Dług za abonament RTV - umorzenie, rozłożenie na raty i przedawnienie
News

Dług za abonament RTV - umorzenie, rozłożenie na raty i przedawnienie

31.10.2018
Dostałeś wezwanie do zapłaty abonamentu RTV? Sprawdź w jaki sposób umorzyć lub rozłożyć dług na raty i dowiedz się, czy aby na pewno musisz dokonać wspomnianej spłaty.

Dawniej oglądanie telewizji cieszyło się wręcz ogromną popularnością. W zdecydowanej większości domów znajdował się przynajmniej jeden odbiornik, przed którym często zasiadały całe rodziny. Czasy się jednak zmieniają i obecnie rolę telewizora zastąpił komputer z dostępem do globalnej sieci. W związku z powyższym spora część osób przestała korzystać z odbiornika bądź też zaczęła wykorzystywać go w formie ekranu podłączonego do innego typu sprzętu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas przestała opłacać abonament radiowo – telewizyjny. Niestety, te same osoby może spotkać niemiła niespodzianka w postaci… wezwania do zapłaty. Co gorsze, wspomniane wezwanie opiewa z reguły na kwotę stanowiącą trzykrotność miesięcznego abonamentu. Jak się bowiem okazuje, nawet fakt rezygnacji z włączania telewizora nie zwalnia nas z konieczności uiszczania opisywanej opłaty. Co zatem zrobić w momencie otrzymania wezwania do zapłaty?

Przedawnienie długu

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy aby wezwanie nie dotyczy długu, który uległ przedawnieniu. Jak to zrobić? Otrzymane pismo powinno informować, jakiego okresu dotyczy. Abonament radiowo – telewizyjny ulega przedawnieniu po 5 latach. Jeśli okaże się więc, że dług jest już przedawniony, to wystarczy napisać odpowiedź na wezwanie powołując się przy tym na zarzut przedawnienia.

Umorzenie lub rozłożenie długu na raty

Długi – naturalnie te, które nie uległy przedawnieniu - trzeba spłacać, to nie ulega wątpliwości. Niemniej jednak nie każdy z nas posiada środki umożliwiające dokonanie takiej spłaty. W takim momencie warto zwrócić się do wierzyciela – czyli w tym przypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – z prośbą o umorzenie bądź też rozłożenie długu na raty. Jak bowiem możemy przeczytać na stronie KRRiT: „Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek abonenta-dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.” Wniosek o umorzenie lub rozłożenie abonamentu RTV możesz pobrać ze strony: https://jakwyjsczdlugow.pl/dlug-abonament-rtv-przedawnienie/.

News Najczęstsze błędy firm podczas korzystania z big data

Pod pojęciem BIG DATA kryją się duże zbiory danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i zmiennych. Wirtualne informacje potrafią codziennie zalewać firmy i korporacje. Ich ogromna ilość powoduje, że potrzeba wyspecjalizowanych środków do ich usystematyzowania. Poprawne używanie danych pozwala firmom na lepsze zrozumienie zmian rynkowych i procesów zachowania klientów. Jednak wiele z nich popełnia błędy podczas korzystania z big data. Jak ich uniknąć? czytaj więcej

News Kurs języka angielskiego online - jak wybrać ten właściwy?

Kursy angielskiego online zagościły w Polsce już kilka lat temu i szybko zdobyły popularność, a nadejście pandemii koronawirusa przyczyniło się do wzmocnienia tego trendu. Jeśli Ty także należysz do szerokiej rzeszy Polaków, którzy postanowili spróbować nauki angielskiego przez internet, przeczytaj ten artykuł. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kurs angielskiego online - na co zwracać uwagę i na co uważać. czytaj więcej

News Smartfon, który warto kupić – najlepsze smartfony w 2020 roku

Rozwój technologii sprawił, że dziś niewielu już chce korzystać z tradycyjnych telefonów. Zdecydowanie częściej decydujemy się na zakup smartfona i chętnie sięgamy po nowe modele. Ale paradoksalnie ogromny wybór i ciągłe aktualizacje propozycji od producentów wcale nie ułatwiają sprawy, szczególnie wtedy, gdy nie znamy się na nowinkach technologicznych i nie mamy czasu na porównywanie jakości nowych modeli. A zatem nad czym warto się skupić i jaki smartfon wybrać, by nie żałować wyboru?

1. Najlepszy smartfon, czyli jaki?
2. Top 5 smartfonów do tysiąca złotych
3. Top 5 smartfonów, za które zapłacisz ponad 1000 złotych czytaj więcej

News Cyberprzestępstwa kosztują światową gospodarkę 600 miliardów dolarów! Banki wciąż ulubionym celem ataków

Cyberprzestępczość ma coraz większy wpływ na gospodarki całego świata, wynika z raportu firmy McAfee oraz amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Opublikowany właśnie dokument „Economic Impact of Cybercrime – No Slowing Down” podaje, że przestępstwa cybernetyczne kosztują firmy prawie 600 miliardów dolarów, czyli 0,8% globalnego PKB. W 2014 roku straty te szacowano na 445 miliardów USD. Ulubionym celem cyberprzestępców pozostają banki. czytaj więcej