Rozszerzenie (końcówki) domen dla polskich firm: lista propozycji
News

Rozszerzenie (końcówki) domen dla polskich firm: lista propozycji

19.01.2023
Czy planujesz założyć własną stronę internetową lub bloga firmowego? Jednym z pierwszych i kluczowych jej elementów jest nazwa domeny wraz z rozszerzeniem. Czym jest domena? Jakie są rozszerzenia domen proponowane dla polskich firm? Czym różni się domena od hostingu? Co należy zrobić, aby zarejestrować domenę? Podpowiadamy poniżej.

Co to jest domena?

Domena to adres strony internetowej, który wpisuje się w przeglądarce. Każda jest unikalna i żadna z nich nie powtarza się. Powstały po to, abyśmy mieli wygodny dostęp do adresów IP, czyli protokołu internetowego, który reprezentuje lokalizator danej strony internetowej. Adres IP jest ciągiem liczb przypisanym do każdego komputera i składającym się z czterech sekwencji zapisanych w systemie dziesiątkowym liczbami z zakresu od 0 do 255, które są oddzielone od siebie kropkami. Podstawowa forma domeny składa się aż z dwóch elementów: z nazwy oraz rozszerzenia np. Ala1,com. Ala 1 to nazwa, natomiast .com jest jej rozszerzeniem. Każda nazwa domeny jest widoczna w górnym pasku przeglądarki.

Dostępne są różne typy domen. Wyróżnia się:

  1. Domeny najwyższego poziomu tzw. TLD
  2. Domeny drugiego poziomu tzw. SLD
  3. Domeny trzeciego poziomu 

Kto nadzoruje rejestrowanie domen? 

Rejestrowanie domen jest nadzorowane przez organizację Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Do jej zadań należy nadzorowanie i przydzielanie adresów IP oraz akredytowanie i utrzymuje wszystkie nazwy domen w jednym rejestrze. Ma także uprawnienia do rejestrowania nowych rozszerzeń domen, które są znane jako LTD.

Jak zarejestrować domenę?

Jeśli chcesz zarejestrować domenę, wejdź na stronę firmy hostingowej, a następnie sprawdź, czy dostępne są nazwa oraz rozszerzenie. Wpisz je, a następnie wciśnij przycisk, sprawdź. Następnie system sprawdzi dostępność, a Ty zobaczysz wyniki wyszukiwania. Jeśli okaże się, że Twoja domena jest wolna, możesz przystąpić do jej zamówienia i wykupienia. Jeżeli będzie zajęta, otrzymasz informację o tym. Jeśli zależy Ci na tym, aby ochronić swoją nazwę domeny, zarejestruj ją wraz z innymi popularnymi rozszerzeniami. Zaznacz wszystkie domeny, które chcesz zakupić i wykup je.  

Co oznaczają popularne końcówki domen?

Końcówki domen są rozszerzeniami, które wskazują zasięg oraz charakter danej nazwy. Do przykładowych rozszerzeń należą:

  • .pl – nazwy ogólnopolskie
  • Szczecin.pl, Katowice.pl, Bieszczady.pl – nazwy regionalne miast, miejscowości, a także regionów
  • .com - to nazwa dla wszystkich domen, które chcą działać komercyjne na rynku międzynarodowym
  • .org – to nazwa rozszerzenia dla organizacji oraz instytucji, które działają non profit
  • .net.pl – to końcówka, na którą decydują się firmy związane z siecią Internet, ale mogą skorzystać z niej wszyscy, którzy chcą zarejestrować swoje domeny
  • .gov – jest rozszerzeniem zarezerwowanym dla nazw instytucji rządowych oraz politycznych
  • .edu – to rozszerzenia dla firm, które działają w obszarze edukacji

Czy lepiej jest zdecydować się na domenę  z rozszerzeniem .com czy .pl?

Na domenę z rozszerzeniem .pl decyduje się coraz większość polskich podmiotów zarówno biznesowe, prywatne oraz NGO. Z kolei końcówkę .com wybierały firmy amerykańskie oraz wszystkie te, które miały zasięg międzynarodowy. Dlatego, jeśli chcesz działać na polskim rynku zdecyduj się na końcówkę .pl natomiast jeśli zależy Ci na międzynarodowym zasięgu, zdecyduj się na .com.

 

Jednak wybór nie ogranicza się tylko do tych dwóch rozszerzeń. NA świecie jest ponad 1200 różnego rodzaju domen internetowych. Pomóc w znalezieniu idealnego (i dostępnego do rejestracji) adresu znajdziesz w wyszukiwarce domen .dotisto

Jaka jest różnica pomiędzy domeną, a hostingiem?

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową,  to oprócz domeny potrzebujesz także hostingu. Obydwie usługi są dostarczane przez tą samą firmę. W odróżnieniu od domeny hosting jest miejscem, w którym są przechowywane wszystkie pliki oraz dane tworzące witrynę. Przechowywane są na serwerach webowych. Przeczytaj: Czy hosting i serwer to to samo? Jaki hosting stron WWW?

 

Domeny są nazwami stron internetowych wraz z rozszerzeniami. Wybierając rozszerzenie powinniśmy zwrócić uwagę na charakter danej działalności. Domena jest jednym z obowiązków elementów, o który powinien zadbać każdy, kto chce założyć stronę internetową lub bloga firmowego.