Fortinet: Protokół WPA2 nie jest bezpieczny. Jak zadbać o bezpieczeństwo WiFi?
Fortinet

Fortinet: Protokół WPA2 nie jest bezpieczny. Jak zadbać o bezpieczeństwo WiFi?

20.10.2017
Najpopularniejszy standard szyfrowania WiFi - WPA2, nie może być traktowany jako bezpieczny. Nowa metoda ataku KRACK (Key Reinstallation AttaCK) jest w stanie złamać szyfrowanie WPA2, umożliwiając przestępcom odczytywanie informacji przesyłanych między urządzeniem a jego bezprzewodowym punktem dostępu za pomocą wariantu popularnego – i zazwyczaj często wykrywalnego – ataku typu „man-in-the-middle”.

Podatność odkryli belgijscy badacze zajmujący się cyberbezpieczeństwem na uniwersytecie w Leuven pod kierunkiem Mathy’ego Vanhoefa i poinformowali o niej w poniedziałek rano. KRACK łamie protokół WPA2 poprzez wymuszenie ponownego użycia nonce w algorytmach szyfrowania używanych przez WiFi. W kryptografii nonce jest dowolną liczbą, którą można użyć tylko raz. Często jest to losowa lub pseudolosowa liczba generowana w publicznym kluczu protokołu uwierzytelniania. Jak się okazuje, losowe liczby wykorzystywane w WPA2 nie są całkowicie przypadkowe, co pozwala na złamanie protokołu.

Jeśli operacja przestępcy zakończy się sukcesem, zdobędzie on dostęp do danych ofiary oraz do niezabezpieczonych urządzeń mających dostęp do tej samej sieci WiFi.

Jak zła jest to wiadomość?

Najważniejsza rzeczą, jaką mogą zrobić użytkownicy WiFi to… zachowanie spokoju. Eksperci z firmy Fortinet wskazują, że przy stosowaniu odpowiednich kroków dane powinny być bezpieczne do czasu załatania luk i zaktualizowania oprogramowania urządzeń.

Po pierwsze cyberprzestępca musi znajdować się odpowiednio blisko atakowanych urządzeń, aby przechwycić ruch między urządzeniami końcowymi a punktami dostępu. - Należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z publicznego WiFi. Oczywiście nie jest to nowe zalecenie. Specjaliści mówią o tym od lat – przypomina Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet.

Ponadto atak ma niewielki wpływ na bezpieczeństwo informacji przesyłanych przez połączenie z użyciem dodatkowego szyfrowania jak SSL. Za każdym razem, kiedy użytkownik nawiązuje połączenie z witryną HTTPS, przeglądarka tworzy osobną warstwę szyfrowania, która zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości online czy robienia zakupów. W związku z tym należy zwracać uwagę na ikonę kłódki w pasku adresu przeglądarki, zwłaszcza podczas przeprowadzania transakcji online przez połączenie WiFi. Dane będą chronione także w przypadku korzystania z VPN, nawet jeśli połączenie WPA2 zostało naruszone.

News Jaki sprzęt komputerowy wybrać do nauki zdalnej?

Komputery to nie tylko narzędzia do pracy i gier czy oglądania filmów - stały się one także nieodzownym elementem umożliwiającym naukę. Czas pandemii koronawirusa i w konsekwencji zdalne nauczanie tylko zintensyfikowały tę tendencję. Potwierdzą to zarówno studenci jak i uczniowie młodszych klas, którzy przez ostatnie miesiące kontynuowali naukę on-line. To również wyzwanie dla nauczycieli. Nowy rok szkolny i akademicki to dobry moment do zrewidowania, czy obecny sprzęt spełnia oczekiwania. Wiele marketów z elektroniką oferuje bowiem preferencyjne warunki zakupu - zniżki na sprzęt lub raty 0%. W ramach oszczędności dobrą praktyką jest także sięgnięcie po sprawdzony sprzęt poleasingowy i nadanie mu drugiego życia. Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu do nauki? Jak uniknąć skasowania danych z dysku i utraty długo opracowywanej pracy zaliczeniowej? O tym poniżej!

1. Odpowiedni monitor.
2. Dopasowane akcesoria to gwarancja wygody.
3. Kasowanie danych z dysku - jak uchronić się przed przypadkowym usunięciem?
4. Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?
5. Nowoczesny i wydajny sprzęt - skąd zdobyć odpowiedni model?
6. Kompromis między ceną a parametrami. czytaj więcej

F-Secure Korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi? Oto 5 zasad bezpieczeństwa

Po przyjeździe do hotelu od razu włączamy w smartfonie Wi-Fi, żeby sprawdzić, gdzie można dobrze zjeść i co zobaczyć. Przy okazji odbieramy pocztę i opłacamy rachunek, bo operator przypomniał, że mija termin. Gdy po godzinie chcemy zapłacić za obiad, okazuje się, że konto jest puste… – to całkiem realny scenariusz, gdy korzystamy z publicznego Wi-Fi. czytaj więcej

Fortinet Sześć wskazówek na cyberbezpieczne wakacje

Latem starannie planujemy wakacyjne wyjazdy. Wybieramy najkorzystniejsze oferty wycieczek i noclegów oraz troszczymy się o bezpieczeństwo naszych bliskich w podróży i podczas wypoczynku. Podobnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo w świecie cyfrowym, aby przy okazji letniego rozprężenia nie dać się okraść z danych i pieniędzy. czytaj więcej

Fortinet Pięć sposobów na cyberbezpieczny mundial

Piłkarskie mistrzostwa świata elektryzują tysiące polskich kibiców. Wielu z nich będzie poszukiwało transmisji meczów online. Specjaliści Fortinet radzą, jak w trakcie mundialowej gorączki zachować zimną głowę i bezpiecznie poruszać się w internecie. czytaj więcej