Archiwalne

Nadzór Rynku Wyrobów – podsumowanie pierwszego półrocza 2014 r.

09.09.2014

W pierwszym półroczu 2014 r. UKE przeprowadził kontrolę 1133 wyrobów. Najwięcej nieprawidłowości, aż 40%, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16% wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu.  

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest jednym z organów odpowiedzialnych za nadzór krajowego rynku wyrobów, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. z 2010 r. Nr 138, poz. 935 z późn. zm.). Obszar ten  obejmuje działania kontrolne i pokontrolne, stosowane w celu zapewnienia, że wyroby znajdujące się na rynku wspólnotowym spełniają wymagania określone w tak zwanych „Dyrektywach Nowego Podejścia” oraz nie stanowią zagrożenia dla konsumentów. Działania kontrolne chronią nie tylko interesy konsumentów i użytkowników wyrobów, ale także samych producentów. Dla konsumentów stanowią ochronę przed zagrożeniami związanymi z używaniem wyrobów niezgodnych, dla producentów zaś zapewnienie, że będą działać w jednakowych warunkach konkurencji. Należy podkreślić, że wyroby wprowadzone przez podmioty, które nie przeprowadziły obowiązkowej oceny zgodności wyrobu są całkowicie usuwane z rynku.

Kontrole UKE prowadzone w ramach nadzoru rynku obejmują swoim zakresem 3 obszary:

  • Wymagania związane z kompatybilnością elektromagnetyczną;
  • Wymagania dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych;
  • Wymagania związane z efektywnym (tzn. niskim) zużywaniem energii (wymagania EkoProjektu)

W I półroczu 2014 r. zespoły kontrolne UKE dokonały weryfikacji 1133 wyrobów, w tym na zgodność z wymaganiami związanymi z kompatybilnością elektromagnetyczną – 500 wyrobów, na zgodność z wymaganiami dla wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych – 289 wyrobów oraz na zgodność z EkoProjektem – 344 wyroby. Najwięcej wyrobów niezgodnych, aż 40 %, stwierdzono wśród wyrobów radiowych i telekomunikacyjnych. Najlepsze wyniki osiągnęły wyroby pod względem efektywnego zużycia energii – jedynie 16 % wyrobów nie spełniało wymagań EkoProjektu. 

Tradycyjnie, eksperci UKE ściśle współpracowali z organami celnymi pomagając w ocenie wyrobów zgłaszanych do odprawy celnej. W pierwszym półroczu UKE wydał 397 opinii o importowanych wyrobach, z których aż 316 opinii było opiniami negatywnymi (tzn. stwierdzało niespełnianie wymagań ocenianych wyrobów), co z kolei skutkowało zakazem dopuszczenia ich do obrotu na rynku Unii Europejskiej. 

W załączeniu przedstawiamy szczegółowe podsumowanie działań prowadzonych w ramach Nadzoru Rynku Wyrobów w pierwszym półroczu 2014 r.

źródło: UKE

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Technologia Plasmacluster w oczyszczaczach powietrza - czy to bezpieczne?

Nowe technologie to zazwyczaj skuteczne rozwiązania, które sprawdzają się w wielu branżach. W dzisiejszym artykule skupimy się na problemie z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej

News Nowe technologie w służbie ochrony osób i mienia

Rok 2016 z uwagi na zmiany w opodatkowaniu umów cywilno-prawnych, stanowił wyzwanie dla firm usługowych i outsourcingu, w tym całej branży ochrony. Jeszcze przed wprowadzeniem regulacji, przedsiębiorstwa ochrony osób
i mienia zapowiadały, że w nowych okolicznościach może dojść do fali zwolnień. Sprawa „ozusowania” umów była także wielokrotnie komentowana przez Konsalnet, - W branży ochroniarskiej pracę straci 30-45 tys. ludzi – to wpływ ozusowania umów zleceń, ale też płacy minimalnej na poziomie 12 zł brutto, jaką chce wprowadzić rząd – informował w styczniu 2016 r. Jacek Pogonowski, Prezes Konsalnetu. czytaj więcej