Urządzenia podsłuchowe – kiedy warto je zastosować?
News

Urządzenia podsłuchowe – kiedy warto je zastosować?

05.11.2019
Stosowanie sprzętu podsłuchowego często budzi kontrowersje. Z jednej strony taki sposób uzyskiwania informacji jest zabroniony i może podlegać karze. Z drugiej, w niektórych przypadkach jest to jedyna możliwość, by zdobyć np. dowód przestępstwa lub nadużycia. Czy w takim razie prawo zezwala na wykorzystywanie urządzeń podsłuchowych? W jakich sytuacjach można z nich korzystać?

Podsłuch a kwestie prawne

Wykorzystywanie podsłuchu to w świetle prawa kwestia niejednoznaczna. Bardzo wiele zależy tu od intencji podsłuchującego oraz interpretacji całego zajścia przez urzędników. W Kodeksie karnym możemy znaleźć następujący zapis:

Art. 267:

Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej […] podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

Nie oznacza to jednak, że podsłuch będzie uznany za nielegalny w każdej sytuacji. Przykładem może być konwersacja, w której uczestniczy sam rejestrujący. Przede wszystkim uzyskuje dostęp do informacji w toku prowadzonej rozmowy. Podsłuch stanowi więc jej dźwiękowy zapis.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie takiego dowodu np. podczas rozprawy sądowej, może wzbudzać wątpliwości. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto skonsultować się np. z adwokatem i wspólnie zdecydować, czy upublicznić dane nagranie.

Podsłuch – kiedy warto stosować?

Jest wiele sytuacji, w których wykorzystywanie profesjonalnego sprzętu podsłuchowego może okazać się niezbędne. Ich stosowanie zwłaszcza w prywatnych rozmowach może pomóc w ujawnieniu przestępstwa.

Tak jest np. w przypadkach przemocy domowej. Znęcanie się, zwłaszcza psychiczne trudno jest udowodnić, a posiadanie nagrania może stanowić bardzo istotny dowód. Napastnik może także cieszyć się nieskazitelną reputacją w oczach opinii publicznej. W takiej sytuacji bezpośrednie nagranie z rozmowy jest jedynym sposobem na ukazanie jego prawdziwego oblicza.

Do podobnych zjawisk dochodzi także w miejscach pracy. Stawianie zarzutów byłemu pracodawcy może być bardzo trudne. Wielu pracowników, wobec których stosowano przemoc psychiczną, seksualną, groźby lub mobbing po prostu boją się zeznawać w obawie o swoją zawodową przyszłość. Uzyskanie takiego nagrania może się więc okazać punktem przełomowym. Dzięki niemu można zakończyć proceder, który mógłby trwać jeszcze przez wiele lat, odbijając się na psychice wielu kolejnych osób.

News Etui do Samsunga Galaxy A50 - elegancja i bezpieczeństwo w jednym

Pytania o to, jak zabezpieczyć swój telefon, czyniąc go jednocześnie eleganckim, bardzo często pojawiają się na forach i grupach dyskusyjnych w sieci. Użytkownicy obawiają się tego, że zakup etui ochronnego sprawi, że ich poręczny, smukły smartfon zacznie nagle wyglądać na „opancerzony”, ciężki i nieporęczny. Czy można tego uniknąć? czytaj więcej

News Jakie usterki zdarzają się w MacBook Air 13?

Nawet sprzęt Apple ulega awarii. W przypadku MacBook Air 13 najczęstsze usterki dotyczą: klawiatury, baterii, układu chłodzenia lub dysku. Jak sobie z nimi radzić i gdzie szukać profesjonalnej pomocy? czytaj więcej

News Kiedy warto zdecydować się na precyzyjny druk 3D?

Druk 3D wielu osobom kojarzy się z elementami o niezbyt estetycznym wyglądzie i niewielkiej dokładności wymiarowej – rzeczywiście, to możliwe, ale tylko wtedy, gdy wykorzysta się drukarki starszej generacji. Te najnowocześniejsze pozwalają na precyzyjny druk 3D z dokładnością do dziesiątek milimetra! czytaj więcej

News Wysokiej klasy skórzane etui na Samsung Galaxy S8 – co może Ci zapewnić?

Każdy klient oczekuje, że jego inwestycja będzie w pełni satysfakcjonująca. Nikt nie chce jednak przepłacać za swoje wyposażenie, a akcesoria do telefonów komórkowych potrafią być niezwykle drogie. Szukając przykładów, nie trzeba sięgać daleko i wykorzystywać do tego celu zaawansowanych modułów, które wchodzą w skład układu smartfona. Wystarczy klasyczne skórzane etui na Samsung Galaxy S8, które powinien posiadać każdy użytkownik dotykowego telefonu komórkowego. czytaj więcej