Numery kierunkowe do miast w Polsce

Kierunkowe - Polska

Tabela numerów kierunkowych w Polsce
Wg numerów   Wg miejscowości
12
13
14
15
16
17
18
22
23
24
25
29
32
33
34
41
42
43
44
46
48
52
54
55
56
58
59
61
62
63
65
67
68
71
74
75
76
77
81
82
83
84
85
86
87
89
91
94
95
  Kraków
  Krosno
  Tarnów
  Tarnobrzeg
  Przemyśl
  Rzeszów
  Nowy Sącz
  Warszawa
  Ciechanów
  Płock
  Siedlce
  Ostrołęka
  Katowice
  Bielsko Biała
  Częstochowa
  Kielce
  Łódź
  Sieradz
  Piotrków Trybunalski
  Skierniewice
  Radom
  Bydgoszcz
  Włocławek
  Elbląg
  Toruń
  Gdańsk
  Słupsk
  Poznań
  Kalisz
  Konin
  Leszno
  Piła
  Zielona Góra
  Wrocław
  Wałbrzych
  Jelenia Góra
  Legnica
  Opole
  Lublin
  Chełm
  Biała Podlaska
  Zamość
  Białystok
  Łomża
  Suwałki
  Olsztyn
  Szczecin
  Koszalin
  Gorzów
  Biała Podlaska
Białystok
Bielsko Biała
Bydgoszcz
Chełm
Ciechanów
Częstochowa
Elbląg
Gdańsk
Gorzów
Jelenia Góra
Kalisz
Katowice
Kielce
Konin
Koszalin
Kraków
Krosno
Legnica
Leszno
Lublin
Łomża
Łódź
Nowy Sącz
Olsztyn
Opole
Ostrołęka
Piła
Piotrków Trybunalski
Płock
Poznań
Przemyśl
Radom
Rzeszów
Siedlce
Sieradz
Skierniewice
Słupsk
Suwałki
Szczecin
Tarnobrzeg
Tarnów
Toruń
Wałbrzych
Warszawa
Włocławek
Wrocław
Zamość
Zielona Góra
  83
  85
  33
  52
  82
  23
  34
  55
  58
  95
  75
  62
  32
  41
  63
  94
  12
  13
  76
  65
  81
  86
  42
  18
  89
  77
  29
  67
  44
  24
  61
  16
  48
  17
  25
  43
  46
  59
  87
  91
  15
  14
  56
  74
  22
  54
  71
  84
  68

Zobacz również:

Co to jest numer kierunkowy?

Numer kierunkowy jest stosowany w telefonii stacjonarnej. Polska jest podzielona na 49 stref numeracyjnych. Każda strefa numeracyjna jest odzwierciedleniem dawnych 49 województw. Dzięki numerowi kierunkowemu systemy telekomunikacyjne operatorów mogą kierować połączenia do właściwych rejonów Polski.

 

Dzięki takiemu podziałowi łatwo zorientować się w jakim rejonie Polski znajduje się linia telefoniczna i tym samym abonent, do którego chcesz się dodzwonić. Ta zasada dotyczy numerów stacjonarnych posiadających tradycyjne linie telefoniczne. Nie dotyczy to numerów stacjonarnych, które są obsługiwane w technologii VoIP, ponieważ tutaj jest możliwość swobodnego umieszczania urządzeń obsługujących telefonię VoIP w dowolnym miejscu Polski lub nawet innego kraju, niezależnie od strefy numeracyjnej.

 

Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego z jednej strefy numeracyjnej do innej strefy numeracyjnej, wykonujemy połączenie międzystrefowe lub inaczej: międzymiastowe (bardziej popularna terminologia). Kiedyś miało to znaczenie, ponieważ połączenia międzymiastowe miały wyższą cenę od na przykład połączeń lokalnych (w obrębie jednej strefy numeracyjnej). Jednak dziś nie ma tu już w zasadzie znaczenia, ponieważ większość cenników (szczególnie w telefonii VoIP), posiada tak zwaną płaską stawkę za połączenia stacjonarne, czyli taką samą cenę dla połączeń lokalnych jak dla połączeń międzymiastowych.

Sprawdź usługi w swoim mieście: telewizja, internet, telefon

 

Zobacz również:


Hakerzy wkraczają do gry: Krakowskie MPK na celowniku cyberprzestępców

09.12.2024 Hakerzy wkraczają do gry: Krakowskie MPK na celowniku cyberprzestępców Wyobraźcie sobie poranek, kiedy zmarznięci i zaspani próbujecie kupić bilet na tramwaj przez aplikację MPK, ale zamiast tego na ekranie pojawia się komunikat: "Twój system został shackowany". Tak wyglądał 3 grudnia 2024 roku dla krakowian, którzy padli ofiarą... no dobra, może nie oni bezpośrednio, ale ich ulubiony przewoźnik – MPK.

Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany?

06.12.2024 Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn - jakie zmiany? Unijne rozporządzenie w sprawie maszyn będzie obowiązywać od 20 stycznia 2027 roku. Weszło ono w życie we wszystkich państwach członkowskich 19 lipca 2023 r., 20 dni po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Producenci maszyn mają teraz czas na spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących urządzeń i maszyn.

Pendrive z logo firmy - jak dopasować pojemność, design i funkcje do potrzeb odbiorców

04.12.2024 Pendrive z logo firmy - jak dopasować pojemność, design i funkcje do potrzeb odbiorców Technologia pędzi do przodu, wymuszając na firmach ciągłe poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, także w obszarze gadżetów reklamowych.

Nieustanna ewolucja w ochronie danych: na tapecie BotGuard i Picus Security

02.12.2024 Nieustanna ewolucja w ochronie danych: na tapecie BotGuard i Picus Security Jak chronić się przed Content Scraping? Jakie jest kluczowe rozwiązanie dla CISO? W dobie, gdy dane są nową walutą, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani, CISO (Chief Information Security Officer) muszą zmierzyć się z rosnącymi zagrożeniami. Dodatkowo co chwile powstają nowe zagrożenia, a nadążenie z wszystkimi pojęciami ze świata cybersecurity może być przytłaczające.

Koniec wsparcia dla WithSecure Business Suite v15 - czas na migrację do nowoczesnych rozwiązań

02.12.2024 Koniec wsparcia dla WithSecure Business Suite v15 - czas na migrację do nowoczesnych rozwiązań Koniec wsparcia dla WithSecure Business Suite v15 - czas na migrację do nowoczesnych rozwiązań! W dniu 30 września 2024 r. rozwiązania WithSecure Business Suite w wersji 15 osiągnęły koniec cyklu życia (End-of-Life). Oznacza to, że po 31 grudnia 2024 r. starsze wersje oprogramowania nie będą już komunikować się z systemami backendu WithSecure, co skutkuje brakiem ochrony.

Co wyróżnia komputer Mac Mini?

29.11.2024 Co wyróżnia komputer Mac Mini? Komputer Mac Mini to jeden z najbardziej kompaktowych i wszechstronnych komputerów stacjonarnych w ofercie Apple. Dzięki swojej niewielkiej obudowie i zaawansowanym komponentom, Mac Mini zdobył popularność wśród użytkowników domowych, profesjonalistów oraz firm. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat tego urządzenia, które pomogą zrozumieć, dlaczego warto rozważyć jego zakup.

Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie?

26.11.2024 Zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym - jak program produkcyjny wspiera elastyczność w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie? Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw bazuje na modelu zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym. To pozwala firmie być bardziej elastyczną i lepiej reagować na zmiany w zapotrzebowaniu, awarie maszyn czy inne nieprzewidziane zdarzenia w sposób znacznie bardziej efektywny niż w przypadku tradycyjnych metod planowania. Jak program do zarządzania produkcją wspiera takie podejście przedsiębiorstwa?

Jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym?

25.11.2024 Jak podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym? Sektor finansowy stoi przed nowymi wyzwaniami w obliczu dynamicznego rozwoju technologii. Generatywna AI, automatyzacja, zarządzanie danymi i finanse zintegrowane kształtują branżę, jednocześnie zwiększając trudności w ochronie danych, prywatności oraz zarządzaniu tożsamościami cyfrowymi. Coraz większe wykorzystanie chmury i rosnąca ilość danych dodatkowo zwiększają powierzchnię ataków, wymagając lepszych strategii reagowania na incydenty.

Jak wykorzystać na co dzień lokalizator GPS?

22.11.2024 Jak wykorzystać na co dzień lokalizator GPS? Lokalizowanie i śledzenie zarówno osób jak i rzeczy bywa tematem bardzo kontrowersyjnym. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ tego rodzaju działania posiadają pewne obwarowania prawne, których musimy przestrzegać. Jednakże lista korzyści wynikających z tego rodzaju monitoringu również jest bardzo szeroka. Nowoczesne lokalizatory z systemami GPS pomagają chociażby w namierzaniu osób, naszego mienia, a także optymalizacji w przypadku wykorzystania ich do celów służbowych, na przykład we flocie pojazdów firmowych. Tego rodzaju dane lokalizacyjne są niezwykle cenne i pozwalają na bardzo wiele możliwości ich wykorzystania.