Archiwalne

Szwedzi z firmy Ericsson wspierali Polaków w okupowanej Warszawie

31.07.2009

Wyciąganie Polaków z rąk gestapo, przerzucanie poczty kurierskiej, wystawianie fałszywych zaświadczeń, by uchronić od aresztowań, czy sabotaż poleceń niemieckiego okupanta: to działania, których podejmowali się Szwedzi pracujący w Warszawie latach 1939-1942. Pomoc szwedzką przerwały aresztowania, jakie przeprowadzili naziści w lipcu 1942 roku.

Historia Ericsson w Polsce jest nierozłącznie związana z symbolicznym dla powstania warszawskiego budynkiem PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna)[1]. Ta strategiczna centrala telekomunikacyjna została zajęta przez Niemców w październiku 1939 roku. Szwedzcy dyrektorowie pozostawali w Polsce podczas niemieckiej okupacji. W różnoraki sposób włączali się w działania antynazistowskie.

Władze okupacyjne wymagały informacji o nazwiskach podłączanych abonentów, szczególnie selekcjonując ze spisu abonentów Żydów mieszkających w getcie. Polacy obsługujący centralę nauczyli się „omijać system”, co umożliwiło mieszkańcom getta kontakt z bliskimi poza jego murami. Gdy sprawa wyszła na jaw, Niemcy aresztowali wielu pracowników. Dzieki osobistej interwencji w gestapo Sigfrida Haggberga, dyrektora technicznego w Ericsson, z aresztu zwolniono niektórych z nich. To nie jedyny przypadek, gdy Haggberg korzystał ze swoich znajomości, aby wspomóc Polaków.

W lipcu 1942 roku spektakularnym aresztowaniem Nilsa Berglinda, ówczesnego dyrektora PASE (Polska Akcyjna Spółka Elektryczna)[2] rozpoczęła się akcja aresztowań „warszawskich” Szwedów i współpracujących z nimi Polaków. Przy zatrzymanym w Berlinie Berglindzie znaleziono materiały dowodzące współpracy z polskim podziemiem. Podobną działalność prowadził Haggberg. Obydwaj w 1946 roku zostali odznaczeni przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi.

Zatrzymanych uwięziono w berlińskim Moabicie. Dopiero wstawiennictwo szwedzkiego domu panującego, ponoć aż u Adolfa Hitlera, sprawiło, że więźniowie zostali ułaskawieni, zwolnieni i odesłani do Szwecji w 1944 roku.

Sigfrid Haggberg powrócił do Polski po wojnie. Jego głównym zdaniem było reprezentowanie firmy Ericsson w negocjacjach dotyczących telefonizacji kraju. Ponadto organizował zbiórki na rzecz pracowników PAST, którzy podczas wojny stracili cały majątek. Negocjacje nie przyniosły rezultatów, a firma Ericsson powróciła do Polski dopiero w 1992 roku.

O roli Szwedów w powstaniu warszawskim rozmawiały 6 lipca 2009 podczas wieczoru poświęconego firmie Ericsson w ramach festiwalu "Ogrody Północy" Katarzyna Pąk, dyrektor Działu Komunikacji i Marketingu w firmie Ericsson Sp. z o.o. i Pani Barbara Pietkiewicz-Kraśko.

[1] PAST – Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, powołana do życia w 1922 roku przez Rząd Polski (4/7 udziałów) oraz Ericsson (3/7 udziałów).Spółka otrzymała 25-letnią koncesję na zarządzanie i rozwój istniejącej infrastruktury a także na zarządzanie połączeniami.
[2] PASE – Polska Akcyjna Spółka Elektryczna, powołana do życia w 1924 roku przez Ericsson.

źródło: Ericsson

News Serwis iPhone w Warszawie - postaw na doświadczenie i bezpieczeństwo

Słysząc o urządzeniach Apple, kojarzonych z charakterystycznym logo z nadgryzionym jabłkiem, większość osób prawdopodobnie przypomina sobie o Macbookach i iPhone'ach. Firma Apple słynie z wysokogatunkowych sprzętów o wysokiej wydajności wynikającej z imponujących parametrów technicznych. Niestety, są to urządzenia niezwykle delikatne, które często po stosunkowo niegroźnych sytuacjach potrzebują serwisu – zwłaszcza pogwarancyjnego.



Warto wtedy zadbać o pewność, że serwisanci doskonale wiedzą jak obchodzić się ze smartfonami typu iPhone. Serwis Warszawa GSM-URSUS.pl to bez wątpienia odpowiedni zespół specjalistów, którzy są w stanie pomóc CI z każdym problemem. Chcesz się o tym przekonać? Sprawdź poniższy materiał i zobacz, kiedy warto skontaktować się z firmą GSM-URSUS.pl w celu zlecenia naprawy iPhona.

czytaj więcej

Wiadomości firmowe Grape Up planuje rozwój dzięki cyfrowej transformacji w telekomunikacji

Swisscom i Telecom Italia w gronie pierwszych klientów Grape Up z branży telekomunikacyjnej. czytaj więcej

Ericsson 5G dla Łodzi – współpraca Ericsson i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Ericsson, we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Startup Spark wspiera firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w budowie koncepcji rozwiązań opartych o 5G. Podpisano list intencyjny o współpracy. czytaj więcej

Ericsson Ericsson wspiera projekty IoT (Internet of Things) na obszarach wiejskich

List intencyjny podpisany przez firmę Ericsson oraz Fundację PLON obejmuje wspólne przygotowanie oferty usług i aplikacji przeznaczonych dla gospodarstw rolnych. czytaj więcej