Czy warto kupować oprogramowanie dla firm produkcyjnych do zarządzania produkcją?
News

Czy warto kupować oprogramowanie dla firm produkcyjnych do zarządzania produkcją?

01.12.2023
W dobie powszechnej automatyzacji i olbrzymiej konkurencji w przemyśle, niezwykle istotne jest zaawansowane planowanie produkcji. Jeżeli chcesz zadbać o rozwój w swojej firmie, warto zastanowić się nad systemem ERP, który wspiera obieg procesów w przedsiębiorstwie. Czy warto inwestować w oprogramowanie do zarządzania produkcją? Jak wybierać oprogramowanie dla firm produkcyjnych?

Jakie firmy powinny zainwestować w program do zarządzania produkcją?

Program do zarządzania produkcją to narzędzie przydatne w każdej branży, która zajmuje się wytwarzaniem półproduktów lub produktów końcowych niezależnie od ich rodzaju. Nie ma znaczenia, czy w swojej firmie produkujesz komponenty, które następnie trafią do hali produkcyjnej kolejnego przedsiębiorstwa (np. podzespoły do samochodów), czy może oferujesz swoje towary bezpośrednio konsumentom (np. ubrania). Program do zarządzania produkcją pozwala zoptymalizować proces planowania produkcji, zwiększyć efektywność gospodarowania zasobami, wykorzystania zasobów ludzkich oraz koordynować łańcuch dostaw.

 

Wbrew pozorom zintegrowane oprogramowanie ERP przyda się nie tylko do dużej korporacji, która operuje na rynkach transgranicznych. To doskonałe rozwiązanie także dla małej firmy produkcyjnej, której zależy na stworzeniu przewagi konkurencyjnej poprzez bardziej precyzyjne planowanie potrzeb materiałowych, dokładną kontrolę produkcji czy zarządzanie zamówieniami na bazie algorytmów ze sztuczną inteligencją.

Dlaczego opłaca się inwestować w oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Kompleksowy system ERP do koordynacji procesów produkcyjnych to znacznie więcej niż monitorowanie KPI. Dlaczego firmie produkcyjnej opłaca się wdrożyć tego rodzaju software?

 

Przede wszystkim systemy ERP zapewniają sprawne zarządzanie produkcją oraz lepszą kontrolę nad firmą. Wszystkie procesy produkcyjne śledzisz w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie pozwala na dokładną analizę danych zwrotnych z poszczególnych maszyn i stanowisk, a w oparciu o nie - planowanie rozwoju biznesu.

 

Warto pamiętać, że efektywne zarządzanie firmą produkcyjną oznacza nieustającą optymalizację nie tylko samych operacji produkcyjnych, ale także procesów okołoprodukcyjnych, związanych z zatrudnieniem, czy księgowością.

 

Wbrew pozorom program do zarządzania produkcją nie musi być bardzo kosztownym rozwiązaniem. Dobry system ERP to taki, który można wdrażać modułowo. Twoja firma może zacząć pod podstawowych funkcji i stopniowo implementować kolejne moduły w miarę, jak przedsiębiorstwo się rozwija.

Na jakie funkcje powinny zwrócić uwagę firmy produkcyjne przy wyborze oprogramowania ERP?

Obsługa hali produkcyjnej wymaga wdrożeniu wielu różnych procesów w poszczególnych obszarach Twojej firmy. Czego można oczekiwać od oprogramowania klasy ERP? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na funkcje takie, jak:

  • planowanie produkcji w zróżnicowanym horyzoncie czasowym;
  • rozliczanie produkcji;
  • monitorowanie zadań pracowników oraz ich czasu pracy;
  • stopień zużycia poszczególnych maszyn i utrzymanie ruchu w zakładzie;
  • kontrola jakości surowców, półproduktów oraz produktów końcowych;
  • zużycie surowców oraz aktualne stany magazynowe;
  • analiza kosztów produkcji;
  • możliwość planowania produkcji na podstawie zamówień;
  • współpraca z innymi urządzeniami, jak np. czytniki kodów kreskowych.

Ważnym elementem wdrażania programu ERP jest możliwość zastosowania go w jednym, kilku lub wszystkich zakładach firmy. W ten sposób możesz mieć pełną kontrolę nad swoją firmą z dowolnego miejsca. Najważniejsze dane są eksportowane do arkuszy kalkulacyjnych, gdzie możesz je analizować.

Jak wygląda wdrożenie oprogramowania do planowania produkcji?

Program do zarządzania produkcją powinien być wdrożony przez profesjonalistów. Jest to proces wieloetapowy, którego pierwszym ogniwem jest zidentyfikowanie potrzeb klienta. Identyfikacja operacji produkcyjnych jest niezbędna, aby system ERP wdrożyć prawidłowo. Czas wdrożenia jest uzależniony od liczby implementowanych modułów oraz skali i rodzaju prowadzonej działalności.

 

Po wdrożeniu testowym przeprowadza się właściwe prace mające na celu uruchomienie programu w Twojej firmie. Warto z wyprzedzeniem upewnić się, czy podmiot implementujący program do zarządzania produkcją oferuje również wsparcie techniczne i szkoleniowe.

 

Jeżeli poszukujesz kompleksowego systemu ERP, który obsłuży każdą firmę produkcyjną, sprawdź: https://humansoft.pl/hermessql/produkcja/. Przetestuj HermesSQL i odkryj nową jakość zarządzania.

 

News Drukarki etykiet Zebra - dlaczego warto je wybrać?

Drukarki etykiet służą do drukowania etykiet przy wykorzystaniu metody termicznej lub termotransferowej. Najczęściej wykorzystywane są do druku etykiet samoprzylepnych.

Wybór odpowiedniej drukarki etykiet ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania marki. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z drukarek etykiet Zebra, które charakteryzują się wysoką jakością i trwałością na długie lata. czytaj więcej

News Microsoft Office i 3 powody by go mieć

Microsoft Office to jeden z najbardziej znanych pakietów oprogramowania biurowego. Pierwsze wydanie na komputery PC miało swój debiut w 1990 roku. Dziś, po 22 latach MS Office nadal ma się dobrze i utrzymuje dominującą pozycję w sektorze programów biurowych. Programy będące składowymi MS Office znajdują zastosowanie tak w użytku biurowym, instytucji edukacyjnych, , jak i domowym. Jeśli nie wszystkie, to na pewno trzy aplikacje pakietu, które opisujemy później.

- Word — czyli edytor tekstów z pakietu Microsoft Office
- Excel — arkusze kalkulacyjne nie tylko dla księgowych
- Power Point — narzędzie do tworzenia prezentacji czytaj więcej

News System ERP w produkcji

Kluczowym czynnikiem decydującym o pozycji przedsiębiorstw produkcyjnych na rynku jest konkurencyjność. System ERP w produkcji może znacząco ją podnieść. Dowiedz się w jaki sposób jest to możliwe! czytaj więcej

News Jakie oprogramowanie dla małej firmy wybrać?

Mała firma nie zawsze oznacza małe perspektywy. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót. Wykorzystując skuteczne narzędzia, niewielki biznes można przekształcić w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, generujące spore przychody. Tak jak w przypadku zdecydowanie większych podmiotów najważniejsze jest jednak przede wszystkim odpowiedzialne i skuteczne zarządzanie. To nie jest z kolei możliwe bez właściwego oprogramowania dla firm. Choć często wydaje się, że nie ma ono wielkiego przełożenia na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorstwa, fakty są zupełnie inne. Dobre oprogramowanie dla biznesu to znakomity sposób na rozwój działalności. W dobie szybko rozwijającego się rynku IT dobór odpowiednich narzędzi nie jest jednak prosty. czytaj więcej

News Oprogramowanie dla uczelni – czym powinno się charakteryzować?

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa) to obecnie niemal integralna część firm i organizacji, które zarządzają danymi dużej liczby osób. Oczywiście, placówki edukacyjne mają inną rolę niż firmy, których efektywność mierzona jest głównie przez pryzmat wypracowanego zysku. Oba typy działalności łączą pewne cechy wspólne, związane m.in. z koniecznością zadbania o przechowywane dane osobowe. Czy specyfika pracy placówki edukacyjnej sprawia, że oprogramowanie dla uczelni rządzi się innymi prawami? Na jakie kryteria należy zwrócić szczególną uwagę? czytaj więcej