Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne?
News

Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne?

07.07.2022
Praktycznie każdemu z nas fotowoltaika kojarzy się z oszczędzaniem energii oraz dbaniem o środowisko naturalne. Między innymi właśnie dlatego w ostatnich latach branża ta przeżywa prawdziwy rozkwit. Wraz z nim pojawiają się także pytania o bezpieczeństwo używania paneli fotowoltaicznych. Czy faktycznie mamy się czego bać?

Problemy z fotowoltaiką?

Mimo że instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne, niektórzy wierzą, że mogą być źródłem wielu niebezpieczeństw. A nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Jednak jak kraj długi i szeroki, czy ktokolwiek słyszał, aby fotowoltaika w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim czy śląskim, była przyczyną niebezpiecznych zdarzeń? Raczej nie!

Nawet jeśli dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń to jest ich bardzo niewiele. A to z kolei sugeruje, że panele fotowoltaiczne nie są bardziej niebezpieczne niż wiele innych urządzeń, wykorzystujących czy wytwarzających energię elektryczną. Oczywiście, aby czuć się bezpiecznie, do ich montażu należy wybrać profesjonalną firmę, jak na przykład Esoleo z adresem strony https://www.esoleo.pl/.

Bezpieczeństwo paneli fotowoltaicznych

Każda instalacja fotowoltaiczna to jednocześnie instalacja elektryczna, służąca do wytwarzania prądu. Oczywiście każde urządzenie elektryczne może stanowić większe lub mniejsze ryzyko dla jego użytkownika. Najczęściej jednak wynika ono z niewłaściwego użytkowania lub wady urządzenia. Czasem odpowiadają za to czynniki zewnętrzne.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej możemy wyróżnić kilka zagrożeń, które potencjalnie mogą mieć miejsce. Są to:

 • ryzyko pożaru – którego obawia się chyba najwięcej osób,
 • ryzyko porażenia prądem,
 • zwalanie się konstrukcji dachu pod wpływem ciężaru paneli,
 • zły montaż, stwarzający zagrożenie fizyczne.

Przyczyną tych zdarzeń jest zazwyczaj tzw. czynnik ludzki, czy niewłaściwy montaż paneli przez zatrudnioną ekipę.

Jakie są przyczyny pożaru fotowoltaiki?

Na początek wyjaśnijmy – zdarzenia te promil wszystkich pożarów występujących w Polsce. Prawdopodobieństwo, że do niego dojdzie, jest więc znikome. A co mogłoby być przyczyną takiego zdarzenia? Przede wszystkim:

 • czynniki zewnętrzne, jak np. wyładowania atmosferyczne,
 • awaria urządzeń elektrycznych, będących częścią instalacji,
 • niewłaściwy projekt oraz montaż paneli,
 • brak uziemienia,
 • niewłaściwie poprowadzone przewody,
 • nieodpowiednio wybrane szybkozłączki
 • brak regularnego serwisowania.

Jak więc widzimy, przyczyny potencjalnego pożaru to zazwyczaj wina wadliwego montażu i złej jakości komponentów. Dlatego tym bardziej powinniśmy wybierać firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku, jak Esoleo https://www.esoleo.pl/. Wybierając profesjonalistów zyskamy pewność, że nie popełnią oni błędów podczas montażu, które mogłyby zagrozić nam w przyszłości.

Porażenie prądem przez panele

Kiedy świeci słońce, panele wytwarzają prąd. Sam panel raczej nie będzie w stanie zrobić nikomu krzywdy, choć zarówno panele, jak i przewody, znajdują się pod napięciem. Jedyne, komu mogą „zrobić krzywdę” to: monterzy, konserwatorzy czy montażyści. Czyli osoby, które wchodzą na dach i pracują z fotowoltaiką.

Jednak są to osoby doświadczone, które wiedzą, że na czas pracy należy „odłączyć” panele. Dodatkowo one same posiadają zabezpieczenia, pozwalające np. odłączyć inwerter od paneli i sieci energetycznej. To z kolei pozwala zachować bezpieczeństwo pracy i ich użytkowania. Pamiętajmy też, że takie zagrożenie praktycznie nie występuje w przypadku zwykłych domowników.

Zawalenie się dachu?

Niektóre osoby obawiają się także, że panele na dachu są zbyt ciężkie, aby ten był w stanie je utrzymać. Niektórzy mają wręcz wizję katastrofy budowlanej. Jednak i tu nie musimy się martwić. Doświadczeni fachowcy, jak choćby Ci z firmy Esoleo, poradzą sobie z każdym dachem – prostym, spadzistym, z dachówki i blachodachówki.

Te ostatnie dachy wymagają co prawda zastosowania specjalnych systemów mocujących, ale nie jest to niebezpieczne. Poza tym doświadczeni monterzy są w stanie ocenić czy konstrukcja dachu jest odpowiednia pod montaż paneli i czy sam dach nie jest uszkodzony. Jeśli uznają, że jest – nie podejmą się montowania instalacji.

Pole magnetyczne a panele fotowoltaiczne

Oprócz realnych i zasadnych pytań o bezpieczeństwo paneli, pojawiają się także te z serii teorii spiskowych. Jedna z nich mówi, że panele generują bardzo szkodliwe pole magnetyczne, które szkodzi zdrowiu ludzi, łącznie z uszkodzeniem struktur DNA. Oczywiście nie jest to prawda. Panele mogą co prawda generować promieniowanie niejonizujące, ale nie będzie nam ono zagrażać.

Tak samo wytwarzane przez nie pole magnetyczne, nie jest większe niż to, które generują nasze telefony komórkowe czy korzystanie Wi-Fi. Nie musimy więc obawiać się tego, że panele na dachu sąsiada sprawią, że nasze zdrowie zacznie się pogarszać. A wręcz przeciwnie - panele te wyjdą nam na zdrowie bardziej, niż wdychanie dymu wylatującego z komina.

 

News Montaż paneli fotowoltaicznych i profesjonalne usługi elektryczne w Małopolsce

Każdy, kto posiada dom lub mieszkanie, raz na jakiś czas powinien zlecać wykonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Z prądem nie ma żartów, fachowcy zalecają, żeby naszą domową instalację konserwować co pięć lat. Usług elektryka potrzebujemy przy okazji każdej budowy, a także przy montażu nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Jak znaleźć dobrego specjalistę w województwie Małopolskim? Jak zaoszczędzić dzięki nowoczesnej technologii? Podpowiadamy. czytaj więcej

News Jaki tablet kupić do nauki, pracy i zabawy?

Dostęp do Internetu oraz korzystanie z różnorodnych aplikacji jest dziś dla większości ludzi codziennością. Dlatego też niemal każdy człowiek posiada elektroniczne urządzenie do tego celu - smartfon, tablet czy osobisty komputer. Tablety są wygodną alternatywą dla telefonu lub komputera w wielu sytuacjach. Jaki tablet kupić do różnych celów, na co należy zwrócić uwagę? Przeczytaj najważniejsze informacje, dzięki którym dokonasz odpowiedniego wyboru. czytaj więcej

News Atrakcyjne biuro dla nowoczesnych i aktywnych pracowników

Nowoczesne, innowacyjne biura dbają nie tylko o dobry sprzęt do pracy dla swoich pracowników, ale również o ich zdrowie, w tym również to dotyczące postawy. W obecnych czasach nie wystarczy zagwarantować pracownikowi osobnego biurka, krzesła oraz komputera. Aktualnie pracownicy wymagają od pracodawców znacznie więcej, gdyż lata pracy przy komputerach w pozycji siedzącej uświadomiły, jak niebezpieczne to może być dla zdrowia. Jak przystosować biuro, by pracownikom znacznie lepiej mijał wyznaczony czas pracy? Co pozwoli utrzymać zdrowie w lepszej kondycji nawet podczas pracy przed komputerem?

1. Praca naprzemienna - raz na stojąco, raz na siedząco
2. Dobre krzesło biurowe jako klucz do wygodnej pracy
3. Biurko z regulacją wysokości - w czym tkwi jego fenomen?
4. Ćwiczenia w pracy - jak być aktywnym?
5. Akustyka w pracy, czyli sposób na skupienie i większą efektywność czytaj więcej

News Monitorowanie instalacji fotowoltaicznej – jak to robić?

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być poddawana regularnym przeglądom. Nie zawsze chodzi jednak o inspekcję samych paneli, ale także o monitorowanie wydajności całego systemu. Dzięki temu zyskujemy wartościową wiedzę o tym, czy inwestycja w Odnawialne Źródła Energii się zwraca, a także – jak szybko. To także okazja, aby fachowcy sprawdzili, czy ogniwa funkcjonują prawidłowo. Co warto wiedzieć o przeglądzie systemu PV? czytaj więcej

News Ile kosztuje kilowatogodzina prądu w Polsce? Ceny energii w Polsce 2021

Energia elektryczna to luksus, do którego przywykliśmy. Choć obecnie każde mieszkanie posiada prąd, rachunki Twoje i Twoich znajomych mogą się znacząco różnić. Ile kosztuje kilowatogodzina prądu? Przedstawiamy ceny prądu w Polsce 2021. czytaj więcej