Jakie są kluczowe elementy projektowania efektywnej i kompaktowej płytki PCB?
News

Jakie są kluczowe elementy projektowania efektywnej i kompaktowej płytki PCB?

28.12.2023
Obecnie płytki PCB cieszą się ogromną popularnością - stanowią one integralną część niemal każdego urządzenia, z którego korzystamy na co dzień. Jednak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał, już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Dowiedz się, jak skutecznie i efektywnie zaprojektować płytkę PCB.

Czym jest płytka PCB?

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych etapów tworzenia projektu, warto rozpocząć od przypomnienia czym dokładnie jest płytka PCB oraz omówienia jak możemy wykorzystać jej właściwości.

 

Płytka PCB, czyli Printed Circuit Board po polsku nazywana jest płytą obwodu drukowanego lub po prostu płytą drukowaną. Jest ona wykonana ze specjalnych materiałów izolacyjnych, na których umieszczane są tak zwane pola lutownicze oraz ścieżki. Służy ona do tworzenia najróżniejszych modułów, które stanowią podstawę wielu urządzeń RTV i AGD.

 

Wybierając odpowiedni materiał wykonania, grubość, sztywność, obciążalność prądową oraz technologię montażu, płytkę PCB można swobodnie dostosować do specyfiki konkretnego projektu.

Jak wygląda proces projektowania płytki drukowanej?

Aby stworzona przez nas płytka PCB była funkcjonalna, już na etapie tworzenia projektu warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii.

Rozmieszczenie komponentów

Każdy projekt płytki drukowanej należy rozpocząć od odpowiedniego rozplanowania rozmieszczenia poszczególnych komponentów. Choć istnieją pewne ogólne zasady, należy pamiętać, że w zależności od naszych priorytetów - takich jak na przykład najmniejsza wielkość urządzenia - nasze wybory będą wymagały pewnych kompromisów - na przykład dzięki zastosowaniu mniejszych i bardziej zintegrowanych komponentów możemy znacząco zmniejszyć ostateczną wielkość płytki.

 

Jeśli chodzi o umieszczanie komponentów na płytce drukowanej, poza przestrzeganiem konkretnej kolejności działań (zaczynamy od złącz, obwodów elektrycznych, a następnie obwodów precyzyjnych i krytycznych), warto również zadbać o odpowiednie rozplanowanie ich orientacji. Zaleca się, aby podobne do siebie elementy były skierowane w tym samym kierunku, co znacznie ułatwi lutowanie. Sama długość ścieżek połączeniowych powinna być jak najkrótsza - dzięki temu opór elektryczny oraz indukcyjność będą mniejsze, co pozytywnie wpływa na wydajność urządzenia. Natomiast elementy o podobnych funkcjach należy ulokować blisko siebie, co ułatwi układanie jak najkrótszych tras. W przypadku bardziej skomplikowanych projektów, zaleca się wielowarstwowe płytki drukowane, które ułatwiają przeprowadzanie tras oraz pozytywnie wpływają na wydajność. Zwiększenie liczby warstw pozwala również na bardziej kompaktowy układ płytki.

Uziemienie i zasilanie

W przypadku zasilania oraz uziemienia warto zadbać o to, aby znajdowały się po wewnętrznej warstwie płytki. Sama płaszczyzna zasilania i uziemienia powinna w miarę możliwości zostać rozdzielona. Dbając o odpowiednie wyśrodkowanie oraz symetrię, zminimalizujemy ryzyko zaginania się płytki, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jej późniejsze działanie.

 

Zaleca się również, aby unikać tworzenia pętli uziemiających - najlepiej zastosować wspólne szyny dla każdego źródła zasilania. Jeżeli nasz projekt wymaga zastosowania zarówno sygnału analogowego, jak i cyfrowego, warto zadbać o zapewnienie minimum 0,25 milimetra szerokości. W przeciwnym razie mogą pojawić się zakłócenia elektromagnetyczne.

Przegrzewanie

Projektując płytki drukowane PCB, należy również zadbać o odpowiednie rozpraszanie ciepła. Przede wszystkim w celu zachowania bezpieczeństwa, wszystkie najważniejsze komponenty powinny znajdować się z dala od źródła ciepła. Już na etapie projektu płytki PCB warto sprawdzić, które elementy mogą wydzielać najwięcej ciepła. Możemy się tego dowiedzieć analizując odporność termiczną komponentów i stopniowo redukować ilość wytwarzanego ciepła zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Jeśli decydujemy się na wielowarstwowe płytki drukowane, należy dodać zawory termiczne, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę.

Testy

Jeśli skończyliśmy już projektować nasze płytki drukowane PCB, warto przejść do ostatnich testów, które pozwolą nam na wyeliminowanie ewentualnych kłopotów oraz dadzą pewność, że płytka jest zgodna z założeniami projektu.

 

Najczęściej zaleca się, aby w pierwszej kolejności sprawdzić czy w prawidłowy sposób zostały zastosowanie zasady dotyczące elektroniki oraz projektowania. W dalszej kolejności warto zająć się trasowaniem sygnałów poprzez uruchomienie wszystkich schematów. Aby upewnić się, że płytka PCB działa bez zarzutu, warto również przeprowadzić testy termiczne oraz zasilania. Na koniec należy zadbać o sporządzenie odpowiedniej dokumentacji, która będzie zawierać wyniki testów wraz ze wszystkimi adnotacjami dotyczącymi ewentualnych błędów oraz poprawek.

 

Wszystkie przeprowadzone przez nas testy pozawalają na sprawdzenie czy zaprojektowana przez nas płytka spełnia oczekiwania projektu. Tego typu próby minimalizują również ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów już na etapie produkcji, co pozwala nam na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z naprawą błędów.

 

News Jak zostać serwisantem telefonów? Najważniejsze informacje

Smartfony i klasyczne telefony komórkowe wkroczyły w nasze życie dość nagle i zupełnie je zmieniły. Początkowo były to urządzenia, w przypadku których podstawowe naprawy, takie jak wymiana baterii, mogły być przeprowadzane przez każdego, kto choć trochę orientował się w temacie nowych technologii. Dalszy rozwój tych urządzeń i rosnący poziom ich skomplikowania spowodowały jednak, że żeby naprawić nowoczesnego smartfona, trzeba udać się do serwisu lub skorzystać z usług serwisanta. To stwarza szansę na nową ścieżkę kariery dla każdego zainteresowanego tego typu pracą. czytaj więcej

News Czym jest CRM i kiedy się przydaje?

Czym jest CRM i kiedy się przydaje? Masz firmę i zastanawiasz się, czy system CRM będzie optymalnym rozwiązaniem dla Twojego przedsiębiorstwa? Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zapraszamy do lektury!

1. Co to jest CRM?
2. Jakie funkcje oferuje oprogramowanie CRM?
3. Kiedy przyda się system CRM? czytaj więcej

TomTom TomTom uruchamia TomTom Route Monitoring, aby ułatwić podróżowanie po miastach

TomTom ogłosił wprowadzenie TomTom Route Monitoring. Nowa usługa została zaprojektowana, aby stawić czoła rosnącym wyzwaniom związanym z zakorkowaniem dróg, z którymi zmagają się miasta na całym świecie. TomTom Route Monitoring wspiera traffic managerów, event managerów oraz dyspozytorów służb ratunkowych w monitorowaniu czasu podróży oraz opóźnień, a także przekazywaniu społeczności informacji o niedogodnościach i alternatywnych trasach poprzez smartfony, systemy samochodowe oraz inne rodzaje komunikatów. czytaj więcej

SAS Institute SAS Institute: Komputery mogą zastąpić nasze zmysły

Pierwszy komputer komercyjny powstał w 1951 roku. W ciągu następnych lat, dzięki postępującej miniaturyzacji oraz zwiększeniu wydajności, stał się on nierozłącznym towarzyszem człowieka. Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez komputera, który na zawsze zmienił sposób, w jaki wykonujemy wiele czynności zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jednak czy jest możliwe, aby urządzenie wyręczyło nas w procesach poznawczych? Uczenie głębokie (ang. deep learning) pozwala m.in. na rozpoznawanie obrazów oraz mowy, dzięki czemu w przyszłości komputery mogą zastąpić nasze zmysły. czytaj więcej

Huawei Cyfrowa transformacja motywem przewodnim HUAWEI eco-CONNECT CEE & NORDIC 2017 w Pradze

Ponad 100 reprezentantów branży ICT z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii zebrało się w Pradze, aby wziąć udział w konferencji HUAWEI eco-CONNECT CEE & NORDIC 2017. Odbywające w dniach 30-31 maja spotkanie pod hasłem Leading New ICT, The Road to Digital Transformation to międzynarodowa platforma wymiany doświadczeń, trendów oraz najlepszych praktyk w zakresie cyfrowej transformacji zainicjowana przez HUAWEI. czytaj więcej