Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, Marcin Kmiecik, CTO działu Map w TomTom
Konferencja TomTom w Poznaniu
TomTom

Praca dla specjalistów IT - TomTom otwiera biuro w Poznaniu

14.09.2017
Ponad 100 nowych miejsc pracy czeka w Poznaniu na wykwalifikowanych inżynierów. Firma TomTom otwiera nowy oddział w Polsce i szuka pracowników. Dzięki temu miasto stanie się kolejnym strategicznym ośrodkiem tworzenia map oraz technologii geolokalizacyjnych.

Firma TomTom to wiodący, globalny dostawca produktów i usług nawigacyjnych. Zatrudnia ponad 4700 pracowników na całym świecie. Niedawno otworzyła swoje biuro w Łodzi, teraz wkracza do Poznania.

- Zainteresowanie firm takich jak TomTom, to dowód na to, że zagraniczni inwestorzy dostrzegają w Poznaniu duży potencjał. Dla mnie to jednoznaczny sygnał, że działania, które podejmujemy w mieście, przekładają się na ich konkretne decyzje – mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. – Cieszę się, że swoją siedzibę będzie miała w Poznaniu kolejna duża światowa marka, bo to korzyści nie tylko dla miasta, ale też dla absolwentów poznańskich uczelni, którzy mogą liczyć na atrakcyjne miejsca pracy.

TomTom pracuje m.in. nad rozwiązaniami koniecznymi do wprowadzenia na rynek technologii inteligentnych miast oraz samochodów prowadzonych przez komputer. Oddział w Poznaniu będzie skupiał się na technologiach informatycznych do pozyskiwania danych z sensorów. Pracownicy będą tworzyć oprogramowanie, które te dane interpretuje oraz unikalny transakcyjny system produkcji nawigacyjnej bazy danych.

- Otwarcie nowego biura w Poznaniu świadczy o tym, jak bardzo istotna dla naszej firmy jest praca wykwalifikowanych inżynierów z Polski - komentuje Marcin Kmiecik, CTO działu Map w TomTom. -  Poznańskie zespoły będą pracowały nad usługami geolokalizacyjnymi, systemami nawigacyjnymi oraz niektórymi kluczowymi komponentami wykorzystywanymi w pojazdach autonomicznych, takich jak RoadDNA oraz trójwymiarowe, nawigacyjne mapy HD. Posiadamy w tym obszarze szereg międzynarodowych patentów.

Poznański oddział tworzyć będą inżynierowie, programiści i architekci IT, mający wysokie kwalifikacje zawodowe i specjalistyczną wiedzę niezbędną do zajmowania się złożonymi systemami big data, sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym oraz automatyzacją przetwarzania informacji i produkcji oprogramowania.

- Nasi pracownicy będą tworzyć unikalne rozwiązania technologiczne - mówi Grzegorz Leopold, Dyrektor Biura TomTom w Poznaniu. - Chcemy zbudować kadrę składającą się z wysoko wykwalifikowanych osób o otwartych umysłach, potrafiących rozwiązywać zagadnienia wymagające kreatywności i dużego zaangażowania. Poszukujemy programistów, architektów, inżynierów DevOps, ale także ekspertów IoT,  Machine Learning i BigData. Pracujemy w modelu, w którym zespoły mają dużą autonomię co do rozwoju własnych produktów. Jesteśmy zainspirowani tematyką i skalą platformy mapowej, którą współtworzymy. Również tym, że jest to produkt globalny, z którego korzystają światowi giganci.

Uroczyste otwarcie nowej powierzchni biurowej w centrum Poznania planowane jest na grudzień 2017 r. Obecnie firma zajmuje powierzchnię tymczasową i rekrutuje pracowników.

- W Poznaniu mamy jednych z najlepszych w całej Polsce studentów kierunków informatycznych – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dlatego szczególnie zależy nam na przyciąganiu inwestorów, którzy będą mogli przyczynić się do rozwoju sektora IT w naszym mieście. Dzięki firmom takim jak TomTom możemy w Poznaniu tworzyć miejsca pracy oparte na wiedzy i innowacyjności.

Więcej informacji na temat miejsc pracy w nowym oddziale można będzie uzyskać na targach Kariera IT, które odbędą się 16 września 2017 r. w Poznaniu przy pl. Andersa 3.

News Rozwiązanie HR w chmurze, czyli jak dostosować firmę do obecnego rynku pracy

Jeśli wykonywana przez Ciebie praca nie wiąże się z koniecznością spędzania każdego dnia roboczego w miejscu pracy z pewnością zauważyłeś, że coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie do polityki kadrowej pewnej elastyczności. Do najczęściej stosowanych udogodnień należy zaliczyć m.in. (częściową lub całkowitą) pracę zdalną oraz nienormowany czas pracy. Jednakże, odejście od ustandaryzowanych procedur dotyczących zarządzania kapitałem ludzkim, przekłada się na nieco trudniejsze warunki pracy dla specjalistów z zakresu HR & Payroll. czytaj więcej

News Kursy programowania dla dzieci w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku pracy

Jeżeli mamy z jakąś dziedziną styczność od najmłodszych lat, później wydaje nam się ona łatwa i poruszamy się po niej intuicyjnie. Programowanie dla wielu ludzi niezwiązanych w żaden sposób z branżą IT wydaje się czymś całkowicie abstrakcyjnym. Jednocześnie na rynku pracy, zarówno Polskim jak i nawet międzynarodowym, wciąż poszukuje się specjalistów IT i programistów. W ciągle rozwijającym się świecie komputery używane są już niemal wszędzie i w każdym możliwym celu, od zwykłego laptopa służącego głównie do przeglądania stron internetowych, przez roboty sprzątające, po łaziki wysyłane na Marsa i badające stan gleby na innej planecie. Jeżeli więc programowanie obecne jest wszędzie, znając jego podstawy, otwierają się przed nami naprawdę szerokie perspektywy zawodowe. Kurs programowania dla dzieci ma wdrożyć najmłodszych w świat branży IT, aby w przyszłości poruszać się po nim intuicyjnie i ze zrozumieniem. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Konsultanci IT potrzebni na rynku. Na czym polega ich praca?

Pracują często zdalnie, obsługując klientów - duże organizacje - na całym świecie. Odpowiadają nie tylko za wdrożenie nowego rozwiązania technologicznego, lecz także je projektują. Często zupełnie od podstaw, bazując na wiedzy zdobywanej latami. Koordynują pracę deweloperów, pilnują jakości, będąc jednocześnie blisko klienta. Jak w praktyce wygląda praca konsultantów IT? czytaj więcej

Wiadomości firmowe Polscy programiści nadal mogą liczyć na wysokie zarobki. Raport płacowy serwisu No Fluff Jobs

Nie od dziś wiadomo, że zawód informatyka, a szczególnie programisty jest jednym z najbardziej opłacalnych. Sprawdziliśmy zarobki informatyków w pierwszym kwartale 2018. Wynika z niego, że programistom żyje się i żyć będzie naprawdę dobrze z racji dużego zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny. Ukazuje je raport przygotowany przez No Fluff Jobs, czyli czołowego portalu z ogłoszeniami o pracę dla pracowników IT. czytaj więcej