Archiwalne

Frost & Sullivan: Inwestycje w rozwój inteligentnych miast w Polsce szansą dla dostawców rozwiązań ICT

10.07.2014

Wraz z rosnącą popularnością idei inteligentnych miast (ang. smart cities) wzrasta popyt na rozwiązania umożliwiające bardziej efektywne zarządzanie przestrzenią miejską. Na całym świecie władze miejskie inwestują w technologie przesyłania, zarządzania i analizowania danych oraz wspierają tworzenie innowacyjnych usług dla mieszkańców. Dla przedstawicieli sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. Information and Communication Technologies, ICT) oznacza to bardzo atrakcyjne perspektywy rozwoju.

W Polsce innowacje są raczej częściej kojarzone z biznesem, aniżeli z sektorem publicznym i chociaż projekty związane z rozwojem inteligentnych miast nadal są w początkowej fazie rozwoju, to jednak zauważa się rosnące zainteresowanie władz inteligentnymi rozwiązaniami.

Według najnowszej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej pt., Rola ICT w budowaniu inteligentnych miast – Infrastruktura (ang. The Role of ICT in Building smart Cities – Infrastructure) największe możliwości rozwoju będą mieli dostawcy inteligentnych systemów transportowych (ang. inteligent transportation systems ITS) oraz firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań dla inteligentnej energetyki (ang. smart energy).

„Inteligentne systemy transportowe skupiają na sobie uwagę władz miejskich na całym świecie, stwarzając tym samym nowe możliwości dla dostawców rozwiązań teleinformatycznych”, zauważa Ewa Tajer, analityk sektora ICT warszawskiego biura Frost & Sullivan. „Dostawcy rozwiązań teleinformatycznych powinni koncentrować się głównie na dużych, europejskich miastach, w których ogłaszanych jest wiele przetargów na inteligentne systemy transportowe.”

Również w Polsce zrównoważony i wydajny transport publiczny jest jednym z kluczowych wydatków związanych ze smart cities. Projekty tego typu prowadzone są np. w Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu czy Trójmieście. Nie tylko na poziomie lokalnym, ale też ogólnokrajowym zauważa się działania związane z poprawą sieci transportowej. Planowany przez GDDKiA inteligentny system transportowy obejmujący wszystkie autostrady i większość dróg ekspresowych ma być uruchomiony do 2020 roku. Wykonawcy przetargu mają być ogłoszeni w przyszłym roku.

Rynek inteligentnej energetyki znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Spółki energetyczne wciąż koncentrują się na kosztach i ryzyku technologicznym, co opóźnia rozwój inteligentnych sieci. Jednak w perspektywie długoterminowej wartość tego rynku będzie znacząco wzrastać. Szacuje się, iż w 2020 r. wartość globalnego rynku inteligentnej energetyki przewyższy o 15-20 punktów procentowych wartość rynku inteligentnych rozwiązań w transporcie.

W Polsce zainteresowanie inwestycjami w inteligentne sieci w przestrzeni miejskiej wiąże się głównie z dążeniem do redukcji zużycia energii. Szansą dla dostawców ICT w tym sektorze mogą być inwestycje w inteligentne oświetlenie LED. Testy instalacji oświetlenia LED prowadzone są już w Kaliszu i Poznaniu.
Należy jednak zaznaczyć, iż czynnikiem hamującym rozwój inteligentnych miast jest fragmentaryczna implementacja projektów, skutkująca słabą koordynacją między poszczególnym sektorami oraz ograniczoną współpracą pomiędzy podmiotami.

„Dostawcy rozwiązań ICT powinni przyjąć rolę zaufanego doradcy i aktywnie wspierać władze w tworzeniu i realizacji kompleksowej wizji inteligentnego miasta.”, stwierdza Tajer.

źródło: Frost & Sullivan

News Eksperci Frost & Sullivan ujawniają strategię europejskich operatorów sieci 5G

Kluczową rolę w popularyzacji nowej technologii odegra współpraca z partnerami działającymi na rynkach wertykalnych oraz w krajach rozwijających się. czytaj więcej

News Eksperci Frost & Sullivan ujawniają strategię europejskich operatorów sieci 5G

Kluczową rolę w popularyzacji nowej technologii odegra współpraca z partnerami działającymi na rynkach wertykalnych oraz w krajach rozwijających się. czytaj więcej

News Xiaomi Mi 11 Lite, Mi11 oraz Mi 11 Pro – czym się wyróżniają

Xiaomi to marka smartfonów, które cieszą się coraz większym powodzeniem w naszym kraju i wiele osób chce z nich korzystać na codzień. Ostatnia seria Mi 11 pokazuje, że urządzenia te są bardzo zaawansowane technicznie i nie odbiegają od innych, topowych marek. Zobacz co wyróżnia trzy modele tego producenta: Xiaomi Mi 11 Lite, Xiaomi Mi 11 i Xiaomi Mi 11 Pro. czytaj więcej

News Efektywne rozwiązania telekomunikacyjne dla firm posiadających wirtualne biura i filie

Wybór rozwiązania telekomunikacyjnego VoIP dla małej lub średniej firmy wiąże się nie tylko z decyzją o tym, jaki model telefonu zainstalować np. w recepcji, a jaki lepiej sprawdzi się w magazynie. Aby użytkowanie wszystkich tych urządzeń było jak najbardziej komfortowe, a instalacja jak najprostsza, warto zwrócić uwagę również na kwestie uniwersalności i elastyczności danej oferty.

Dlatego warto wybierać rozwiązania kompatybilne z różnymi dostawcami SIP, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości płynące z tej technologii, połączyć aktualny system telefoniczny z siecią VoIP, a jednocześnie skutecznie zarządzać kosztami komunikacji w firmie. Dowiedz się więcej o tym jak unowocześnić procesy telekomunikacyjnie w firmie, dzięki zastosowaniu bramek VoIP marki Grandstream. czytaj więcej

News MŚP 2.0 – jak usprawnić komunikację w małej i średniej firmie?

Unowocześnienie procesu obsługi klientów, usprawnienie obiegu informacji, zwiększenie jakości i skuteczności działania to cele, jakie stawia sobie każda firma, bez względu na zasięg działania czy liczbę zatrudnionych pracowników. Zarządzający firmami z sektora MŚP szczególnie baczną uwagę zwracają na efektywność przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Szczególnie dzisiaj, w dobie pandemii, która wymusza digitalizację wielu procesów. Jak skutecznie się komunikować, jednocześnie dbając o firmowe wydatki? Odpowiedzią na te wyzwania są rozwiązania telekomunikacyjne VoIP oferowane przez Grandstream, czyli sprawdzony, znany na całym świecie system pozwalający małym i średnim przedsiębiorstwom korzystać z możliwości dostępnych kiedyś tylko dla dużych korporacji. czytaj więcej

News Telemedycyna – praktyczne rozwiązania w służbie lekarzom i pacjentom

W dobie panującej wciąż pandemii i zbliżającej się zapowiadanej przez ekspertów drugiej fali zachorowań na COVID-19, tele- i wideokonsultacje lekarskie to nie tylko komfort ale i konieczność. Specjaliści z obszaru medycyny rodzinnej, lekarze różnych specjalności i pracownicy placówek ambulatoryjnych, chcąc dobrze służyć pacjentom, jak nigdy dotąd polegają na nowoczesnych i elastycznych formach komunikacji zdalnej. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi Grandstream i oferowane przez markę sprawdzone rozwiązania telekomunikacyjne VoIP. czytaj więcej