Jak szyfrować swoje połączenie z internetem i dbać o prywatność? Odpowiedź: VPN!
News

Jak szyfrować swoje połączenie z internetem i dbać o prywatność? Odpowiedź: VPN!

24.10.2019
Bezpieczeństwo jest jedną z najbardziej cenionych wartości. Niezależnie od tego, na jakim polu życia się poruszamy, zależy nam na tym, aby nasi bliscy, nasz majątek i nasze dane, były jak najlepiej chronione. Czy podczas inwestowania w różnego rodzaju zabezpieczenia swojego domu lub mieszkania bierzesz pod uwagę bezpieczeństwo Twoich danych internetowych? Jeżeli zależy Ci na tym, aby nigdy nie wpadły one w niepowołane ręce, powinieneś zainteresować się siecią VPN. Czym jest i jak powinno się jej używać?

Sieć VPN - co to właściwie jest?

Za skrótem VPN kryje się anglojęzyczne rozwinięcie: Virtual Private Network. W wolnym tłumaczeniu na polski jest to po prostu wirtualna sieć prywatna. Usługi VPN polegają na szyfrowaniu danych, które przesyłamy, łącząc się z Internetem. Jak to wygląda w praktyce?

Korzystając z prywatnej sieci, mamy pewność, że nasze połączenie z Internetem jest odpowiednio szyfrowane. Zachodzi ono poprzez wirtualny, szyfrowany tunel. Łączymy się z nim z dowolnego miejsca na świecie. Najogólniej mówiąc, korzystając z sieci VPN mamy do dyspozycji swój własny kawałek Internetu. Daje to pewność, że ani nasze dane, ani historia przeglądarki nie wpadną w żadne niepowołane ręce. Nie straszna nam wówczas ani konkurencja, ani hakerzy, ani cenzura. Dzięki VPN możemy bowiem łączyć się z Internetem z każdego miejsca na świecie, także z krajów, w których dostęp do niego jest ograniczony - na przykład z Chin lub Rosji.

Jak działa VPN?

Przy konwencjonalnej próbie uzyskania dostępu do Internetu zaczynamy od połączenia się z naszym dostawcą sieci. Dopiero on przekierowuje nas do wybranej strony internetowej lub innego serwisu. Ponieważ wszystkie dane, które wysyłamy podczas korzystania z sieci, przechodzą przez serwery naszego dostawcy, ma on dostęp praktycznie do wszystkiego, co robimy w Internecie.

 

Niejednokrotnie zdarza się, że firmy te przekazują nasze historie przeglądarki reklamodawcom, a w razie potrzeby także policji lub innym rządowym instytucjom. Jeżeli mamy dostęp do VPN, nasz ruch sieciowy zostaje przekierowany do specjalnie skonfigurowanego serwera. W praktyce oznacza to ukrycie naszego adresu IP oraz dokładne zaszyfrowanie danych, które będą nie do odczytania dla żadnych podmiotów, którą mogłyby je przechwycić. To bardzo przydatne nie tylko dla firm, które nie chcą, aby ich dane wpadły w ręce konkurencji. Każda osoba prywatna, która posiada usługę VPN, może czuć się w sieci zupełnie bezpiecznie. (źródło: Poradnik - wszystko o VPN)

W jakich aktywnościach może pomóc nam usługa VPN?

Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda w praktyce korzystanie z sieci VPN. Bezpieczeństwo jest oczywiście ogromnie ważne, jednak dla wielu osób istotne jest to, jak prywatna sieć wirtualna wpłynie na ich codziennie korzystanie z Internetu. Jest wiele obszarów, które wraz z VPN sprawią, że przeglądanie Sieci będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale do tego jeszcze bardziej efektywne.

  • szyfrowanie rozmów - jeżeli nie masz ochoty na to, żeby ktokolwiek poza Tobą znał treść Twoich rozmów z innymi użytkownikami Internetu, VPN to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Przeglądając sieć w jakimkolwiek miejscu na świecie, możesz być pewien, że wszystkie Twoje dane, hasła, rozmowy i e-maile są doskonale zabezpieczone.
  • ukrycie adresu IP i lokalizacji - dzięki zabezpieczeniom prywatnej sieci wirtualnej jesteś w stanie bez najmniejszego problemu ukryć zarówno adres IP, jak i swoją lokalizację. Możesz wybierać spośród serwerów VPN zlokalizowanych na terenie całego świata.
  • oglądanie streamów bez ograniczeń - denerwuje Cię, że zagraniczne wersje Twoich ulubionych streamów mają o wiele szerszą ofertę filmów i seriali niż te rodzime? Z siecią VPN nie musisz już z niczego rezygnować. Dostawcy usług VPN optymalizują je w taki sposób, aby można było oglądać video w jakości HD bez lagów i buforowania.
  • pozbywanie się śledzących reklam - jeżeli masz już dosyć reklam, które sprawiają, że nie tylko czujesz się podsłuchany, ale niekiedy masz wręcz wrażenie, że ktoś czyta Ci w myślach, sieć VPN może być remedium na tego typu problemy. Dzięki skutecznemu blokowaniu adresu IP reklamy przestaną Cię prześladować, a Ty z pewnością poczujesz się w Internecie dużo bardziej komfortowo.
  • dostęp do mediów społecznościowych z każdego miejsca na świecie - jeżeli dużo podróżujesz, bardzo możliwe, że zetknąłeś się z bolesną rzeczywistością mieszkańców niektórych państw. Dostęp do zachodnich mediów społecznościowych i serwisów takich jak Facebook czy YouTube w niektórych krajach jest ograniczony lub wręcz zupełnie zablokowany. Z dobrze skonfigurowaną prywatną siecią VPN możesz łączyć się z ulubionymi serwisami niezależnie od tego, gdzie jesteś. Dla osób dużo podróżujących z czasem może stać się to usługą niemal konieczną do codziennego funkcjonowania.

 

Czy sieć VPN ma jakieś wady? Oczywiście nie ma na świecie rzeczy doskonałych. W zestawianiu z zaletami sieci VPN jej wady wydają się mało istotne, warto jednak o nich wspomnieć. Największą bolączką użytkowników sieci VPN jest spowolnienie sieci. Na szczęście problem ten coraz częściej odchodzi w niepamięć, ponieważ dostawcy sieci VPN starannie dbają o ich dobrą optymalizację. Warto także pamiętać, że o prywatność musimy też zadbać we własnym zakresie, aktualizując system i oprogramowanie, dbając o unikalne hasła czy podając swoje dane osobowe tylko tam, gdzie jest to konieczne.

 

Podsumowując, VPN jest doskonałą usługą dla osób, które cenią sobie prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Chociaż ma ona drobne wady, jej popularność wskazuje na to, że będą one z czasem niwelowane i dopracowywane przez dostawców. Jeżeli chcemy, aby korzystanie z Internetu było bardziej efektowne i łatwiejsze dobrze zastanowić się nad skorzystaniem z VPN.

 

News Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego?

Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego? czytaj więcej

News Darmowe GB w Play na Kartę

Play kieruje kolejną, atrakcyjną ofertę do nowych klientów prepaid. Można zyskać, aż 100 dodatkowych, darmowych GB do wykorzystania w dowolnym celu. czytaj więcej

News Najczęstsze błędy firm podczas korzystania z big data

Pod pojęciem BIG DATA kryją się duże zbiory danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i zmiennych. Wirtualne informacje potrafią codziennie zalewać firmy i korporacje. Ich ogromna ilość powoduje, że potrzeba wyspecjalizowanych środków do ich usystematyzowania. Poprawne używanie danych pozwala firmom na lepsze zrozumienie zmian rynkowych i procesów zachowania klientów. Jednak wiele z nich popełnia błędy podczas korzystania z big data. Jak ich uniknąć? czytaj więcej

News Praca zdalna z domu – te rzeczy będą ci potrzebne

Właśnie okazało się, że musisz przejść na pracę zdalną? Stworzenie sprzyjających warunków we własnym mieszkaniu może okazać się dużym wyzwaniem. Z pewnością konieczne będzie przeorganizowanie swojego stanowiska komputerowego. Dowiedz się, dzięki jakim akcesoriom praca zdalna z domu będzie przyjemniejsza i łatwiejsza! czytaj więcej