Migracja danych - jak się przygotować i zadbać o bezpieczeństwo danych
News

Migracja danych - jak się przygotować i zadbać o bezpieczeństwo danych?

29.05.2023
Usługa migracji danych lub – inaczej – transferu informacji polega na przeniesieniu dużej ilości danych z systemu źródłowego lub bazy danych do innego, wybranego systemu. Procedurę tę przeprowadza się najczęściej w celu aktualizacji technologii biznesowych, zmaksymalizowania ich wydajności oraz poprawienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa. Proces transferu danych z jednego systemu na inny wymaga skrupulatnego przygotowania, dzięki któremu firma zyska pewność, że zmiana ta nie wpłynie negatywnie na realizację wyznaczonych celów biznesowych. Sprawdź, jak skutecznie zaplanować udaną migrację danych!

Usługa migracji danych – najważniejsze informacje

Migracja danych to czasochłonny i wieloetapowy proces. Udany transfer dużej ilości danych wymaga bowiem zachowania spójności i kompletności informacji oraz przestrzegania ustalonej hierarchii i występujących zależności między poszczególnymi elementami i obiektami. Mimo że zadanie to nie należy do szczególnie łatwych, w określonych przypadkach usługi migracji danych okazują się konieczne. Wśród sytuacji, będących zasadnym powodem do przeprowadzenia tej procedury, wymienia się przede wszystkim:

  • aktualizację lub zmianę dotychczasowego systemu informatycznego;
  • przeniesienie danych do chmury;
  • konsolidację systemów;
  • archiwizację danych.

Bezpieczna migracja danych – podstawowe zasady

Migracja systemów i przenoszenie danych między różnymi platformami wymaga zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Dziś ochrona danych to bowiem jedna z priorytetowych kwestii dla każdego biznesu, a gromadzone informacje stanowią istotne aktywa firmy. Dlatego planując transformację infrastruktury IT, warto mieć na uwadze, że procesy tego typu niosą ze sobą szereg ryzyk. Nieprawidłowo wykonana migracja danych może bowiem skutkować utratą dostępności, integralności czy nawet poufności posiadanych danych i tym samym złamaniem obowiązujących przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa danych i zarządzania nimi. Wszystko to może skutkować ogromnymi stratami (również finansowymi) dla firmy. Z tego powodu profesjonalne usługi migracji danych zyskują współcześnie na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 

Przeprowadzając migrację danych z jednej platformy na inną, należy zatem w sposób szczególny zadbać o kwestie takie jak wykonanie kopii bezpieczeństwa oraz utrzymanie ciągłości działania obu systemów. Warto w tym celu skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą cały proces w sposób kontrolowany i w pełni bezpieczny, eliminując jednocześnie ryzyko utraty danych czy wystąpienia naruszeń w zakresie ich ochrony. Skuteczna transformacja systemów wymaga ponadto przeprowadzenia konwersji danych oraz sprawnej adaptacji do nowego środowiska informatycznego.

 

Aby migracja danych przebiegła prawidłowo i bez komplikacji, należy również dokładnie określić jej zakres i obejmujące ją elementy infrastruktury. Dla powodzenia całego procesu istotne jest ponadto to, aby precyzyjnie wskazać wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa, z których dane posłużą następnie do zasilenia nowych systemów. W tym obszarze również przyda się ekspercka wiedza specjalistów świadczących usługi migracji danych.

 

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Technologia NFC zamiast klucza? Sposób na łatwe i bezpieczne otwieranie drzwi domu lub auta

Znasz technologię NFC, ale kojarzysz ją głównie z zakupami, wygodnymi płatnościami czy przesyłaniem plików? Czytniki NFC potrafią znacznie więcej! Dowiedz się, jak mogą pomóc Ci zadbać o bezpieczny dom i… nareszcie pozbyć się ciężkich kluczy z kieszeni lub torebki. czytaj więcej

News Bezpieczna telefonia z ochroną Secure Mobile

Coraz większe zagrożenia w zakresie cyberbezpieczestwa powodują konieczność zabezpieczania urządzeń mobilnych w tym telefonów komórkowych, które stały się bankiem danych i narzędziem codziennych operacji.

W wielu badaniach w zakresie bezpieczeństwa dane pozyskane od klientów świadczą o coraz większym poziomie zagrożenia telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. czytaj więcej

News Jakie zadanie ma spełniać firmowa strona internetowa

Strony internetowe są coraz bardziej doceniane przez przedsiębiorców, a inwestycje w dobrze pozycjonowane strony firmowe stale rosną. Strona to bardzo ważny element skutecznego biznesu i okazja do pozyskania nowych klientów, dlatego powinna być jak najlepiej przygotowana i pozycjonowana. czytaj więcej

News Jaki sprzęt komputerowy wybrać do nauki zdalnej?

Komputery to nie tylko narzędzia do pracy i gier czy oglądania filmów - stały się one także nieodzownym elementem umożliwiającym naukę. Czas pandemii koronawirusa i w konsekwencji zdalne nauczanie tylko zintensyfikowały tę tendencję. Potwierdzą to zarówno studenci jak i uczniowie młodszych klas, którzy przez ostatnie miesiące kontynuowali naukę on-line. To również wyzwanie dla nauczycieli. Nowy rok szkolny i akademicki to dobry moment do zrewidowania, czy obecny sprzęt spełnia oczekiwania. Wiele marketów z elektroniką oferuje bowiem preferencyjne warunki zakupu - zniżki na sprzęt lub raty 0%. W ramach oszczędności dobrą praktyką jest także sięgnięcie po sprawdzony sprzęt poleasingowy i nadanie mu drugiego życia. Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru sprzętu do nauki? Jak uniknąć skasowania danych z dysku i utraty długo opracowywanej pracy zaliczeniowej? O tym poniżej!

1. Odpowiedni monitor.
2. Dopasowane akcesoria to gwarancja wygody.
3. Kasowanie danych z dysku - jak uchronić się przed przypadkowym usunięciem?
4. Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?
5. Nowoczesny i wydajny sprzęt - skąd zdobyć odpowiedni model?
6. Kompromis między ceną a parametrami. czytaj więcej