się za rachunki domowe, także wiele innych instytucji, firm i osób prywatnych korzysta z tej formy płatności. Poza klasyczną bankowością elektroniczną polecenie przelewu jest jednym z bezpieczniejszych sposobów transferu pieniędzy, jednocześnie minimalizujących ryzyko wystąpienia błędów. To także sposób będący przystępną formą rozliczenia dla osób starszych, które nie mają elektronicznego dostępu do swojego konta bankowego. Druk przelewu jest także stałym "punktem programu" w wielu przedsiębiorstwach, gdzie czasem łatwiej jest trzymać plik już zadrukowanych karteczek i udostępniać je klientom, niż za każdym razem wysyłać e-maila z danymi do przelewu licząc na to, że nie trafi w spam.

Gdzie i w jaki sposób wygenerować polecenie przelewu?

Jeżeli chcemy mieć druk polecenia zawsze pod ręką i wypełniać go w dowolny sposób, możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Pierwszy jest dość toporny - skan druku uzupełniany ręcznie w odpowiednim programie. Jeżeli firma dysponuje oprogramowaniem fiskalnym, być może mamy taki blankiet w bazie wzorów wykorzystywanego programu. O wiele prostszym sposobem jest jednak wykorzystanie generatora poleceń przelewu - często darmowych, prostych w obsłudze stron, które umożliwiają szybkie i proste wypełnienie dokumentu, a następnie zapisanie go w nieedytowalnym formacie PDF, dzięki czemu nie ma możliwości, by odbiorca pomieszał nasze dane.

 

Polecenie przelewu jest wciąż bardzo przydatnym narzędziem, pomimo dobrze działającej i rozwiniętej bankowości elektronicznej. Jeżeli potrzebujemy wypełniać takie druki często i chcemy mieć dostęp do sprawdzonego miejsca, w którym możemy generować dowolną ilość druków bez żadnego problemu ani konieczności pobierania oprogramowania, z łatwością znajdziemy wiele stron w sieci, które nam to umożliwią. Dzięki prostemu zapisowi w formie niemożliwych do edycji plików druk polecenia przelewu będzie zawsze bezpieczniejszą opcją do wysłania klientowi czy znajomemu, niż zwykłe, suche dane do przelewu, w których możemy łatwo się pomylić.

News Oryginalne i zamienne tusze do drukarek HP – które warto wybrać?

Wielu producentów oferuje drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, które są niedrogie i dzięki temu usprawniają nie tylko pracę w biurach, ale również wspierają naukę oraz realizowanie innych zadań w domach. Dużą popularnością cieszą się urządzenia marki Hewlett-Packard ze względu na kompaktowość i prostotę obsługi. Czy zawsze koniecznie jest stosowanie tuszów oryginalnych? Czym różnią się od nich tusze zamienne? czytaj więcej

News Jakie są rodzaje ping testów?

Ping test jest miarą szybkości odpowiedzi połączenia internetowego. Dlatego korzystając z niego, jesteś w stanie określić, jak szybko twój komputer odpowiada na wszelkie zapytania, które przychodzą z innego komputera. Ping testu jest konieczny w szczególności, gdy użytkownik bierze udział w e-rozgrywkach. Co wpływa na wynik ping testu? Jakie są rodzaje ping testu? Podpowiadamy o tym poniżej. czytaj więcej

News Masz firmę? Pamiętaj o obsłudze informatycznej!

Żadna firma nie wyobraża sobie funkcjonowania bez internetu. Zdobywanie nowych klientów, sprzedaż online czy zamieszczanie informacji na stronie internetowej. Od sprawności naszej firmy w internecie zależą nasze zarobki. Im lepszy i mniej wadliwy system, tym lepiej. Lecz nie każdy przedsiębiorca ma na ten temat odpowiednią wiedzę i kwalifikacje. W tym zakresie przychodzi nam z pomocą informatyk, przejmujący w całości kwestią obsługi IT. Coraz więcej firm decyduje się na obsługę informatyczną przed kogoś z zewnątrz, ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Co powinniśmy na ten temat wiedzieć? czytaj więcej

News Najlepsze tanie gry? Oto nasz wybór!

Gry komputerowe to niesamowita rozrywka, która potrafi wchłonąć na wiele długich godzin. Niestety gry, a szczególnie te największe z roku na rok stają się coraz droższe. Na rynku na szczęście pojawiło się wiele mniejszych i większych produkcji, które pomimo swojej niskiej ceny nie odstają pod względem grywalności, a czasem nawet to one stawiają innym poprzeczkę. czytaj więcej