Czym charakteryzuje się eSIM?
Tradycyjne karty SIM (ang. subscriber identity module, co można przetłumaczyć jako „moduł identyfikacji abonenta”) mają postać małych, plastikowych prostokątów z chipem. To karty mikroprocesorowe, dzięki którym można korzystać z telefonów, a dokładniej – dają one dostęp do pamięci ROM, co w pełni uruchamia smartfona.
Karty eSIM są w zasadzie ich odpowiednikiem 1:1 – dają takie same możliwości, choć fizycznie w ogóle nie istnieją. Mają postać wirtualną i są przypisane do konkretnego telefonu. Nie można ich zatem w prosty sposób „wyjąć” i przełożyć do kolejnego modelu. W tym celu trzeba skorzystać z pomocy operatora, np. za pośrednictwem aplikacji (taką opcję daje m.in. Play i aplikacja Play24). Zwykle takie „przenoszenie” eSIM na inny telefon trwa kilka godzin i wydaje się, że to jedyny ewentualny minus tego typu kart w zestawieniu ze standardowymi (na szczęście jednak zwykle nie zmieniamy smartfonów zbyt często).
Plusy korzystania z kart eSIM
Jeśli chodzi o pozostałe kwestie, o kartach eSIM można się wypowiadać raczej w samych superlatywach. Do ich zalet bez wątpienia należy wygoda korzystania. Rozpoczęcie współpracy z nowym operatorem czy wymiana standardowej karty SIM na cyfrową może odbyć się w pełni online. Nie ma więc potrzeby wizyty w salonie operatora. Co więcej, nie trzeba czekać, aż kurier dostarczy nową kartę – kilka godzin i aktywacja gotowa!
Plusem jest także to, że brak fizycznej karty to brak ryzyka jej zgubienia. Co więcej, dużo trudniejsza jest też jej kradzież. W takim przypadku trzeba albo ukraść cały telefon, albo być hakerem znającym się na phishingu czy atakach SIM Swapping (związanych z przenoszeniem eSIM na inne urządzenie).
Karty eSIM to także łatwiejsze korzystanie z dwóch numerów na jednym smartfonie. Wcześniej, by korzystać z Dual SIM, konieczne było posiadanie modelu, który będzie miał dwa wejścia na oddzielne karty. To zaś zajmowało miejsce, które producenci mogą poświęcić na inne elementy zwiększające komfort użytkowania ich produktów, jak np. większa bateria.
Nie można też zapominać, że im mniej plastiku, tym lepiej dla środowiska, a przecież standardowe karty wykonywane są właśnie z tego materiału. Co więcej, niekorzystny dla natury jest też transport fizycznych przedmiotów i związana z tym emisja spalin, co całkowicie odpada w przypadku kart eSIM.
eSIM a Multi SIM – czy są tym samym?
Niewątpliwym plusem kart eSIM jest także to, że otworzyły nam drogę do tego, by korzystać z innych urządzeń tak, jak korzysta się ze smartfona. Jednymi z najpopularniejszych takich sprzętów mobilnych są smartwatche, w których można zainstalować wirtualną kartę. Dzięki temu można na dwóch urządzeniach mieć ten sam numer – gdy ktoś do Ciebie dzwoni, możesz wtedy odebrać zarówno z poziomu smartfona, jak i zegarka.
Co ważne, w takim przypadku najczęściej nie jest to konkretnie karta eSIM, a Multi SIM, czyli duplikat lub – inaczej mówiąc – dodatkowy profil karty eSIM. Działają w zasadzie tak samo, choć Multi SIM tylko wtedy, gdy ma wsparcie karty głównej. eSIM jest zaś w pełni samodzielną jednostką. Warto przy tym dodać, że Multi SIM może zostać wygenerowany również do standardowej karty SIM, więc tych opcji jest naprawdę sporo!
Urządzenia, w których można zainstalować eSIM
Karty eSIM czy Multi SIM można zainstalować w wielu różnych urządzeniach. Jako pierwsze przychodzą na myśl oczywiście smartfony – większość flagowców i innych najnowszych modeli wiodących światowych marek jest w pełni przystosowana do obsługi wirtualnej karty. Oto przykłady:
-
iPhone – od iPhone XS, XS Max, XR wzwyż, w tym iPhone SE 2. i 3. generacji;
-
Samsung – Galaxy od serii S21 wzwyż, Galaxy Z Fold i Z Flip 3, 4, 5, Galaxy Note 20, Note 20 Ultra, niektóre modele Galaxy A;
-
Google Pixel – 3 i nowsze (np. Pixel 7, Pixel 8);
-
Xiaomi, OPPO, Huawei, Motorola, OnePlus – zwykle modele flagowe, jak np. Xiaomi 13, OPPO Find X5 Pro czy Motorola Razr 40.
Smartwatche z eSIM
Jeśli chodzi o przykładowe smartwatche, które obsługują karty eSIM, to nie jest ich jeszcze aż tak dużo, jak opisanych wyżej smartfonów. Kluczowi na rynku gracze dają nam jednak co najmniej kilka propozycji ze swoich kolekcji, w tym:
-
Apple Watch (w wersjach Cellular) – Apple Watch Series 3 i nowsze, Apple Watch SE, Apple Watch Ultra;
-
Samsung Galaxy Watch (w wersjach LTE/eSIM) – Galaxy Watch 4, 5, 6 LTE;
-
Huawei Watch LTE – Watch 3, Watch GT 3 Pro LTE;
-
Garmin – Forerunner 945 LTE.
Tablety z eSIM
Kolejnymi urządzeniami obsługującymi karty eSIM są niektóre tablety. W tym przypadku jest to o tyle ważne, że pozwala na korzystanie z internetu bez Wi-Fi. Wśród czołowych marek warto wyróżnić przede wszystkim następujące propozycje:
-
Apple iPad (z obsługą komórkową) – iPad Pro (od 2018), iPad Air (od 2019), iPad (od 2020), iPad mini (od 2019);
-
Samsung Galaxy Tab (w wersjach 5G/LTE z eSIM) – Galaxy Tab S9, S8, S7+.
Inne urządzenia obsługujące eSIM
Wśród innych urządzeń, które mogą współpracować z wirtualną kartą, są m.in. laptopy, choć nie jest ich zbyt wiele. Jako przykłady można podać Lenovo ThinkPad X1, Yoga (z obsługą LTE/eSIM), HP Elite Dragonfly, Dell XPS czy Microsoft Surface (wybrane modele).
Co więcej, eSIM mogą obsługiwać też niektóre routery 4G/5G, co pozwala na mobilny internet bez fizycznej karty SIM. Przykłady: Acer Enduro M3, M6, Huawei 5G CPE Pro 2, ZTE MU5001 5G.
Jak zatem widać, eSIM jest naprawdę uniwersalną opcją i sprawdza się nie tylko w smartfonach. Daje nam to nowe możliwości, z których aż szkoda nie skorzystać!
News Dobry i tani telefon – czy to możliwe?
Smartfon jest nieodłączną częścią naszej codzienności, która wymaga nieograniczonego oraz ciągłego dostępu do informacji. Jest mały, poręczny i zawsze pod ręką. Służy nie tylko do dzwonienia czy wysyłania wiadomości, ale i do rozrywki, przeglądania social mediów, odpisywania na maile czy pracy zdalnej. Wybór modeli o przeróżnych parametrach jest ogromny – jednocześnie jednak staje się niebywale trudny. Czy da się kupić dobry i tani telefon? O tym w dzisiejszym artykule! czytaj więcejNews Czy warto ubezpieczyć telefon?
Dla wielu z nas telefon komórkowy stał się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Służy nie tylko do komunikacji, ale jest także centrum zarządzania naszym życiem prywatnym i zawodowym. W związku z tym, pojawia się pytanie o zabezpieczenie tego cennego urządzenia. Czy warto ubezpieczyć telefon?
czytaj więcejNews Armatki hukowe – zastosowanie w ogrodnictwie i rolnictwie
W rolnictwie, ogrodnictwie, a także na wielu różnorodnych plantacjach, ochrona plonów jest jednym z ważniejszych zadań, przed którym nie uciekniemy. czytaj więcejNews Oryginalne części do smartfonów w jednym miejscu? Tak, to możliwe!
Smartfon jest obecnie nieodłącznym towarzyszem naszej codzienności. Korzystamy z niego do surfowania po sieci, zakupów online, przeglądania mediów społecznościowych czy do bankowości. Biorąc pod uwagę, że te sprzęty wspomagają nasze codzienne funkcjonowanie i są intensywnie eksploatowane, są przez to także bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia. Upadek z wysokości może skutkować pękniętym wyświetlaczem, a kilka lat eksploatacji może doprowadzić do gorszej wydajności baterii. W takich sytuacjach konieczne będzie zaopatrzenie się w potrzebne akcesoria GSM, które pomogą przywrócić telefon do dawnej świetności.
W jakie akcesoria GSM warto się zaopatrzeć?
Czym się kierować przy wyborze dostawcy z akcesoriami do telefonów?
Sięgnij po części do telefonów z zaufanego źródła
Zadbaj o dostęp do popularnych akcesoriów do smartfonów