Używane laptopy – jak wybrać dobrze?
News

Używane laptopy – jak wybrać dobrze?

21.02.2020
Zakup komputera to często niemały wydatek. Większość osób zakłada jakiś budżet na ten cel i nie ma możliwości lub ochoty go przekroczyć. Niestety z powodu tego ograniczenia nie mogą oni kupić komputerów o takich parametrach, jakie byłyby dla nich satysfakcjonujące, dlatego muszą iść na kompromis rezygnując np. z lepszej karty graficznej czy większego dysku. Nie każdy jednak wie, że można znaleźć inne rozwiązanie, a jest nim zakup laptopów używanych. Zobaczmy, jak je wybrać, by służyły równie dobrze, jak nowy sprzęt.

Pochodzenie laptopa

Rozważając zakup używanego sprzętu komputerowego, większość osób korzysta z lokalnych serwisów ogłoszeniowych i tam przegląda dostępne oferty. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo nie wiadomo, skąd pochodzi taki sprzęt, czy jest to legalne źródło, i jak długo był używany. Zdecydowanie lepiej wybrać się do firm sprzedających używane laptopy, gdyż dostępne u nich produkty to najczęściej sprzęt poleasingowy. Nie ma więc wątpliwości co do pochodzenia laptopa, a sprzedawca zawsze wystawia fakturę lub paragon, który jest potwierdzeniem zakupu. Dzięki temu można w ten sposób nabyć nie tylko sprzęt do użytku domowego, ale również do firmy i bez problemu wliczyć go w koszty działalności na podstawie otrzymanej faktury.

Parametry sprzętu

Drugim ważnym elementem, który musi być brany pod uwagę przy zakupie laptopa, jest jego wydajność. Jest ona wypadkową zainstalowanych we wnętrzu komputera podzespołów, których wybór jest zależny od potrzeb osoby, dla której przeznaczony jest laptop. Dla jednej osoby ważniejszy będzie dobry monitor, dla innej rodzaj procesora, a jeszcze inna będzie chciała mieć twardy dysk o bardzo dużej pojemności. Warto zatem patrzeć na wybór sprzętu pod kątem jego przeznaczenia i do niego dobierać jego parametry. Dzięki temu unikniemy przepłacania za podzespoły, które w naszej pracy nie będą miały wielkiego znaczenia.

Gwarancja

Nie każdy wie, ale kupno używanego komputera nie oznacza zakupu sprzętu bez gwarancji. Oczywiście uzyskanie jest niemożliwe jeśli kupujemy komputer z drugiej ręki od osoby prywatnej, ale bez trudu możemy znaleźć używane laptopy z gwarancją, jeśli zdecydujemy się na zakup sprzętu od firmy. Wiele z nich oferuje gwarancję 24 miesięczną, co zabezpiecza kupującego przed kosztem ewentualnych napraw tak samo, jak gwarancja udzielana na sprzęt nowy, którego będzie pierwszym właścicielem.