Modelowanie bryłowe i powierzchniowe w systemach CAD/CAM
News

Modelowanie bryłowe i powierzchniowe w systemach CAD/CAM

31.08.2023
Systemy CAD/CAM wykorzystywane są w procesach konstruowania i projektowania elementów i produktów w oparciu o modele stworzone z wykorzystaniem grafiki 2D/3D. Jest to najbardziej intuicyjny sposób przedstawiania zarówno trójwymiarowych, jak i płaskich elementów. Nawet jeśli modelowanie odbywa się w oparciu o funkcje geometryczne, czy matematyczne, współrzędne węzłów i grafy ich połączeń, to i tak ostatecznie wymagana jest wizualizacja elementu lub obiektu. Wizualizacja graficzna umożliwia sprawdzenie poprawności wprowadzonych do opisania elementu danych oraz pozwala ocenić, czy finalny obiekt jest dokładnie tym, co miało być zaprojektowane. To dlatego projektowanie graficzne jest najczęściej wykorzystywaną metodą nie tylko w systemach CAD/CAM, ale w większości procesów projektowo-konstrukcyjnych.

Modelowanie 2D/3D w systemach CAD/CAM

Modelowanie 2D/3D w systemie CAD (Computer-Aided Design) to proces tworzenia precyzyjnych cyfrowych reprezentacji obiektów lub konstrukcji. CAD jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach, takich jak inżynieria, architektura, projektowanie przemysłowe i wiele innych. Poniżej przedstawiamy ogólne informacje na temat modelowania 2D/3D w systemie CAD:

Modelowanie 2D:

 

 • Rysunki techniczne: W CAD 2D tworzy się rysunki techniczne, które przedstawiają obiekt lub konstrukcję z perspektywy 2D. Rysunki te mogą zawierać wymiary, linie, kształty, symbole oraz inne informacje potrzebne do produkcji lub wykonania danego projektu.

 

 • Linie i kształty: W CAD 2D możesz tworzyć różne rodzaje linii (proste, łamane, krzywe) oraz kształtów (okręgi, prostokąty, wielokąty). Możesz manipulować nimi, przesuwać, skalować i obracać.

 

 • Wymiary: CAD 2D pozwala dodawać wymiary do rysunków, co umożliwia precyzyjne określenie rozmiarów i proporcji elementów projektu.

 

Modelowanie 3D:

 

 • Tworzenie brył: W CAD 3D możesz tworzyć trójwymiarowe bryły, takie jak sześciany, walce, stożki i inne. Możesz je łączyć, odejmować, przekształcać i dowolnie modyfikować.

 

 • Manipulacja przestrzenią: Możesz obracać, przesuwać i skalować obiekty w przestrzeni 3D, co pozwala na precyzyjne ustawienie ich w odpowiednich miejscach.

 

 • Animacje i symulacje: W niektórych zaawansowanych systemach CAD 3D możesz tworzyć animacje i symulacje, które pozwalają zobaczyć, jak obiekty zachowują się w różnych warunkach i scenariuszach.

 

 • Każdy z tych programów ma swoje własne cechy, zalety i zastosowania w różnych dziedzinach. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni program zgodnie z Twoimi potrzebami projektowymi.

 

Modelowanie bryłowe w systemach CAD/CAM

Modelowanie bryłowe jest techniką używaną w systemach CAD/CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing), która polega na tworzeniu trójwymiarowych modeli obiektów za pomocą geometrycznych brył i operacji na nich. CAD jest wykorzystywany w dziedzinach zajmujących się projektowaniem i tworzeniem modeli cyfrowych, podczas gdy CAM w dziedzinach związanych z programowaniem i kontrolowaniem maszyn w celu wytwarzania fizycznych obiektów na podstawie tych modeli.

 

W modelowaniu bryłowym obiekty są przedstawiane za pomocą podstawowych brył geometrycznych, takich jak sześciany, sfery, walce, stożki itp. Te bryły mogą być łączone, odejmowane, przekształcane i modyfikowane, aby tworzyć bardziej skomplikowane struktury. Proces ten polega na wykonywaniu operacji boolowskich (suma, różnica, przecięcie) na bryłach, co pozwala na tworzenie różnorodnych kształtów i konstrukcji.

 

Ważną zaletą modelowania bryłowego w systemach CAD/CAM jest możliwość tworzenia precyzyjnych modeli trójwymiarowych, które mogą być wykorzystane do dalszych procesów, takich jak analiza, prototypowanie, wytwarzanie i programowanie maszyn. Systemy CAD/CAM umożliwiają projektantom i inżynierom wizualizację i symulację swoich pomysłów, a następnie przekazanie ich do procesów produkcyjnych.

 

Przykładowe operacje wykonywane podczas modelowania bryłowego w systemach CAD/CAM to:

 

 • Suma: Łączenie dwóch brył w jedną, zachowując wspólne obszary.
 • Różnica: Usuwanie jednej bryły z drugą, tworząc „kieszeń” w jednej z nich.
 • Przecięcie: Tworzenie nowej bryły poprzez wyznaczenie obszaru wspólnego dwóch brył.
 • Modelowanie bryłowe jest niezwykle przydatne w projektowaniu przemysłowym, architekturze, animacji komputerowej, prototypowaniu i wielu innych dziedzinach, gdzie precyzyjne trójwymiarowe modele są kluczowe dla sukcesu projektu.

Modelowanie powierzchniowe w systemach CAD/CAM

Modelowanie powierzchniowe w systemach CAD/CAM odnosi się do techniki tworzenia trójwymiarowych modeli, które skupiają się głównie na reprezentacji zewnętrznych powierzchni obiektów lub konstrukcji. W odróżnieniu od modelowania parametrycznego, gdzie obiekty są definiowane za pomocą parametrów i relacji matematycznych, modelowanie powierzchniowe skupia się na tworzeniu gładkich i dokładnych powierzchni, które mogą być wykorzystane do reprezentowania bardziej złożonych kształtów.

 

Modelowanie powierzchniowe jest szczególnie użyteczne w dziedzinach, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, architektura, projektowanie produktów luksusowych i inne, gdzie estetyka i aerodynamika odgrywają ważną rolę. Poniżej znajdują się niektóre cechy i aspekty modelowania powierzchniowego w systemach CAD/CAM:

 

 1. Precyzyjne tworzenie kształtów: Modelowanie powierzchniowe pozwala na tworzenie skomplikowanych, gładkich kształtów, które mogą być trudne lub niemożliwe do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych metod modelowania.

 

 1. Kontrola nad krzywiznami: W modelowaniu powierzchniowym możesz dokładnie kontrolować krzywizny, radii i inne parametry powierzchni, co pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów estetycznych.

 

 1. Tworzenie swobodnych form: Modelowanie powierzchniowe pozwala na tworzenie swobodnych, organicznych form, które są często stosowane w projektowaniu innowacyjnych produktów.

 

 1. Przemysł motoryzacyjny: Modelowanie powierzchniowe jest powszechnie używane do projektowania karoserii samochodów, ponieważ pozwala na tworzenie aerodynamicznych i atrakcyjnych kształtów.

 

 1. Przemysł lotniczy: W lotnictwie modelowanie powierzchniowe jest wykorzystywane do projektowania aerodynamicznych kształtów kadłubów, skrzydeł i innych elementów.

 

Warto zaznaczyć, że modelowanie powierzchniowe może być bardziej wymagające od tradycyjnego modelowania parametrycznego ze względu na większą ilość kontroli i precyzji, jakie wymaga w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów. Warto więc wybrać oprogramowanie CAD CAM, które wspomoże przebieg procesu. Szukając odpowiednich systemów CAD CAM warto sprawdzić ofertę firmy CAMtechnology.

 

News Jak słuchać muzyki - zobacz 3 sposoby

Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, pomaga również zrelaksować się oraz umilić wolny czas. Pytanie tylko w jaki sposób jej słuchać, tak aby było to dla nas jak najbardziej wygodne i sprawiało nam jak najwięcej przyjemności. Przedstawiamy trzy proste sposoby. czytaj więcej

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

Wiadomości firmowe Cyberbezpieczeństwo 2018 – eksperci radzą jak przygotować firmę na atak

Firmy z własnym działem bezpieczeństwa IT wykrywają włamanie po 56 dniach, te bez po 320 czytaj więcej

Trend Micro Trend Micro: EternalRocks - nowe zagrożenie wykorzystujące dodatkowe luki

Pod koniec maja wykryto nowe szkodliwe oprogramowanie o nazwie EternalRocks, wykorzystujące eksploity EternalBlue i DoublePulsar, które zostały opracowane przez amerykańską Narodową Agencję Bezpieczeństwa (NSA), a wykradzione przez grupę hakerów Shadow Brokers i użyte w ramach głośnego ataku ransomware WannaCry. Wirus EternalRocks korzysta również z pięciu innych eksploitów i narzędzi udostępnionych w podobny sposób przez tę samą grupę: EternalChampion, EternalRomance, EternalSynergy, ArchiTouch oraz SMBTouch. Większość z tych eksploitów atakuje protokół Server Message Block (SMB) firmy Microsoft, służący do udostępniania zasobów między węzłami w sieci. czytaj więcej