Drukarki atramentowe, laserowe i 3D – do czego zastosować? źródło grafiki: freepik.com
News

Drukarki atramentowe, laserowe i 3D - do czego zastosować?

15.06.2023
Jednym z ważniejszych urządzeń, które jest niezbędne każdej osobie korzystającej z komputera czy laptopa jest drukarka. Dzięki niej możesz w szybki i łatwy sposób przenieść na papier to co wcześniej stworzyłeś w edytorze tekstowym lub arkuszu kalkulacyjnym i podzielić się takim wydrukiem z innymi osobami. Pytanie tylko czy drukować atramentowo czy laserowo? A może drukarka 3D i drukowanie przestrzenne?

Jeśli chcesz przenieść pracę wykonaną w komputerze na papier, to jest oczywiste, że musisz użyć drukarki. Dzięki temu możesz innej osobie dać fizyczny wynik swojej pracy, albo na przykład wydrukować niezbędne materiały i dokumenty z którymi musisz się udać do urzędu lub w inne miejsce, gdzie pod wydrukiem jest niezbędny osobisty podpis. Ale jakiej drukarki użyć? Do wyboru masz drukarki atramentowe i drukarki laserowe.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe to niezmiernie popularne urządzenia, które najczęściej są stosowane przez użytkowników indywidualnych, a więc kojarzą się głównie z domowym zastosowaniem. Dlaczego? Ponieważ drukowanie w ten sposób jest łatwe i tanie, a same urządzenia mają najczęściej niewielkie rozmiary i są proste w obsłudze.

Łatwe, ponieważ drukarka jest podłączona bezpośrednio do komputera, a więc po jej zakupieniu po prostu podłączasz ją do złącza USB, system operacyjny dodaje ją automatycznie do swoich zasobów i już możemy wydrukować dany dokument.

Tanie, ponieważ tusze dzięki którym nasz dokument pojawia się na papierze, są relatywnie tanie i całkiem wydajne (szczególnie przy zastosowaniu małych, domowych modeli i wersji drukarek). W przypadku drukarek atramentowych, możemy skorzystać zarówno z drukowania jednokolorowego (tusz czarny) oraz z pełnej kolorystyki wydruku (tusze czarne w połączeniu z kolorowymi).

 

Więcej o tuszach, możesz przeczytać w tym artykule: https://www.operatorzy.pl/telekomunikacja/news/oryginalny-tusz---jakosc-wydruku-gwarantowana,p2048446526.

 

Pamiętaj jednak, że drukarka atramentowa to urządzenie z którego musisz korzystać w miarę regularnie, ze względu na fakt, że tusze zawarte w kartridżach, to substancje płynne, a sam kartridż posiada dysze, przez które tusz jest nanoszony przez drukarkę na papier. Więc w przypadku bardzo rzadkiego korzystania z tego urządzenia, istnieje prawdopodobieństwo, że tusz może wyschnąć i zatkać dysze, co uniemożliwi wydrukowanie dokumentu.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe to grupa produktów, która jest częściej używana w zastosowaniach biurowych niż w domowych. Dlaczego? Ponieważ często są to urządzenia o większych rozmiarach z których korzysta wielu użytkowników, z racji tego, że są one najczęściej łączone z komputerami za pomocą sieci komputerowej, a więc dostęp do takiej drukarki ma wiele osób jednocześnie. Dodatkowo często są to urządzenia wielofunkcyjne, więc oprócz funkcji drukowania, mogą posiadać też opcję skanowania i kopiowania dokumentów. Również technika drukowania jest tu inna, gdyż drukarki tego typu posiadają tonery wypełnione proszkiem, który jest nośnikiem druku na papierze. W ten sposób może być drukowany czarny i kolorowy tekst i grafika, a jakość wydruku jest wyższa i precyzyjniejsza niż w przypadku techniki drukowania za pomocą tuszu. Drukarki tego typu są droższe w zakupie oraz w utrzymaniu, ponieważ mamy tu do czynienia z bardziej skomplikowaną technologią wydruku, a sam toner jest droższym elementem niż wkład typu kartridż w drukarkach atramentowych ze względu na swoją konstrukcję i zawarty w nim materiał służący do tworzenia wydruku.

 

Jednak w kontekście kosztów, należy zauważyć, że wydajność drukowania laserowego jest o wiele wyższa niż wydajność w przypadku drukowania tuszem, a oprócz wyżej wspomnianej lepszej jakości wydruku, dokumenty są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne (głównie kwestia odporności na wodę – zachlapanie, zamoczenie dokumentu), a sam wydruk jest trwalszy, ponieważ proszek stosowany w tonerach jest wtapiany w strukturę papieru poprzez podgrzanie go w urządzeniu i naniesienie tak wypalonego nośnika na kartkę papieru.

Drukarki 3D

Oddzielną grupą drukarek są drukarki 3D. Nie służą one oczywiście do drukowania dokumentów, a do tworzenia modeli przestrzennych poprzez nanoszenie kolejnych warstw na przykład z tworzywa sztucznego, dzięki któremu w efekcie końcowym otrzymujemy trójwymiarowy obiekt, stworzony uprzednio w oprogramowaniu do modelowania przestrzennego. Nie mamy tu do czynienia z kartridżami lub tonerami, a z filamentem, który jest surowcem roztapianym w głowicy urządzenia i nanoszonym warstwa po warstwie, aż do osiągnięcia pełnego modelu przestrzennego obrazującego nasz wirtualny projekt. Do czego służą drukarki 3D? Najczęściej do tworzenia prototypów produktów, przeznaczonych w późniejszym etapie do masowej produkcji – tu mówimy o zastosowaniu przemysłowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju drukarkę zastosować dla potrzeb domowych, aby tworzyć na przykład różnego rodzaju prace hobbystyczne.

 

Tworzenie modeli 3D za pomocą drukarek 3D to również tworzenie elementów i modeli niedostępnych w codziennej produkcji masowej, elementów niepowtarzalnych i unikalnych, które powstają w wyniku samodzielnej pracy osoby projektującej dany element, można wręcz powiedzieć, że modele takie i przedmioty powstające w ten sposób, mogą być również artystyczną wizją i pasją tworzenia danej osoby.

 

W zależności od potrzeb, do dyspozycji mamy całą gamę urządzeń w różnych przedziałach cenowych oraz w zależności od przeznaczenia różnym poziomie jakościowym.

 

News EVO_blast: dłuższa eksploatacja robotów

Coraz powszechniejsza robotyzacja procesów produkcyjnych daje nieskończone możliwości - pozwala usprawnić produkcję, maksymalnie wykorzystać czas, a także wyręczyć ludzi w trudnych i niebezpiecznych czynnościach. W przemyśle istotne znaczenie ma utrzymanie ciągłości produkcji. Nieplanowane przestoje to kosztowny problem dla wielu zakładów. Dla zachowania dobrego stanu technicznego robotów i maszyn pracujących w trudnych warunkach, bardzo duże znaczenie ma skuteczna ochrona przed działaniem czynników szkodliwych. czytaj więcej

News 5 wskazówek, jak stworzyć szybką i zoptymalizowaną stronę internetową

Jeśli chcemy, żeby naszą stronę internetową odwiedzało jak najwięcej użytkowników i żeby łatwo było znaleźć ją w wyszukiwarce, powinniśmy zadbać o to, aby spełniała kryteria wymienione we Wskazówkach dla Webmasterów Google. czytaj więcej

News Dlaczego warto korzystać z chmury?

Rośnie popularność chmury obliczeniowej. Firmy dostrzegają zalety korzystania z cloud computingu i doceniają morze możliwości, jakie oferują poszczególne rodzaje chmury. Zobacz, co dzięki temu możesz zyskać firma. czytaj więcej

News Narzędzia do projektowania 3D – zautomatyzowana budowa szaf sterowniczych i rozdzielnic

Szafy sterownicze to element automatyki umożliwiający wdrażanie nowoczesnej koncepcji przemysłu 4.0 w wielu branżach, od automatyki budynku po automatyzację innych procesów przemysłowych. Budowa sterowników kontrolujących funkcjonowanie urządzeń coraz częściej wymaga indywidualnego podejścia. Nowe technologie i bezprzewodowa komunikacja pozwoliły na odejście od koncentracji układów sterowania w centralach integrujących wszystkie moduły. Zamiast tego obecnie dużo częściej stawia się na budowę szaf sterowniczych, automatyzujących funkcjonowanie poszczególnych urządzeń lub układów. czytaj więcej

News Laptopy poleasingowe Kraków, czyli jest takie miejsce w Krakowie...

W dzisiejszych czasach posiadanie laptopa, czy też komputera stacjonarnego to już właściwie standard. Można wręcz powiedzieć, że obecnie kupowanie komputera oznacza często, że będzie to drugie lub po prostu kolejne urządzenie tego typu w naszym domu. I w żadnym wypadku nie należy tego rozumieć jako formą jakiegoś luksusu – po prostu dziś każdy z członków rodziny używa takich urządzeń i często wręcz musi posiadać swój osobisty laptop. W związku z taką potrzebą, może nasuwać się pytanie: co lepiej wybrać w tym temacie – laptop nowy czy poleasingowy? Spróbujmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej!

1. Laptopy poleasingowe – czy warto?
2. Laptopy poleasingowe Kraków - gdzie w Krakowie warto kupić takie urządzenie? czytaj więcej