Noktowizory cyfrowe i analogowe – jaki model kupić?
News

Noktowizory cyfrowe i analogowe – jaki model kupić?

18.02.2020
Noktowizory to niewielkie urządzenia pozwalające lepiej widzieć w ciemności. Są powszechnie wykorzystywane w wojsku, policji, służbach wywiadowczych czy oddziałach paramilitarnych, ale równie dużą popularnością cieszą się wśród osób niezwiązanych zawodowo ze wspomnianymi branżami. Na rynku dostępny jest duży wybór różnych rodzajów i modeli noktowizorów. Jaki sprzęt wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

1. Rodzaje noktowizorów
2. Na co zwrócić uwagę, wybierając noktowizor?

Rodzaje noktowizorów

Noktowizory dostępne powszechnie na rynku można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: modele osobiste oraz będące wyposażeniem budynków i pojazdów. Pierwsze z nich określane są mianem lornetek oraz lunet celowniczych i są zazwyczaj uzupełnieniem broni palnej. Z kolei w pojazdach stosuje się modele peryskopowe. Ponadto dostępne są również wersje cyfrowe, wojskowe oraz analogowe. Wersje cyfrowe można stosować z powodzeniem zarówno w nocy, jak i w dzień. Do urządzenia tego dołącza się rejestrator zewnętrzny, dzięki czemu można zrealizować np. film z polowania. Dobrej klasy sprzęt od sprawdzonego producenta można stosować przez wiele lat. Jego wadą jest natomiast konieczność wymiany baterii. Czas pracy baterii wynosi zazwyczaj ok. 4 godzin. Modele analogowe mogą natomiast pracować bez przerwy przez około osiem godzin. Jego wadą w porównaniu z wersją cyfrową jest nieco gorsza jakość obrazu. W zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań użytkownika, warto zdecydować się na wybrany model noktowizora.

Na co zwrócić uwagę, wybierając noktowizor?

Decydując się na zakup noktowizora, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim istotna jest jakość oraz zasięg obrazu. Jak już wspomniano wcześniej, zazwyczaj modele cyfrowe mogą się poszczycić nieco lepszymi parametrami w tym zakresie, jednakże nie jest to regułą – wszystko zależy bowiem od konkretnego modelu urządzenia. Ponadto istotna jest również waga, a także rozmiar sprzętu. Najlepiej, aby były one jak najmniejsze, co pozwoli na komfortowe użytkowanie. Ważna jest również trwałość obudowy urządzenia. Obudowa powinna być wykonana z solidnych materiałów, odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, silne nasłonecznienie), niskie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania.

Decydując się na zakup noktowizora, najlepiej jest wybrać sprawdzonego dostawcę, takiego jak firma https://elektromaniacy.pl/. Tylko wtedy można mieć gwarancję, że sprzęt jest nowy, nieużywany oraz objęty gwarancją. Ponadto kupując urządzenie od renomowanego, doświadczonego sprzedawcy, można liczyć również na fachową poradę specjalistów w zakresie m.in. wyboru odpowiedniego urządzenia.