Najbardziej prądożerne urządzenia w Twoim domu
News

Najbardziej prądożerne urządzenia w Twoim domu

29.01.2021
Wzrost cen za energię elektryczną skłania coraz więcej osób do jej oszczędzania. Niestety, okazuje się, że nawet wyłączanie na noc różnych urządzeń powoduje tylko minimalne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, gdy mamy stare i mocno prądożerne sprzęty. Dobrym rozwiązaniem na obniżenie rachunku za prąd jest inwestycja w energooszczędne.

Polska ma najdroższy prąd w Europie. W rankingu przeprowadzonym przez Ember uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu w kwietniu 2020 roku, wyprzedzając Grecję. Tylko pomiędzy kwietniem a wrześniem ubiegłego roku średnie ceny energii elektrycznej w naszym kraju wynosiły 46 euro za megawatogodzinę (MWh). To ok. 50% więcej niż średnia w innych państwach UE (31 euro/MWh). Głównym problemem polskiej energetyki jest cena krajowego węgla, który jest droższy od importowanego oraz niski poziom produkcji taniej energii ze źródeł odnawialnych.

 

Najwięcej gospodarstw domowych osiąga roczne zużycie prądu w przedziale 1500-2000 kWh (20%) według Ongeo. Mniejsze zużycie notuje się w 17,1% domostwach - grupa ta mieści się w przedziale 1001-1500 kWh. Najmniejsze zużycie energii elektrycznej osiąga 13,3% gospodarstw domowych - między 501-1000 kWh. Próg 5000 kWh przekracza zwykle 5,4% gospodarstw domowych.

 

Urządzenie domowe – które zużywają najwięcej energii elektrycznej?

Wydawałoby się, że najwięcej energii elektrycznej pobierają duże urządzenia, które są na stałe podpięte do instalacji jak na przykład lodówka. Gdy jednak spojrzymy na wskaźniki poboru mocy zamontowane w naszych domach, możemy się zdziwić wysokim wynikiem czajnika elektrycznego. Urządzenie to działa co prawda krótko, bo zaledwie kilka minut, ale w tym czasie czerpie bardzo dużo prądu. Przyczyną jest duża moc czajnika. Podobnie działają także inne sprzęty rzadziej używane w kuchni (np. gofrownica, toster, opiekacz).

 

Małym „pożeraczem” prądu jest także tak niepozorne urządzenie, jak router, który zapewnia Internet w komputerach i telefonach. Jest on przeważnie na stałe podłączony do prądu i pobiera energię na poziomie ok. 5-8 W, co w skali dnia, miesiąca i roku znacząco obciąża nasz rachunek za prąd. Kolejnym sprzętami domowymi, które zużywają energię elektryczną bez przerwy, są urządzenia w trybie czuwania (tzw. stand-by). Należą do nich głównie telewizory, dekodery, sprzęt audio i konsole do gier. Starsze modele telewizorów w trybie uśpienia zużywają nawet do 50 W, natomiast nowsze – ok. 20 W. Do prądożernych urządzeń zaliczyć można również pralkę, która w ciągu roku zużywa ok. 110-187 kWh oraz zmywarkę (189-270 kWh). Dodatkowo to sprzęty dość często użytkowane w naszych domach.

 

Warto stawiać na urządzenia energooszczędne!

Szukając oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w naszych domach, warto zainwestować w żarówki LED oraz wyłączać na noc „czuwające” urządzenia, z których w tym czasie nie korzystamy. To w skali roku może zmniejszyć rachunek za prąd nawet o 20%.

 

Dodatkowo warto sprawdzić klasę energetyczną posiadanych w domu urządzeń. Najwięcej energii elektrycznej zużywają sprzęty posiadające klasę A lub A+. Każdy dodatkowy plus przy A to 20-30% oszczędności energii. Kupując nowe urządzenie, należy zwrócić uwagę, aby miało minimum klasę A++, a nawet A+++. W ten sposób znacznie ograniczymy zużyciu prądu. Okazuje się, że w porównaniu do urządzeń wyprodukowanych około 15 lat temu, współczesne sprzęty zużywają nawet o 70% mniej energii elektrycznej.

 

Jak sfinansować zakup urządzeń energooszczędnych?

Sprzęty energooszczędne z klasą A+++ są droższe niż te posiadające jeden „+”. Jednak różnica w cenie zwróci się po kilku latach użytkowania w postaci niższych rachunków za energię elektryczną.

 

- W Polsce z roku na rok ceny energii elektrycznej są coraz wyższe. To powoduje, że rachunki za prąd w gospodarstwach domowych rosną. Coraz częściej szukamy oszczędności, aby zmniejszyć te opłaty – zwraca uwagę ekspert marki szybkich pożyczek VIVUS. – Niestety, w domach mamy dużo sprzętów, które nadal zużywają dużo energii elektrycznej i nie są dostosowane do dzisiejszych norm. Aby zmniejszyć rachunki za prąd i zminimalizować zużycie energii elektrycznej, warto zainwestować w najnowszy sprzęt klasy A +++ i wyższej. Takie zakupy możemy sfinansować pożyczką przez Internet i to tak naprawdę najwygodniejsze oraz najszybsze rozwiązanie. Pieniądze można pożyczyć bez wychodzenia z domu – podkreśla ekspert.

 

Jak zaciągnąć pożyczkę online? Nie jest to trudne. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie internetowej wybranej firmy pożyczkowej oraz wykonać przelew weryfikacyjny. Dzięki takiej pożyczce możemy pozyskać nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo dla nowych klientów niektóre firmy pożyczkowe przygotowały specjalną ofertę darmowej pożyczki, za którą nie trzeba ponosić żadnych kosztów.

 

W naszych domach posiadamy wiele urządzeń, które są pożeraczami prądu. Warto wiedzieć, które z nich zużywają najwięcej energii elektrycznej, ponieważ to pozwoli nam zoptymalizować wydatki na prąd. Rzadko używane sprzęty elektryczne najlepiej odłączać od sieci, a starsze urządzenia najlepiej wymienić na nowsze i energooszczędne modele.

 

Artykuł powstał przy współpracy VIVUS Finance Sp. z o.o.

News Wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszych złączach typu USB

Zwoje i kłęby kabli tłoczące się w tej jednej szufladzie, brzmi znajomo? Mówisz, „niczego nie wyrzucam, bo wszystko może się przydać”. Może warto w końcu przejrzeć tę wstydliwą kolekcję i zastanowić się nad tym, który kabel USB będzie ci jeszcze potrzebny, a z którym możesz się pożegnać na wieki? Aby pomóc ci dokonać tych trudnych wyborów pokażemy ci jak rozpoznawać rodzaje kabli. Opowiemy także trochę o ich zastosowaniu. czytaj więcej

News Oczyszczacz powietrza na wirusy – prawda czy mit?

Oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA może wychwycić cząsteczki wirusów o średnicy nawet 0,01 µm. Chociaż cząsteczki koronawirusa Sars-CoV-2 mają większą średnicę i teoretycznie kwalifikują się do wyłapania przez oczyszczacz, w praktyce mają zdolność do szybkiego osadzania się na napotkanej powierzchni. Zatem wirusy mogą zostać wychwycone w momencie, gdy np. zostaną przeniesione do domu na siatce z zakupami i unoszą się w pobliżu oczyszczacza. Mimo to, warto mieć w domu oczyszczacz, który jest nieocenionym rozwiązaniem w walce o lepszą jakość powietrza – usuwa np. rakotwórcze pyły smogowe. czytaj więcej

News Praca zdalna z domu – te rzeczy będą ci potrzebne

Właśnie okazało się, że musisz przejść na pracę zdalną? Stworzenie sprzyjających warunków we własnym mieszkaniu może okazać się dużym wyzwaniem. Z pewnością konieczne będzie przeorganizowanie swojego stanowiska komputerowego. Dowiedz się, dzięki jakim akcesoriom praca zdalna z domu będzie przyjemniejsza i łatwiejsza! czytaj więcej

News Inteligentny dom – jakie daje nam możliwości?

Rozwiązania z zakresu inteligentnego domu cieszą się coraz większą popularnością. Nie dziwi to chyba nikogo. Pozwalają one przecież żyć wygodniej, funkcjonalniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Jeśli dotąd nie przekonałeś się jeszcze do zalet tego systemu, zapraszamy do lektury. Poniżej przedstawiamy największe zalety tego rozwiązania. czytaj więcej