Oprogramowanie dla uczelni – czym powinno się charakteryzować?
News

Oprogramowanie dla uczelni – czym powinno się charakteryzować?

26.02.2020
Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to obecnie niemal integralna część firm i organizacji, które zarządzają danymi dużej liczby osób. Oczywiście, placówki edukacyjne mają inną rolę niż firmy, których efektywność mierzona jest głównie przez pryzmat wypracowanego zysku. Oba typy działalności łączą pewne cechy wspólne, związane m.in. z koniecznością zadbania o przechowywane dane osobowe. Czy specyfika pracy placówki edukacyjnej sprawia, że oprogramowanie dla uczelni rządzi się innymi prawami? Na jakie kryteria należy zwrócić szczególną uwagę?

Oprogramowanie dla uczelni a kwestia RODO

Każdy pracownik jednostki o charakterze edukacyjnym (szkoły, uczelni wyższej, bądź rozmaitych domów kultury) musi posiadać wiedzę, która pozwoli mu na przetwarzanie danych osobowych uczniów lub studentów zgodnie z obowiązującą literą prawa. Oczywiście, zapisy te bywają niezwykle wyśrubowane, wymuszając na pracownikach szereg dosyć nużących czynności, związanych z procedurami bezpieczeństwa. Należeć do nich może m.in.

  • zablokowanie komputera przy pomocy mocnego hasła i ustawienie krótkiego czasu
    oczekiwania na wygaszacz ekranu,
  • zamykanie całej dokumentacji na klucz przed każdym wyjściem z pomieszczenia,
  • restrykcyjna polityka względem informacji udzielanych osobom trzecich.

 

W świetle przytoczonych powyżej przykładów, oprogramowanie dla uczelni powinno spełniać przede wszystkim wymogi, związane z zapisami RODO. O ile zgodność systemu z zaleceniami delegowanego inspektora odgrywa kluczową rolę przy jego instalacji, warto mieć na względzie także inne funkcjonalności. Poprawnie wdrożone oprogramowanie dla uczelni zapewnia bowiem znacznie więcej możliwości niż ochrona personaliów studentów i kadry pedagogicznej.

Systemy informatyczne dla firm, program do zarządzania Unit4

Jakie funkcje powinno zawierać oprogramowanie dla uczelni?

Jednym z najważniejszych aspektów, którymi powinno cechować się kompleksowe, kadrowo płacowe oprogramowanie dla uczelni, jest intuicyjny i przejrzysty mechanizm zarządzania nieobecnościami kadry dydaktycznej. W sytuacji, w której prowadzący nie będzie mógł poprowadzić zajęć (a okoliczności nie pozwalają na poinformowanie o zaistniałej sytuacji sekretariat uczelni), studenci będą mogli otrzymać zautomatyzowane powiadomienie o odwołaniu zajęć. Nie mniej istotnym czynnikiem jest również utworzenie osobistych profili studentów, na których będą oni informowani o aktualnym etapie zaliczeń bądź rozpatrywania złożonych wniosków.

 

Nie należy również zapominać o funkcjonalnościach, związanych z aspektami kadrowo płacowymi. Aby ułatwić wewnętrzny przepływ informacji, oprogramowanie dla uczelni powinno cechować się identycznymi funkcjami co jego „komercyjne” odpowiedniki – zapewniać automatyczne przesyłanie dokumentacji do urzędu skarbowego oraz ZUS-u, gromadzić informacje, niezbędne do wystawienia PITów, oraz samoczynnie wyliczać należne wynagrodzenie (powiększone o ewentualną premię bądź nadgodziny).

TETA AIR – kompleksowe oprogramowanie dla uczelni, które potrafi więcej niż myślisz

W szerszej perspektywie wyraźnie dostrzec można, że oprogramowanie dla uczelni rządzi się takimi samymi prawami, jak systemy dla większości przedsiębiorstw i organizacji komercyjnych. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby wybrana przez nas aplikacja cechowała się wszelkimi niezbędnymi funkcjonalnościami. Powyższe możliwości to zaledwie wycinek opcji, które wdrożyć może TETA AIR – oprogramowanie dla uczelni (i nie tylko), które kompleksowo wspiera działania z zakresu HR & Payroll dowolnej organizacji. Już dziś zapoznaj się z pełną specyfikacją oprogramowania TETA AIR i przekonaj się, że zarządzanie kadrami i płacami może być intuicyjne i bezpieczne.

 

Znajdziesz nas pod adresem: ul. Powstańców Śląskich 7a, 53-332 Wrocław lub na naszej stronie: www.Unit4.com

 

Źródło: Systemy informatyczne dla firm, program do zarządzania Unit4

News Wszystko, co musisz wiedzieć o testowaniu oprogramowania

Czy wiedziałeś, że 26 kwietnia 1994 roku samolot chińskich linii lotniczych rozbił się z powodu błędów w oprogramowaniu? To pokazuje, jak bardzo istotne są testy tworzonych aplikacji. Pozwoli to nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów, ale też stworzyć bezpieczne i przyjazne dla użytkowników środowisko. Jak dokładnie wygląda praca testerów? Dlaczego warto mimo wszystko postawić na manualnych testerów? Czytaj dalej! czytaj więcej

News Oryginalne i zamienne tusze do drukarek HP – które warto wybrać?

Wielu producentów oferuje drukarki i urządzenia wielofunkcyjne, które są niedrogie i dzięki temu usprawniają nie tylko pracę w biurach, ale również wspierają naukę oraz realizowanie innych zadań w domach. Dużą popularnością cieszą się urządzenia marki Hewlett-Packard ze względu na kompaktowość i prostotę obsługi. Czy zawsze koniecznie jest stosowanie tuszów oryginalnych? Czym różnią się od nich tusze zamienne? czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Wszystkie zalety telewizorów OLED

OLED to jedna z najnowszych technologii na rynku telewizorów. Stopniowo zaczyna na nim dominować, więc warto dowiedzieć się o niej więcej. Co tak naprawdę oznacza OLED i czy już teraz warto inwestować w urządzenia tego typu? czytaj więcej