Dlaczego warto wybrać telefon z obsługą 5G. Sprawdzamy wady i zalety
News

Dlaczego warto wybrać telefon z obsługą 5G. Sprawdzamy wady i zalety

16.12.2022
Dzisiaj na rynku znajdziemy najnowocześniejsze telefony, które wyróżniają się obsługą nowości technologicznych w tym komunikacyjnych. Najnowocześniejszy standard 5G zastępuje 4G/LTE i sprawia, że jeszcze wygodniej możemy korzystać dzisiaj z Internetu, ale połączeń telefonicznych. Na rynku producenci oferują jednak wciąż telefony zarówno z 4G LTE jak i przystosowane do sieci 5G. O tym czym ta sieć jest, jakie telefony możemy wybrać z obsługą 5G oraz jakie ta sieć ma wady i zalety – odpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Co to jest technologia 5G?

5G jest to najnowszy standard sieci komórkowej – piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca 4G LTE. Jej główną funkcją jest oferowanie znacznie wyższej wydajności i niezawodności. Zgodnie ze specyfikacją (IMT-2020) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU),

technologia ta wykazuje następujące parametry:

 • prędkość transferu – do 20Gb/s pobieranie i do 10Gb/s wysyłanie
 • opóźnienie – maksymalnie 4ms, ale możliwe nawet 1ms
 • obciążenie – nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
 • niezawodność – utrzymywanie połączenia w trakcie przemieszczania się z prędkością do 500km/h

Jakie są zalety 5G?

Dlaczego warto wybrać telefon z obsługą 5G. Sprawdzamy wady i zalety

 

 • Jest zdecydowanie szybsza niż technologia 4G.
 • Ma możliwość obsługi większej liczby urządzeń połączonych z Internetem.
 • Wykazuje pozytywny wpływ na branżę motoryzacyjną pozwalając na szybsze porozumienie się pojazdom między sobą a także z obiektami infrastruktury miejskiej, by ostrzegać się o zagrożeniach czy zmianach ruchu.
 • Zapewnia wyższy poziom rozrywki w postaci bezproblemowych transmisji na żywo, streamingów wideo a także sprawną obsługę gadżetów rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej.
 • W przyszłości ma zastąpić WiFi.

 

Poznaj telefony z 5G już dzisiaj i wybierz swój model.

Jakie są wady 5G?

 • Niektórzy przeciwnicy technologii wskazują jakoby promieniowanie towarzyszące technologii mobilnej nowej generacji było szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Tymczasem żadne testy nie potwierdziły negatywnego wpływu sieci w takim stopniu by można było mówić o zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia i życia.
 • Do zalet zaliczymy prędkość, jednak by ją uzyskać potrzebne jest rozmieszczenie nadajników w niewielkiej odległości od siebie. Przeciwnicy sieci wskazują, że by była ona efektywna należałoby zainstalować setki tysięcy nadajników w bezpośrednim otoczeniu ludzi, co z kolei przełożyłoby się na zwiększone promieniowanie i szkodliwy wpływ na zdrowie.
 • Niektórzy wskazują również na kwestie cyberbezpieczeństwa i obawy, że budowa nowych sieci to nowe pole do nadużyć związanych z kradzieżą własności intelektualnej i słabo chronionego dostępu do wrażliwych danych.

Telefon z 5G a 4G LTE – który wybrać?

Dlaczego warto wybrać telefon z obsługą 5G. Sprawdzamy wady i zalety

 

Im szybsza technologia, tym bardziej niezawodny Internet. Za pośrednictwem sieci 5G wszystko możemy realizować szybko: połączenia, sms-y, oglądanie rozrywki. Nie oznacza to jednak, że telefony z 4G LTE są czymś gorszym. Technologia ta również pozwala na ekspresowe ładowanie filmów i oglądanie ich bez zakłóceń w najwyższej jakości.

 

Obecnie nie we wszystkich miejscach w Polsce są już odbiorniki sieci 5G. Jeśli więc w miejscu Twojego zamieszkania operator komórkowy nie zapewnia jeszcze zasięgu 5G, to smartfon automatycznie przełączy się na sieć 4G lub 3G. W przyszłości po pojawieniu się nadajnika 5G automatycznie przejdzie na nowszą technologię.

 

Dzisiaj wielu producentów wypuszcza jednak na rynek telefonu przystosowane do technologii 5G. Są to m.in.: Xiaomi, Samsung, Motorola czy oczywiście Apple. Najbliższy czas z pewnością przyniesie zauważalny rozwój technologii piątej generacji. Telefony z 5G są więc przyszłościowym zakupem.

 

News Dlaczego warto przygotowywać paczki świąteczne w naszych firmach?

Święta to w naszej tradycji szczególny czas w roku. Celebrujemy je z rodziną i przyjaciółmi, długo się do nich przygotowujemy i pragniemy spędzić ten czas jak najlepiej. Szczególnie mocno przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, choć także Wielkanoc to dla nas istotny moment w roku. Warto podkreślić wyjątkowość tego okresu także na naszym gruncie zawodowym. Jest to doskonały czas na wszelkie akcje promocyjne skierowane do naszych stałych oraz nowych klientów. Paczki świąteczne dla klientów to świetna okazja do połączenia nienachalnej reklamy z wyrażeniem wdzięczności wobec lojalnych klientów lub zachęceniem nowych do współpracy. czytaj więcej

News Systemy płatności online - poradnik dla niezdecydowanych

Różnorodność kanałów płatności e-commerce utrudnia wybór najlepszych rozwiązań dla sklepu internetowego, ale stwarza też sporo możliwości. Z pewnością warto stawiać na popularne metody płatności, które będą najmniej problematyczne dla klientów. W artykule opowiemy o tym, które rozwiązania są szczególnie cenione wśród konsumentów. Wśród kryteriów selekcji warto też wyróżnić wygodę użytkowania, bezpieczeństwo, przejrzyste zasady, łatwość integracji z e-sklepem czy system raportowania. czytaj więcej

News Kogeneracja – co warto wiedzieć?

Hasło „kogeneracja” coraz częściej pojawia się w dyskusjach o sposobach zasilania i ogrzewania budynków. Czy jednak ten szum jest faktycznie coś wart, czy może to tylko sztucznie wywołany trend? Na to i kilka innych pytań odpowiemy w poniższym tekście. czytaj więcej

News Telekonferencje – ten sposób komunikacji zostanie z nami na dłużej!

Żyjemy w czasach telekonferencji. I chociaż wszyscy liczymy na to, że tzw. „odmrożenie gospodarki” nastąpi jak najszybciej i z niecierpliwością czekamy, kiedy wreszcie będzie można umówić się na spotkanie „w realu”, wiemy, że pandemia zmieniła nasz świat już bezpowrotnie. Niektóre rozwiązania, a tele- i wideokonferencje na pewno, zostaną z nami już na zawsze. Bo okazało się, że choć bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem nic nie jest w stanie zastąpić, to jednak dzięki telekonferencjom i spotkaniom online, możemy oszczędzać czas i pieniądze oraz efektywniej pracować zdalnie. Dlatego warto inwestować w rozwiązania, które wspierają ten rodzaj komunikacji, aby zapewnić pracownikom jak najwyższy komfort pracy. Dzięki rozwiązaniom tele- i wideokonferencyjnym od Grandstream problemy techniczne nigdy nie staną na przeszkodzie wysokiej skuteczności! czytaj więcej

News Wady i zalety zakupu telefonu na abonament

Obecnie prawie nikt nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Nic więc dziwnego, że sieci komórkowe prześcigają się w proponowaniu coraz to lepszych ofert dla użytkowników. Znany jest również spór między zwolennikami telefonów na kartę i na abonament. Jeśli stoimy przed wyborem tego rodzaju oferty, warto wiedzieć jakie są wady i zalety rozwiązań. czytaj więcej