Czy antywirus jest potrzebny?
News

Czy antywirus jest potrzebny?

31.10.2019
Dochodzi coraz częściej do ataków hakerskich, które powodują zniszczenie sprzętu, kradzież danych i szereg innych poważnych konsekwencji. Czy antywirus odpowiednio nas ochroni? Czy jest naprawdę potrzebny? Zobacz!

Co daje posiadanie antywirusa?

Antywirus to program wykrywający cyberzagrożenia. Dostępnych jest kilka wersji – podstawowa oraz zaawansowana, a więc w pakiecie mamy sporo funkcji. W bezpłatnej zazwyczaj jest tylko skaner, który sprawdza dysk komputera, strony www oraz pobrane pliki, czy aby nie ma tam wirusa. Niekiedy jest też Firewall, czyli dodatkowo antywirus blokuje dostęp do sprzętu nawet przez, tak zwane „dziury” w infrastrukturze sieci.

 

Dzięki temu programowi możemy też samodzielnie usunąć problem, albo zrobić kwarantannę – izolacja zainfekowanych plików od reszty.

 

Wiadomo, że płatna wersja antywirusa zdecydowanie ma mocniejsze zabezpieczenia oraz możliwości technologiczne. Poprzez to zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu oraz wykrywa zagrożenia znajdujące się bezpośrednio na dysku. Działa więc na wielu płaszczyznach.

 

Posiadanie antywirusa pozwala nam wyeliminować zagrożenia, ale to głównie my powinniśmy być uważni. Ściąganie nielegalnych aplikacji, czy plików z niewiadomych źródeł, klikanie w podejrzane wyskakujące okienka i inne tego typu czynności zwiększają ryzyko zarażenia systemu. Podobnie, jak wyłączanie zapory blokującej, czy ignorowanie aktualizacji.

Zagrożenia w sieci

Internet cały czas się rozwija, a wraz z nim zwiększają się cyberzagrożenia. Najczęściej dochodzi do infekcji złośliwym oprogramowaniem. Wirusy dostają się do nas, między innymi poprzez instalację pirackich programów, czy pobieranie plików z niewiadomych źródeł. Nigdy nie otwieraj podejrzanych wiadomości!

 

Nieaktualizowanie aplikacji też może powodować łatwiejsze dojście do naszego komputera. Dlaczego? Nowe odsłony eliminują ewentualne błędy poprzednich edycji. To utrudnia pokonanie zapory i dostanie się do sprzętu. Aktualizacja programów jest niezwykle potrzebna, szczególnie w przypadku posiadania systemu Windows.

 

Oprócz zagnieżdżenia się wirusa spowalniającego pracę systemu, czy niszczącego poszczególne pliki mogą nas dotknąć jeszcze inne dużo poważniejsze kłopoty. Nierzadko dochodzi do cyberataków. Co to takiego? Niepożądane osoby mogą mieć wzgląd do naszych plików i innych zgromadzonych danych, ponadto do przeglądanych stron oraz haseł.

 

Coraz częściej mówimy o WannaCrypt, czyli przenoszeniu z komputera na komputer informacji itd. Cyberprzestępcy zazwyczaj chcą okupu za zaszyfrowanie dostępu. Mogą też dostać się do naszych kont, na przykład social media bądź do banku.

 

Liczba zagrożeń stale wzrasta i pojawiają się nowe wirusy oraz inne niepokojące zdarzenia, dlatego tak istotna jest ochrona sprzętu. Cyberataki dotykają wiele osób. Instalacja antywirusa oraz rozważne korzystanie z internetu pomoże zmniejszyć ryzyko cyberprzemocy.

News Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego?

Jak uczniowie tracą dane w przypadku naruszenia bezpieczeństwa systemu szkolnego? czytaj więcej

News Co to jest SLA w hostingu? Jakie SLA jest dobre? Sprawdź!

Bardzo często decydując się na korzystanie ze specjalistycznych usług czy zaawansowanych systemów informatycznych siłą rzeczy skazujemy się na wsparcie osób trzecich. Wynika to chociażby z braku odpowiedniej wiedzy, kwalifikacji, dostępu do systemów itd. O ile zapewnienie ciągłości działania systemu czy dostępu usługi jest dla kluczowe dla Twojego biznesu powinieneś koniecznie zadbać o odpowiednie zapisy umowne lub wykupić dodatkowe SLA. Czym jest i jak działa SLA? Na co powinieneś zwrócić uwagę w kontekście usług hostingowych? czytaj więcej

News Wymiana baterii i naprawa szybki w serwisie Apple

Serwis Apple to takie miejsce, gdzie specjaliści zajmują się urządzeniami spod znaku nagryzionego jabłka. czytaj więcej