Fakty i mity na temat filtrowania DNS
Wiadomości firmowe

Fakty i mity na temat filtrowania DNS

25.07.2023
Filtrowanie DNS zapewnia ochronę przed zagrożeniami internetowymi takimi jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, ransomware, ataki phishingowe i botnety. System nazw domen (DNS) sprawia, że możemy korzystać z Internetu poprzez zapamiętywanie nazw, a komputery i inne sprzęty tłumaczą je na odczytywalne maszynowo adresy IP. Chociaż koncepcja filtrowania DNS jest prosta i łatwa do zrozumienia, można mieć na jej temat błędne wyobrażenia, które mogą wpływać na jego niezawodne i bezpieczne działanie.

4 mity na temat filtrowania DNS
 

1. Mit pierwszy: Nie potrzebujemy filtrowania DNS, mamy już oprogramowanie antywirusowe dla punktów końcowych

Niestety antywirus może wykrywać zagrożenia tylko wtedy, kiedy jest uruchomione - użytkownicy końcowi natomiast często wyłączają oprogramowanie antywirusowe i zapory na swoich urządzeniach aby uniknąć powolnego działania sprzętu. Należy jednak pamiętać, że antywirusy nie mogą blokować treści, które nie są zainfekowane wirusami DNS, ale nadal nie nadają się do pracy. Są to m.in. witryny związane z hazardem, pornografią, polityką czy mediami społecznościowymi.

Złośliwe oprogramowanie dostarczane przez Internet może mieć wpływ na całą firmę. Jeżeli CryptoLocker, Petya lub jeden z innych, stale ewoluujących wariantów zniszczy współdzielony dysk, zawierający przykładowo dzienniki godzin pracy czy faktury klientów, straci na tym cała organizacja. Są też wirusy niewykryte przez lata, które po cichu kradną informacje lub czekają, aby dostarczyć destrukcyjną zawartość.

Filtr DNS nie zapobiegnie wszystkim zagrożeniom, ale posiadanie wielu warstw zabezpieczeń zmniejsza ryzyko. Które z nich potrzebne są najbardziej? Aby móc zapewnić bezpieczeństwo firmie, powinieneś posiadać filtrowanie DNS oraz spamu, antywirusa punktów końcowych, rozsądne reguły zapory, aktualne oprogramowanie, regularne, niezawodne kopie zapasowe i świadomych pracowników. Bez tego, wszystkie inne zabezpieczenia są bezcelowe.

 

2. Mit drugi: Filtrowanie DNS jest skomplikowane

Nie, nie jest! Zaczyna się od zaledwie trzech kroków:

Zapytanie: wpisujesz adres DNS w przeglądarce, uruchomiając zapytanie DNS

Wyszukiwanie: Serwer DNS określony w konfiguracji interfejsu sieciowego (zwykle dostarczany automatycznie przez serwer DHCP) odbiera żądanie i wyszukuje adres IP odnoszący się do tej domeny

Odpowiedź: o ile nazwa domeny istnieje, zwracany jest odpowiedni adres IP, a przeglądarka używa go do bezpośredniej komunikacji z serwerem WWW dla tej domeny i zwykle buforuje go do wykorzystania w przyszłości

Po otrzymaniu odpowiedzi DNS z adresem IP serwera nazw domen, DNS nie jest już zaangażowany w komunikację między przeglądarką (lub innym oprogramowaniem) a serwerem.

Proces ten daje możliwość wykorzystania DNS jako podstawowego, szybkiego filtra o niskiej przepustowości w celu ochrony użytkowników przed witrynami phishingowymi, botnetami i innymi ryzykownymi witrynami internetowymi oraz sposobem na uniemożliwienie dostępu do nieodpowiednich witryn NSFW (nieodpowiednich do pracy).

Korzystając z zabezpieczeń DNS z bazą danych skategoryzowanych stron internetowych można zapewnić bezpieczeństwo w mgnieniu oka. Filtr chroni sieć, dostarczając żądania wyszukiwania tylko z prawidłowym adresem IP dla bezpiecznych witryn, ale zwraca lokalny adres IP, aby dać stronę blokady dla zabronionych witryn.

 

3. Mit trzeci: Filtrowanie DNS jest łatwe do obejścia

W większości przypadków zwykłe ustawienie podstawowych serwerów DNS jako filtrów sieciowych w chmurze na serwerze DHCP (zwykle w urządzeniu bramy sieciowej małej firmy, która obejmuje router, przełącznik sieciowy i firewalla) jest wystarczające, aby zablokować większość złośliwego oprogramowania dostarczanego przez Internet i uniemożliwić dostęp to wszystkich witryn zabijających produktywność i obciążających przepustowość.

Oczywiście pracownicy mogą spróbować obejść ograniczenia. Jest na to jednak prosty sposób: ustawienie reguł zapory sieciowej na bramie internetowej lub routerze. Można zablokować również żądania DNS do czego innego niż zatwierdzona usługa i zatrzymać wszystkie inne działania.

 

4. Mit czwarty:Konfiguracja filtrowania DNS to dużo pracy

Włączenie filtrowania DNS do swojego pakietu bezpieczeństwa jest prostą i łatwą opcją. Większość routerów i zapór sieciowych umożliwia blokowanie portu 53 – ruchu DNS. 

 

Prawda o filtrowaniu DNS

Po pierwsze, technologia nie jest jedyną częścią rozwiązywania dostępu do stron WWW. Wymagana jest również akceptowalna polityka korzystania z Internetu. Pracownicy powinni być informowani, co jest dozwolone, a co zakazane i świadomi konsekwencji. Swoim zachowaniem ryzykują nie tylko utratę pracy, ale narażają na niebezpieczeństwo innych użytkowników i firmę.

Po drugie, szybkość i wydajność serwerów DNS może się różnić. Powolne lub słabe rozwiązywanie domen spowoduje mniej wydajne przeglądanie stron internetowych. Można jednak przeprowadzić testy szybkości, aby porównać wydajność serwerów DNS.

 

Jak działa filtrowanie DNS

Web Titan Cloud to oparty na DNS produkt do filtrowania stron internetowych, który pozwala monitorować, kontrolować i zabezpieczać firmę przed atakami z zewnątrz. Jest oparty na chmurze i łatwy w użyciu. Jego dwie kluczowe funkcje to bezpieczeństwo sieciowe i kontrola sieci internetowych. Użytkownik wpisuje w przeglądarce adres URL, żądanie to jest wysyłane do serwerów Web Titan, gdzie na podstawie wstępnie zdefiniowanej polityki jest ono wykonywane lub blokowane. Jeśli stanie się to drugie, użytkownikowi zostanie wyświetlona informacja, dlaczego prośba została zatrzymana. Gdy użytkownik dostanie pozwolenie, zostanie przekierowany do żądanego adresu URL.

 

Korzyści filtrowania DNS:

  • Poprawa bezpieczeństwa poprzez blokowanie dostępu do złośliwych stron www,
  • Zapobieganie pobieraniu złośliwego oprogramowania ze stron internetowych,
  • Aktualizowanie ochrony dzięki ukierunkowanej analizie zagrożeń oraz aplikacjom typu Zero-Day,
  • Wykorzystanie kontroli opartej na zasadach do zarządzania dostępem z wysoce szczegółowym blokowaniem i filtrowaniem,
  • Zapobieganie dostępowi użytkowników do stron, które mogą zmniejszać produktywność albo powodować przestępstwa.

 

Web Titan posiada wiele funkcjonalności, które pozwalają chronić użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, phishingiem i wirusami, a także egzekwować zasady korzystania z Internetu bez konieczności stosowania lokalnego sprzętu lub oprogramowania.

Produkt oferuje filtrowanie DNS w chmurze, a także eliminuje opóźnienia przeglądarki, zapewniając jednocześnie bezpieczne i kompleksowe bezpieczeństwo sieciowe wszystkim użytkownikom poza siedzibą firmy.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat rozwiązania, skontaktuj się zpatryk.wojcieszczak|bakotech.com| target="_blank"| Patrykiem Wojcieszczakiem|, który jest jego opiekunem lub wejdź na:

https://www.bakotech.pl/vendors/titanhq

Wiadomości firmowe Jak media społecznościowe zagrażają bezpieczeństwu informacji?

Współczesne firmy działają w bardzo złożonych środowiskach bezpieczeństwa. Z jednej strony rośnie krajobraz zagrożenia, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich atakach w miarę uzyskiwania dostępu do nowych narzędzi (np. sztucznej inteligencji) czy ofert (hakowanie jako usługa). Z drugiej strony organizacje mają do czynienia z danymi bardziej wrażliwymi niż kiedykolwiek. To sprawiło, że zaczęliśmy się domagać lepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Szyfrowanie plików i wiadomości email: przewodnik dotyczący zabezpieczenia poufnych informacji

W dzisiejszych czasach ważne i poufne informacje są stale przesyłane za pomocą różnych urządzeń elektronicznych i sieci. Niezależnie od tego, czy są to dane osobowe, finansowe czy biznesowe, muszą być one dobrze zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to jest szyfrowanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co oznacza dyrektywa NIS 2 dla dostawców usług zarządzalnych?

Rosnąca liczba incydentów bezpieczeństwa skłoniła UE do przyjrzenia się branżom wyjątkowo narażonym na ataki. Problematyczne były sektory takie jak energetyka, transport czy finanse. W celu poprawienia bezpieczeństwa narodziła się inicjatywa NIS. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak zapewnić firmie zgodność z dyrektywą NIS 2?

Cyberataki stanowią jedno z największych współczesnych zagrożeń. Hakerzy jednym kliknięciem są w stanie sparaliżować usługi publiczne kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Liczba ataków stale rośnie, w związku z czym zapewnienie bezpieczeństwa stało się priorytetem. W tym celu w życie weszła dyrektywa NIS 2 (Network and Information System Directive). Przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach UE są zobowiązane do wprowadzenia różnych rozwiązań technicznych, operacyjnych i organizacyjnych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Mariusz Rzepka nowym Dyrektorem d/s Rozwoju Biznesu w Grupie Bakotech

Rynek zarządzanych usług IT świadczonych przez wyspecjalizowanych partnerów MSP (ang. Managed Service Provider) cieszy się w Polsce i regionie rosnącą popularnością. Aby lepiej dostosować swoją strategię biznesową do sytuacji rynkowej, do CEEcloud Services Distribution, spółki celowej w Grupie Bakotech specjalizującej się w dystrybucji usług MSP, dołączył od 1 lipca 2023 roku Mariusz Rzepka, który objął stanowisko Dyrektora d/s Rozwoju Biznesu. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć wskazówek, jak zaplanować udaną migrację systemu operacyjnego

Ze względu na liczne zależności aplikacji, każdy projekt migracji danych stawia wiele wyzwań. Choć każdy z nich jest wyjątkowy, istnieje ryzyko nakładania się. W takiej sytuacji niezbędne jest zidentyfikowanie powiązań aplikacji i punktów integracji, a także stworzenie spójnego przepływu pracy w celu pomniejszenia ich. Warte podkreślenia jest to, że nie chodzi o same aplikacje. Równie istotne jest posiadanie solidnego, realistycznego planu migracji danych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe 7 kluczowych kroków do wdrożenia Zero Trust

Cyberprzestępcy nigdy nie śpią. Codziennie możemy usłyszeć o atakach na firmy programistyczne, rządy, strony internetowe lotnisk, hotele, szpitale, uniwersytety czy platformy mediów społecznościowych. Na początku 2023 roku atak ransomware na dużą firmę spożywczą zmusił ją do zamknięcia zakładów produkcyjnych i wstrzymania dostaw żywności do sklepów. Jak więc widzimy, konsekwencje napaści mogą być ogromne. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć najlepszych praktyk wdrażania bezpiecznej sieci SD-WAN

Sieci korporacyjne szybko stają się coraz bardziej złożone oraz rozproszone. Wraz z rozwojem przetwarzania w chmurze, pracy zdalnej oraz urządzeń mobilnych firmy mają coraz więcej użytkowników, a także zasoby IT, które wymagają łączności.
Definiowana programowo sieć WAN (SD-WAN) tworzy wydajne, korporacyjne połączenie  oparte na bazie już istniejących sieci. Infrastruktura SD-WAN musi być starannie zaprojektowana i wdrożona, aby zapewnić organizacji pełnię swoich możliwości. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Czym jest EDR i dlaczego powinieneś z niego korzystać w swojej firmie?

W dzisiejszych czasach tradycyjne zabezpieczenia przed cyberprzestępcami to za mało, aby móc czuć się bezpiecznie. Szczególnie cierpią na tym małe i średnie firmy, które są najczęściej narażane na ataki ransomware. Najbardziej niepokojący zdaje się być jednak fakt, że na celowniku hakerów znajdują się głównie małe i średnie firmy, które stanowią ponad 80% ofiar oprogramowania ransomware. Skutki tych ataków bywają tragiczne: ponad 60% małych przedsiębiorstw, które ich doświadczyło, upadło. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co nowego w cyberbezpieczeństwie?

Placówki medyczne stają przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną swoich systemów informatycznych i danych pacjentów. Zagrożenia cybernetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone, a ataki na infrastrukturę medyczną stają się coraz bardziej powszechne. Jednak jak wszyscy wiemy, nie tylko placówki są narażone...aż 68% korporacyjnych punktów końcowych jest narażonych na ataki związane z naruszeniem danych! Firewalle są pierwszą linią obrony, ale nie możemy polegać tylko na nich... czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak media społecznościowe zagrażają bezpieczeństwu informacji?

Współczesne firmy działają w bardzo złożonych środowiskach bezpieczeństwa. Z jednej strony rośnie krajobraz zagrożenia, a cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w swoich atakach w miarę uzyskiwania dostępu do nowych narzędzi (np. sztucznej inteligencji) czy ofert (hakowanie jako usługa). Z drugiej strony organizacje mają do czynienia z danymi bardziej wrażliwymi niż kiedykolwiek. To sprawiło, że zaczęliśmy się domagać lepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Szyfrowanie plików i wiadomości email: przewodnik dotyczący zabezpieczenia poufnych informacji

W dzisiejszych czasach ważne i poufne informacje są stale przesyłane za pomocą różnych urządzeń elektronicznych i sieci. Niezależnie od tego, czy są to dane osobowe, finansowe czy biznesowe, muszą być one dobrze zabezpieczone i chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na to jest szyfrowanie. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co oznacza dyrektywa NIS 2 dla dostawców usług zarządzalnych?

Rosnąca liczba incydentów bezpieczeństwa skłoniła UE do przyjrzenia się branżom wyjątkowo narażonym na ataki. Problematyczne były sektory takie jak energetyka, transport czy finanse. W celu poprawienia bezpieczeństwa narodziła się inicjatywa NIS. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Jak zapewnić firmie zgodność z dyrektywą NIS 2?

Cyberataki stanowią jedno z największych współczesnych zagrożeń. Hakerzy jednym kliknięciem są w stanie sparaliżować usługi publiczne kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. Liczba ataków stale rośnie, w związku z czym zapewnienie bezpieczeństwa stało się priorytetem. W tym celu w życie weszła dyrektywa NIS 2 (Network and Information System Directive). Przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynkach UE są zobowiązane do wprowadzenia różnych rozwiązań technicznych, operacyjnych i organizacyjnych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Mariusz Rzepka nowym Dyrektorem d/s Rozwoju Biznesu w Grupie Bakotech

Rynek zarządzanych usług IT świadczonych przez wyspecjalizowanych partnerów MSP (ang. Managed Service Provider) cieszy się w Polsce i regionie rosnącą popularnością. Aby lepiej dostosować swoją strategię biznesową do sytuacji rynkowej, do CEEcloud Services Distribution, spółki celowej w Grupie Bakotech specjalizującej się w dystrybucji usług MSP, dołączył od 1 lipca 2023 roku Mariusz Rzepka, który objął stanowisko Dyrektora d/s Rozwoju Biznesu. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć wskazówek, jak zaplanować udaną migrację systemu operacyjnego

Ze względu na liczne zależności aplikacji, każdy projekt migracji danych stawia wiele wyzwań. Choć każdy z nich jest wyjątkowy, istnieje ryzyko nakładania się. W takiej sytuacji niezbędne jest zidentyfikowanie powiązań aplikacji i punktów integracji, a także stworzenie spójnego przepływu pracy w celu pomniejszenia ich. Warte podkreślenia jest to, że nie chodzi o same aplikacje. Równie istotne jest posiadanie solidnego, realistycznego planu migracji danych. czytaj więcej

Wiadomości firmowe 7 kluczowych kroków do wdrożenia Zero Trust

Cyberprzestępcy nigdy nie śpią. Codziennie możemy usłyszeć o atakach na firmy programistyczne, rządy, strony internetowe lotnisk, hotele, szpitale, uniwersytety czy platformy mediów społecznościowych. Na początku 2023 roku atak ransomware na dużą firmę spożywczą zmusił ją do zamknięcia zakładów produkcyjnych i wstrzymania dostaw żywności do sklepów. Jak więc widzimy, konsekwencje napaści mogą być ogromne. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Pięć najlepszych praktyk wdrażania bezpiecznej sieci SD-WAN

Sieci korporacyjne szybko stają się coraz bardziej złożone oraz rozproszone. Wraz z rozwojem przetwarzania w chmurze, pracy zdalnej oraz urządzeń mobilnych firmy mają coraz więcej użytkowników, a także zasoby IT, które wymagają łączności.
Definiowana programowo sieć WAN (SD-WAN) tworzy wydajne, korporacyjne połączenie  oparte na bazie już istniejących sieci. Infrastruktura SD-WAN musi być starannie zaprojektowana i wdrożona, aby zapewnić organizacji pełnię swoich możliwości. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Czym jest EDR i dlaczego powinieneś z niego korzystać w swojej firmie?

W dzisiejszych czasach tradycyjne zabezpieczenia przed cyberprzestępcami to za mało, aby móc czuć się bezpiecznie. Szczególnie cierpią na tym małe i średnie firmy, które są najczęściej narażane na ataki ransomware. Najbardziej niepokojący zdaje się być jednak fakt, że na celowniku hakerów znajdują się głównie małe i średnie firmy, które stanowią ponad 80% ofiar oprogramowania ransomware. Skutki tych ataków bywają tragiczne: ponad 60% małych przedsiębiorstw, które ich doświadczyło, upadło. czytaj więcej

Wiadomości firmowe Co nowego w cyberbezpieczeństwie?

Placówki medyczne stają przed nowymi wyzwaniami związanymi z ochroną swoich systemów informatycznych i danych pacjentów. Zagrożenia cybernetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane i złożone, a ataki na infrastrukturę medyczną stają się coraz bardziej powszechne. Jednak jak wszyscy wiemy, nie tylko placówki są narażone...aż 68% korporacyjnych punktów końcowych jest narażonych na ataki związane z naruszeniem danych! Firewalle są pierwszą linią obrony, ale nie możemy polegać tylko na nich... czytaj więcej

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

News Serwis telefonów Samsung Warszawa - gdzie szybko, tanio i skutecznie naprawić smartfon?

Nie ma chyba nic gorszego niż zepsuty telefon. W końcu smartfon to urządzenie, które każdy z nas ma przy sobie przez niemal 24 godziny. Dlatego też w razie usterki koniecznie musimy postawić na serwis, który zajmie się naprawą nie tylko skutecznie, ale i szybko. Jak znaleźć taki w Warszawie? czytaj więcej

News Klimatyzator domowy – czym kierować się przy zakupie urządzenia?

Klimatyzator domowy musi spełnić oczekiwania mieszkańców i utrzymywać komfortowe warunki powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Nowoczesne modele posiadają funkcję już nie tylko chłodzenia, ale także ogrzewania powietrza, dzięki czemu inwestor może mieć pewność, że nie włączy urządzenia jedynie dwa razy w roku, kiedy panować będą największe upały. czytaj więcej

News Mity na temat branży IT

Branża informatyczna to jedna z najdynamiczniejszych na rynku pracy – wszystko za sprawą zmieniającej się technologii oraz zysków, jakie ten sektor przynosi gospodarce. Stąd coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad karierą w IT, ale zazwyczaj na początku swojej przygody spotykają się oni z wieloma mitami na temat branży. Czego dotyczą te najpopularniejsze? czytaj więcej