Co daje test szybkości internetu?
News

Co daje test szybkości internetu?

06.11.2018
Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.

Jeszcze zanim podpiszemy umowę z operatorem, powinniśmy się wczytać w podane przez niego wartości. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ prawdopodobnie to, co znajdziemy, będzie odbiegało od tego, jaka będzie rzeczywista prędkość. Klienci często mylą ze sobą jednostki, pomijając, jak duże znaczenie ma zastosowanie małych i dużych liter. Wykorzystują to dostawcy internetu.

Porównanie szybkości z warunkami umowy

Widząc w umowie wartość 100 czy 200 Mb/s, klient jest przekonany, że jego internet będzie szybki, a użytkowanie będzie wygodne. Niekoniecznie tak jest. Po przeliczeniu 1 MB równa się 8 Mb, czyli prędkość 80 Ms/s to inaczej 10 MB/s. I już nie wygląda to tak optymistycznie. Skorzystanie z testu szybkości internetu pozwala zweryfikować w jakim stopniu internet, jaki posiadamy, jest zbliżony do wartości, którą dostawca zapisał w umowie. Pomijając jednostki podane wyżej, same liczby, które nam się wyświetlą, mogą być odrobinę większe lub mniejsze.

Co, kiedy test szybkości internetu wskazuje bardzo małą prędkość?

I tutaj odpowiedzi może być kilka. Jeśli obserwujemy, że stale lub co jakiś czas internet działa znacznie wolniej, test szybkości internetu wcale nie musi nas skłaniać do wizyty u dostawcy lub zmiany firmy. Może się okazać, że przyczyny tego stanu rzeczy są inne. Przykładowo, jeśli do tej pory internet działał bez zarzutu i nagle pojawiają się komplikacje, trzeba przejrzeć ostatnio zainstalowane aplikacje. Istnieje możliwość, że wśród nich jest coś, co bardzo obciąża transfer i na przykład automatycznie pobiera liczne aktualizacje. Przechodząc do opcji menedżera zadań w komputerze, można sprawdzić, co jest uruchomione. Być może coś działa w tle. Wyłączamy wszystkie „podejrzane” aplikacje i ponownie robimy test szybkości internetu. Możliwe, że problem zniknie.

Innym powodem słabszej prędkości może być brak zasięgu w sieci Wi-Fi. Router można podejrzewać wtedy, kiedy prędkość internetu będzie zmieniała się w zależności od tego, w jakiej odległości od niego znajduje się urządzenie. W przypadku, kiedy w jednym pomieszczeniu tester szybkości internetu pokazuje względnie wysokie wartości, a w innym przeciwnie, trzeba pomyśleć nad tym, by wzmocnić sygnał. Służą do tego wzmacniacze internetu. Urządzenia te są małe i wystarczy podpiąć je do kontaktu.

Jak czytać wyniki testu szybkości internetu?

Po tym, jak zostanie przeprowadzony test, wyświetli się kilka parametrów. Co one oznaczają? Prędkość jest liczona w Mb/s. Jeśli chcemy na podstawie wyświetlonej wartości określić, jak długo będą się ściągały pliki, wartość dzieli się przez 8. Dla przykładu wartość 80 Mb/s mówi, że w ciągu 10 s można pobrać 100 megabajtów. Nieraz są także nazwy PING i JITTER. Pierwsza wartość oznacza opóźnianie w transmisji danych, natomiast JITTER to czas zakłóceń.