Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Telewizor plazmowy – poznaj wady i zalety urządzenia

Nowoczesne telewizory plazmowe sprawiają, że możemy we własnym salonie poczuć się niemalże tak jak w kinie. Tego typu sprzęt posiada wiele zalet przez które tak wiele ludzi chce go kupić. Niemniej jednak tak jak każde inne urządzenie elektroniczne posiada także wiele wad. Zastanawiasz się nad zakupem telewizora plazmowego? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, który z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Czy warto kupić telewizor powystawowy? Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Czy warto kupić telewizor powystawowy?

Technologia nieustannie się rozwija i sprzęt elektroniczny, który był nowością kilka lat temu i kosztował kilka tysięcy złotych, jest przestarzały, a jego wartość na rynku wtórnym spadła kilkukrotnie. Jak zatem nadążyć za zmieniającymi się technologiami, a jednocześnie pozostać oszczędnym? Mamy na to kilka rozwiązań.
Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy? Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Na co zwracać uwagę, kupując nowy telefon komórkowy?

Z roku na rok telefony komórkowe stają się coraz bardziej zaawansowane. To już nie proste urządzenia do dzwonienia, ale skomplikowane maszyny wielofunkcyjne. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu smartfona?
Serwery VPS – zalety wykorzystania Serwery VPS – zalety wykorzystania

Serwery VPS – zalety wykorzystania

Elastyczność, wydajność, niezawodność oraz stabilność to najbardziej pożądane cechy dobrych serwerów, które zapewniają bezproblemowy, stały dostęp do Twojej strony internetowej. Gwarantem ich wszystkich okazuje się z pewnością wybór serwerów VPS.
Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie? Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Certyfikat SSL – co daje jego posiadanie?

Coraz głośniej o rozmaitych oszustwach wirtualnych. Z roku na rok drastycznie zwiększa się liczba użytkowników sieci, którzy padli ofiarami hackerów. Wykradanie cennych danych to dziś w Internecie chleb powszedni, dlatego też niesamowicie ważne okazuje się zastosowanie wszelkich możliwych form ochrony na wypadek nieuczciwych internautów, którzy czyhają na nieostrożnych i niezabezpieczonych. Z pewnością pytanie nasuwające się nie jednemu czytającemu brzmi- tylko jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Jedną z bardzo skutecznych form jest szyfrowanie SSL. Więcej o tym w dalszych częściach.
SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści? SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

SMS-y marketingowe – na co zwracać uwagę tworząc do nich treści?

Wysyłanie wiadomości marketingowych w formie SMS-ów to świetny sposób na skuteczną i przemyślaną komunikację z klientem. Aby jednak wysyłane masowo SMS-y były efektywne oraz właściwie spełniły pokładane w nich nadzieje, wiadomości powinny być prawidłowo przygotowane oraz opracowane. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę korzystając z takich narzędzi, jak SMS API w Apifonica.com?
Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu

Śniadanie w Chmurze. Przyjdź i sprawdź jak zwiększyć efektywność swojego biznesu

Odwieczne pytanie: Jak zwiększyć efektywność swojego biznesu? Śniadanie w Chmurze jest doskonałym miejscem do znalezienia nowych pomysłów w tym zakresie oraz okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy ekspertami w dziedzinie wielokanałowej komunikacji z klientami.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Skróty klawiszowe

Jak ułatwić sobie pracę z aplikacjami za pomocą skrótów klawiszowych?

Tabela najbardziej popularnych skrótów klawiszowych
Wg klawiszy skrótów   Wg nazw skrótów
F1
F12
Ctrl+0
Ctrl+A
Ctrl+B
Ctrl+C
Ctrl+E
Ctrl+F
Ctrl+H
Ctrl+I
Ctrl+J
Ctrl+L
Ctrl+N
Ctrl+O
Ctrl+P
Ctrl+R
Ctrl+S
Ctrl+U
Ctrl+W
Ctrl+V
Ctrl+X
Ctrl+Y
Ctrl+Z
 Pomoc
 Zapisz jako
 Pusta linia przed akapitem
 Zaznacz wszystko
 Pogrubienie dla tekstu
 Kopiuj do schowka
 Centruj tekst akapitu
 Znajdź
 Zamień
 Kursywa dla tekstu
 Justuj tekst akapitu
 Wyrównaj do lewej
 Otwórz nowy dokument
 Otwórz dokument
 Drukuj dokument
 Wyrównaj do prawej
 Zapisz dokument
 Podkreślenie dla tekstu
 Zamknij dokument
 Wklej ze schowka
 Wytnij zaznaczenie
 Ponów ostatnią operację
 Cofnij ostatnią operację
  Centruj tekst akapitu
Cofnij ostatnią operację
Drukuj dokument
Justuj tekst akapitu
Kopiuj do schowka
Kursywa dla tekstu
Otwórz dokument
Otwórz nowy dokument
Podkreślenie dla tekstu
Pogrubienie dla tekstu
Pomoc
Ponów ostatnią operację
Pusta linia przed akapitem
Wklej ze schowka
Wyrównaj do lewej
Wyrównaj do prawej
Wytnij zaznaczenie
Zamień
Zamknij dokument
Zapisz dokument
Zapisz jako
Zaznacz wszystko
Znajdź
 Ctrl+E
 Ctrl+Z
 Ctrl+P
 Ctrl+J
 Ctrl+C
 Ctrl+I
 Ctrl+O
 Ctrl+N
 Ctrl+U
 Ctrl+B
 F1
 Ctrl+Y
 Ctrl+0
 Ctrl+V
 Ctrl+L
 Ctrl+R
 Ctrl+X
 Ctrl+H
 Ctrl+W
 Ctrl+S
 F12
 Ctrl+A
 Ctrl+F

Zobacz również:

 

Do czego służą skróty klawiszowe?

Skróty klawiszowe lub inaczej nazywane skróty klawiaturowe to nic innego jak szybki dostęp do funkcji komputera lub programu komputerowego bez konieczności klikania w menu tego programu i przeklikiwania się przez jego opcje za pomocą myszki lub innego urządzenia wskazującego. Skróty klawiszowe zostały wymyślone po to, aby ułatwić i usprawnić pracę z programami komputerowymi. O wiele szybciej i łatwiej jest wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy, żeby za pomocą klawiatury osiągnąć ten sam efekt/cel, co klikając w kolejne i kolejne pozycje menu programu komputerowego.

 

 

Dla przykładu, aby zaznaczyć cały arkusz w programie Microsoft Excel, żeby później skopiować i wkleić jego całą zawartość do innego arkusza, trzeba:

 

Używając myszy Używając klawiszy skrótów
 1. najechać na pierwszą komórkę arkusza myszą (A1),
 2. kliknąć w nią aby była zaznaczona,
 3. trzymając wskaźnik myszy nad tą komórką, wcisnąć lewy klawisz myszy i cały czas trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy przesuwać zaznaczenie aż do ostatniej dolnej, prawej komórki (została zaznaczona zawartość całego arkusza),
 4. na zaznaczonym w ten sposób arkuszu kliknąć w dowolnym miejscu prawym przyciskiem myszy aby wyświetliło się menu kontekstowe,
 5. najechać na polecenie "Kopiuj",
 6. kliknąć w menu "Kopiuj" (zawartość arkusza zostanie skopiowana do schowka),
 7. przejść do nowego arkusza,
 8. najechać na pierwszą komórkę nowego arkusza myszą (A1),
 9. kliknąć w nią aby była zaznaczona,
 10. kliknąć prawym klawiszem myszy w tą komórkę aby wyświetlić menu kontekstowe,
 11. najechać na polecenie "Wklej",
 12. kliknąć w menu "Wklej" (zawartość arkusza zostanie wklejona ze schowka do nowego arkusza).
 1. wcisnąć na klawiaturze klawisze Ctrl+A (zostanie zaznaczona zawartość całego arkusza),
 2. wcisnąć na klawiaturze klawisze Ctrl+C (zawartość arkusza zostanie skopiowana do schowka),
 3. w nowym arkuszu najechać na na pierwszą komórkę arkusza myszą (A1),
 4. kliknąć w nią aby była zaznaczona,
 5. wcisnąć na klawiaturze klawisze Ctrl+V (zawartość arkusza zostanie wklejona ze schowka do nowego arkusza).

 

Od razu widać na pierwszy rzut oka, która metoda jest bardziej efektywna i szybsza.

Co to są skróty klawiszowe?

Najważniejszym działaniem skrótu klawiszowego to pomóc w pracy użytkownikowi komputera. Już samo słowo skrót mówi nam, że coś co chcemy zrobić, możemy zrobić szybciej i wydajniej w porównaniu do tego, jak byśmy chcieli wykonać to tradycyjną ścieżką.

 

Skrót klawiszowy, to kombinacja klawiszy CTRL, ALT i/lub SHIFT plus inny klawisz z cyfrą lub numerem (w systemie operacyjnym Windows). Skrótem klawiszowym może być też klawisz funkcyjny na górze klawiatury komputerowej z oznaczeniem F: od F1 do F12. Inaczej mówiąc jest to wciśnięcie jednego klawisza lub wciśnięcie kombinacji klawiszy w celu wywołania konkretnego działania w programie komputerowym.

 

Często w wielu programach te same klawisze lub ta sama kombinacja klawiszy powodują ten sam efekt. Na przykład uzyskanie pomocy najczęściej jest możliwe przez wciśniecie w górnej części klawiatury przycisku "F1", a skopiowanie jakiegoś zaznaczonego fragmentu tekstu lub grafiki jest możliwe po wciśnięciu łącznie kombinacji klawiszy "Ctrl+C" (gdzie znak plusa "+" nie oznacza oczywiście, że należy ten symbol wcisnąć, jest to tylko informacja, że wciskamy klawisz "Ctrl" oraz klawisz z literą "C").

Jak używać skrótów klawiszowych?

Aby skorzystać ze skrótu klawiszowego, wciśnij:

 • jeden klawisz i przytrzymaj go - na przykład Ctrl,
 • następnie wciśnij inny klawisz - na przykład C,
 • puść oba klawisze.

W powyższym przykładzie wykonaliśmy wspomnianą wcześniej czynność kopiowania na przykład tekstu (jeśli oczywiście wcześniej zaznaczyliśmy jakiś fragment tekstu lub inny element, który chcieliśmy skopiować), aby skopiowany tekst mógł być później wklejony w inne miejsce, co wykonamy w ten sposób:

 • wciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl,
 • następnie wciśnij klawisz V,
 • puść oba klawisze.

Skopiowany wcześniej teks lub inny element (został umieszczony w pamięci komputera - w schowku), zostanie wklejony w nowym miejscu - dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdował się kursor myszy lub w miejscu, które zaznaczyliśmy - wskazaliśmy komputerowi, gdzie ma być wklejony. Czynności te zapiszemy skrótowo: Ctrl+C oraz Ctrl+V. Jak wspomniano wcześniej, w zapisie tym znak "+" oznacza tylko wykonanie kolejnej czynności, a nie użycie klawisza ze znakiem "+". Tu użyliśmy jedynie klawiszy Ctrl oraz CV.