Mity na temat branży IT
News

Mity na temat branży IT

25.04.2019
Branża informatyczna to jedna z najdynamiczniejszych na rynku pracy – wszystko za sprawą zmieniającej się technologii oraz zysków, jakie ten sektor przynosi gospodarce. Stąd coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad karierą w IT, ale zazwyczaj na początku swojej przygody spotykają się oni z wieloma mitami na temat branży. Czego dotyczą te najpopularniejsze?

Branża IT jest dla mężczyzn

To chyba najczęstszy mit, jaki krąży wśród ludzi. Zrodził się on z pewnością dlatego, że początkowo faktycznie dominowali w tej branży sami panowie. Nie pomaga również stereotyp programisty-informatyka jako mężczyzny w wieku ok. 30 lat, siedzącego cały dzień przed komputerem, introwertycznego, bez znajomych, partnerki i innych zainteresowań niż programowanie. Oczywiście dziś ta sytuacja mocno się zmieniła – w wielu firmach w działach IT spotkać można prawie tyle kobiet, co mężczyzn. Kobiety nie tylko programują, ale także testują! Wszystko to ma związek z popularyzowaniem kariery w IT jako sposobu na przebranżowienie się i znalezienie dobrze płatnej pracy.

 

Informatyka to zbyt trudny kierunek

Absolwenci szkół średnich niejednokrotnie słyszą, że studia informatyczne są bardzo trudne. Co więcej, uważa się, że aby dostać się na te studia, a następnie je ukończyć, trzeba być znakomitym matematykiem. Oczywiście nie jest to prawdą – dobra znajomość tego przedmiotu z pewnością będzie ułatwieniem, ale nie jest konieczna do ukończenia kierunku. Najważniejsze to przede wszystkim zdolność do logicznego myślenia i analityki. Co ciekawe, studia na tym kierunku robią się coraz popularniejsze w regionach, w których dynamicznie rozwija się branża IT – jednym z nich jest województwo zachodniopomorskie. Informatyka w Szczecinie przyciąga co roku na uczelnie mnóstwo studentów, chcących rozwijać swoje zdolności w tej dziedzinie.

 

Programistą można zostać tylko po studiach informatycznych

Mit ten każdego roku obala coraz więcej pracowników, którzy mają zupełnie inne wykształcenie i nie ukończyli ścisłego kierunku, ale za pomocą dostępnych metod przebranżowili się. Popularność kursów programowania oraz ich dostępność sprawiły, że więcej osób decyduje się na zmianę zawodu, zwłaszcza że branża IT ma do zaoferowania nie tylko świetne stanowiska, ale także spore wynagrodzenia. Stąd ukończenie studiów informatycznych wcale nie jest konieczne, aby w niej pracować.

 

Informatycy to introwertycy i samotnicy

Tak jak już zostało wspomniane, informatykiem lub programistą może zostać dziś każdy, kto interesuje się tą tematyką i dodatkowo ma odpowiednie cechy. Stąd dotychczas wąskie grono specjalistów IT poszerzyło się o nowe osobowości, które nie odznaczają się introwertycznością. Mit programisty-samotnika także przeszedł już do lamusa, ponieważ zarówno w dużych korporacjach, jak i mniejszych firmach IT coraz częściej stawia się na wspólną integrację i firmowe spotkania poza miejscem pracy.

News Klimatyzator domowy – czym kierować się przy zakupie urządzenia?

Klimatyzator domowy musi spełnić oczekiwania mieszkańców i utrzymywać komfortowe warunki powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Nowoczesne modele posiadają funkcję już nie tylko chłodzenia, ale także ogrzewania powietrza, dzięki czemu inwestor może mieć pewność, że nie włączy urządzenia jedynie dwa razy w roku, kiedy panować będą największe upały. czytaj więcej

News Przyszłość nowych technologii dla branży motoryzacyjnej na konferencji „IT in Automotive”

Już 16 kwietnia wszyscy miłośnicy motoryzacji i nowych technologii będą mieli okazję spotkać się na trzeciej edycji konferencji „IT in Automotive”, organizowanej w Szczecinie przez firmę GlobalLogic. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „The Future of Mobility”. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Huawei IP Club ponownie w Polsce

Celem wydarzenia w Warszawie jest budowanie otwartej, kooperacyjnej i współdzielonej platformy dla liderów opinii z branży IP. czytaj więcej