Słaby zasięg w twojej gminie - sprawdź, co możesz zrobić!
News

Słaby zasięg w twojej gminie - sprawdź, co możesz zrobić!

31.01.2023
Choć ponad 99 proc. obszaru Polski jest objęte zasięgiem telefonii komórkowej, to zdarza-ją się jeszcze miejsca, w których sygnał jest słaby lub całkiem go nie ma. Może to utrud-niać, a wręcz uniemożliwiać rozmowę przez telefon lub korzystanie z internetu mobilnego. Jakie działania możesz podjąć, jeśli zasięg w twojej gminie jest za słaby? Wyjaśniamy, do kogo można zgłosić się z tym problemem.

Problemy ze słabym zasięgiem – potencjalne przyczyny

Słaby zasięg w telefonie może mieć wiele przyczyn, a nie wszystkie muszą być spowodowane przez infrastrukturę telekomunikacją (szerzej na ten temat w artykule https://gminawzasiegu.mwi.pl/artykuly/137,jak-poprawic-zasieg-w-telefonie-najskuteczniejsze-sposoby).

Jednym ze źródeł problemu może być uszkodzony lub źle skonfigurowany smartfon, a także niedziałająca karta SIM. Warto przetestować zasięg korzystając z innego telefonu – być może okaże się, że problem leży po stronie użytkownika. Ale co zrobić, jeśli smartfon działa prawidłowo, a połączenie wciąż jest bardzo słabe – lub wręcz w ogóle go nie ma? W takiej sytuacji sprawdź mapę zasięgu operatora komórkowego, z którego infrastruktury korzystasz. Wszystkie cztery firmy działające na polskim rynku (Orange , Play, Plus oraz T-Mobile) udostępniają mapę zasięgu poszczególnych standardów telefonii komórkowych w twojej gminie. Za pomocą kilku kliknięć myszki możesz sprawdzić, czy w Twoim miejscu zamieszkania jest zasięg sieci 4G oraz 5G (sprawdź też rzetelne fakty o sieci 5G na stronie https://gminawzasiegu.mwi.pl/artykuly/136,siec-5g-co-to-jest-fakty-i-mity-dotyczace-technologii) . Dowiesz się też, gdzie znajduje się najbliższy maszt telefonii komórkowej.

Jeśli jest on w pobliżu twojego domu, to problemem może być nieautoryzowany wzmacniacz sygnału zamontowany przez jednego z twoich sąsiadów. W takiej sytuacji należy skontaktować się z operatorem i zgłosić swoje podejrzenia. Natomiast jeśli najbliższy maszt telefonii komórkowej znajduje bardzo daleko lub w okolicy są przeszkody terenowe, które mogą ograniczyć zasięg (np. góry, doliny, kotliny, duże jeziora i rzeki), to problem prawdopodobnie leży po stronie operatora. Co zrobić w takiej sytuacji?

Gdzie zgłosić słaby zasięg?

Eksperci ze stowarzyszenia „Miasta w Internecie” w ramach programu Gmina w Zasięgu przygotowali bezpłatny poradnik „Rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej”, w którym wyjaśniają, co zrobić w przypadku słabego zasięgu. Okazuje się, że jeśli problemy z zasięgiem występują przez dłuższy czas, to warto zgłosić ten fakt do operatora. Polska jest ogromnym krajem o zróżnicowanej budowie topograficznej. Trudno objąć cały teren państwa sygnałem sieci komórkowej, szczególnie że w użyciu mamy różne, także starsze standardy. Operatorzy skupiają się na ciągłej modernizacji infrastruktury i budują nowoczesną sieć 5G, która jak na razie dociera głównie do większych miast. To właśnie dlatego w wielu mniejszych gminach po prostu brakuje masztów telefonii komórkowej, przez co zasięg może być słaby.

Jak zgłosić słaby zasięg do operatora? Najlepiej zrobić to w formie zwykłej reklamacji. Należy w niej dokładnie opisać, od kiedy i gdzie występują problemy z zasięgiem, podając jak najwięcej konkretnych danych o twojej lokalizacji i miejscach, w których korzystasz z sieci komórkowej. Istnieje duża szansa, że zwykła reklamacja rozwiąże problem – operator może zmienić parametry najbliższej stacji bazowej, co pozwoli poprawić jakość sygnału.

Petycja do Urzędu Komunikacji Elektronicznej

W Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej odpowiada za kontrolę i regulowanie rynku telekomunikacyjnego, włącznie z nadzorem nad wykorzystywanymi widmami częstotliwości. W Polsce większość sporów związanych z operatorami komórkowymi oraz infrastrukturą telekomunikacyjną rozstrzyga właśnie UKE

Reklamacja do operatora nic nie dała? W takiej sytuacji złóż petycję do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W piśmie musisz dokładnie opisać, na czym polega problem z zasięgiem i wskazać satysfakcjonujące Cię rozwiązanie sytuacji. Petycję należy złożyć albo w formie listu, wysyłając go na adres UKE, albo osobiście w siedzibie urzędu, albo przez internet, korzystając z platformy ePUAP.

News Co powinien wpisać w CV technik telekomunikacji?

Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej to zawód, do którego powstania przyczyniła się Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE). Osoba, która ukończy 4-letnią szkołę zawodową, zajmuje się obsługą systemów telewizji kablowych, a także produkcją, montażem i serwisem sprzętu wykorzystywanego przez sieci szerokopasmowe. Tymczasem technik telekomunikacji zajmuje się transmisją różnych informacji na odległość. Jak napisać CV, aby móc ubiegać się to o stanowisko? Co należy umieścić w curriculum vitae? Podpowiadamy.

czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

News Oprogramowanie geodezyjne Cubic Orb

Szukasz programów geodezyjnych, dzięki którym Twoja praca będzie przebiegać szybciej i bardziej efektywnie? Sprawdź, co mogą zaoferować Ci programy Cubic Orb. Od wielu lat towarzyszą wielu geodetom, projektantom i specjalistom z pokrewnych dzień. Możesz dołączyć do tej grupy i otrzymać narzędzie, które rozwiążą Twoje problemy! czytaj więcej

News Utrata danych w telefonie – jak je odzyskać?

Utrata danych na telefonie stanowi dla użytkownika duży problem – na telefonie przechowujemy bardzo ważne pliki – zdjęcia, filmy, dokumenty i wiele innych. Utrata danych może nastąpić w wyniku wielu zdarzeń: upadku telefonu, przypadkowego skasowania pliku, zalania oraz innych uszkodzeń urządzenia. czytaj więcej

News Dostępność – kluczowe narzędzie dla każdego dostawcy usług chmurowych

Pod koniec 2017 roku praktycznie wszystkie media i portale internetowe poświęcone nowym technologiom publikowały podsumowania największych i najważniejszych innowacji w dziedzinie rozwiązań IT, oprogramowania i gier, jakie pojawiły się w mijającym roku. Oczywiście nie mogło wśród tych podsumowań zabraknąć również zestawień największych ataków hakerskich. Andrzej Niziołek, starszy menedżer regionalny Veeam Software w północnej i południowej części Europy Wschodniej opisuje najciekawsze wydarzenia z rynku technologicznego w 2017 roku. czytaj więcej