Jak działają agregaty kogeneracyjne?
News

Jak działają agregaty kogeneracyjne?

06.08.2019
Kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej oraz cieplnej, jest zdecydowanie przyszłością energetyki w Polsce. Nie możemy w bardzo krótkim czasie przeskoczyć z węgla kamiennego na całkowicie odnawialne źródła energii, dlatego też wszelkie sposoby na obniżenie emisji CO2 są bardzo mocno wskazane. Możemy takie wyniki uzyskać miedzy innymi dzięki stosowaniu specjalnych agregatów gazowych, o których zaraz powiemy nieco więcej.

Zasilanie odległych obszarów

Agregat kogeneracyjny może być przydatny do zasilania takich miejsc, które posiadają słabo rozbudowaną sieć energetyczną, lub też są bardzo odległe od najbliższej elektrowni. Dzięki krótszym przewodom mamy bowiem mniejsze straty, a to już jest bardzo duża zaleta. Druga sprawa to sytuacja, gdy na takim obszarze buduje się jakaś duża firma, która potrzebuje mieć zasilanie o wysokim przydziale mocy. Gdy nie jest to możliwe, można wykorzystać agregaty. Dzięki temu prąd produkowany jest na miejscu, wystarczy jedynie dostarczenie paliwa. Urządzenia mogą pracować na gaz ziemny, który dostarczany jest z lokalnego rurociągu. Jest on sprężany, a następnie wtryskiwany do silnika spalinowego, podobnie jak benzyna czy LPG. Silnik napędza agregat prądotwórczy i w ten sposób generowana jest energia elektryczna.

Nie tylko produkcja prądu

Oczywiście tak pracujący silnik generatora produkuje spore ilości ciepła. Gdyby po prostu odprowadzić je do atmosfery za pomocą chłodnic, byłoby to ogromne marnowanie energii. Kogeneracja polega właśnie na tym, że jednocześnie możemy dostarczyć okolicznym mieszkańcom, jak również własnemu zakładowi produkcyjnemu (gdzie możemy użytkować agregat) możliwość ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową. Po prostu ciepło generatora zostaje przekazane dalej do wykorzystania, zamiast do chłodnic. Główną zaletą jest fakt, że odbiorcy ciepła nie muszą już palić węglem lub gazem we własnych kotłach, co powoduje zmniejszenie emisji CO2 na danym obszarze. Nic dziwnego, że kogeneracja wspierana jest przez rządy wielu państw, przez co firma decydująca się na wykorzystanie generatora produkującego jednocześnie prąd i ciepło może liczyć na dopłaty i dotacje z budżetu.

Jak widać, działanie agregatu kogeneracyjnego jest proste. Silnik spalinowy zasilany jest gazem ziemnym, biogazem lub innym podobnym paliwem. Napędza on prądnice, wytwarzającą prąd trójfazowy o dużej mocy. Jednocześnie ciepło wyprodukowane przez maszynę zostaje wtłoczone do lokalnej sieci ciepłowniczej, którędy dotrze do kaloryferów w domach odbiorców, a także weźmie udział w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej.

News Co to jest SLA w hostingu? Jakie SLA jest dobre? Sprawdź!

Bardzo często decydując się na korzystanie ze specjalistycznych usług czy zaawansowanych systemów informatycznych siłą rzeczy skazujemy się na wsparcie osób trzecich. Wynika to chociażby z braku odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji, dostępu do systemów itd. O ile zapewnienie ciągłości działania systemu czy dostępu usługi jest dla kluczowe dla Twojego biznesu powinieneś koniecznie zadbać o odpowiednie zapisy umowne lub wykupić dodatkowe SLA. Czym jest i jak działa SLA? Na co powinieneś zwrócić uwagę w kontekście usług hostingowych? czytaj więcej

News Tusze i tonery do drukarki zamawiaj przez internet. To proste!

Tusze i tonery to podstawowy materiał eksploatacyjny drukarek, tak często wykorzystywanych w biurach, szkołach i domach. Choć obydwa przeznaczone są do tych popularnych urządzeń, to nie można używać ich zamiennie. Tusze stosowane są bowiem w urządzeniach atramentowych, a tonery w laserowych. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Jak działają tonery, a jak tusze do drukarki? Gdzie kupić tusze i tonery w Warszawie - stacjonarnie i przez internet? Podpowiadamy! czytaj więcej

News Wdrożenie Magento – uruchom sklep internetowy na miarę swoich potrzeb

Magento jest platformą e-commerce istniejącą na rynku od wielu lat. Ze względu na swoją funkcjonalność każdego roku coraz więcej użytkowników decyduje się na wykorzystanie jej do stworzenia prostych lub rozbudowanych sklepów internetowych. O popularności tej platformy decyduje wiele istotnych zalet, które wpływają na jakość funkcjonowania serwisu. W tekście przedstawiamy najważniejsze cechy, które zachęcają do wykorzystania Magento wielu deweloperów. czytaj więcej

News Plotery - co to jest i jakie są rodzaje?

Druki wielkoformatowe nie są niczym nadzwyczajnym. Spotkać je można w postaci dużych plakatów, map, czy obrazów. Ich wyprodukowanie możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, które nazywają się ploterami. Najczęściej wykorzystywane są w drukarniach oraz firmach specjalizujących się drukami wielkoformatowymi.

1. Plotery i urządzenia wielkoformatowe - co to jest?
2. Jak działają plotery?
3. Jakie są rodzaje ploterów? czytaj więcej