Czym są i na czym polegają audyty bezpieczeństwa oprogramowania?
News

Czym są i na czym polegają audyty bezpieczeństwa oprogramowania?

09.11.2022
Audyty przeprowadzane są na gruncie funkcjonowania przedsiębiorstw, instytucji i organizacji w wielu różnych przypadkach. Mogą mieć inne obiekty badawcze czy podmioty analiz. Zawsze jednak zmierzają do przygotowania raportu, który wykazuje słabe i mocne strony danego systemu. Organizowane są między innymi audyty bezpieczeństwa oprogramowania. Sprawdź, na czym się opierają i co właściwie mają one na celu?

Czym jest audyt bezpieczeństwa oprogramowania?

Przez pojęcie audytu bezpieczeństwa oprogramowania, czy bezpieczeństwa w zakresie IT należy rozumieć działania  polegające na ocenie istniejących systemów i aplikacji pod kątem bezpieczeństwa, ogólnej podatności na ataki, bezpieczeństwa przechowywania i przetwarzania danych w tym RODO. W ramach takiego audytu  badana jest zgodność z normami ochronny istniejących systemów i oprogramowania.

 

Cyberbezpieczeństwo ma dziś o wiele większe znaczenie, niż kiedyś. Oprogramowanie o niewiadomym pochodzeniu może być potencjalnym zagrożeniem. Niewykluczone, że znajdą się w nim furtki, które w późniejszym czasie umożliwiłyby cyberprzestępcom dostęp do komputera, a co za tym idzie większej sieci urządzeń w firmie czy w organizacji oraz do danych potencjalnie poufnych i wrażliwych. Stąd też w wielu przedsiębiorstwach, placówkach oświatowych, w instytucjach i tym podobnych jednostkach, zanim dojdzie do zainstalowania oprogramowania przeprowadzany jest audyt bezpieczeństwa, który ma zapobiegać tego rodzaju zagrożeniom.

Jak przeprowadzany jest w praktyce audyt bezpieczeństwa oprogramowania?

Najczęściej firmy i inne podmioty zlecają przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa oprogramowania zewnętrznym, wyspecjalizowanym do tego celu firmom, które w sposób obiektywny oceniają poziom cyberbezpieczeństwa. Takie usługi świadczą pracownicy Testarmy.com (więcej: https://testarmy.com/pl/uslugi/cyberbezpieczenstwo). Profesjonalny audyt bezpieczeństwa weryfikują poziom ochrony urządzeń, sieci i danych przetwarzanych przez organizacje w kontekście wykorzystania nowego rodzaju oprogramowania, z nowego źródła lub zastosowania jego aktualizacji.

 

Audyt to właściwie weryfikacja tego, czy całe oprogramowanie nie zawiera słabych punktów, a jeśli tak, to jak je zabezpieczyć. W trakcie takiej kompleksowej oceny oprogramowania można przygotować klienta do bezpiecznego korzystania z oprogramowania w późniejszym czasie.

 

Eksperci sprawdzają oprogramowanie zgłoszone do audytu również pod kątem możliwych fragmentów kodu będących cyberzagrożeniem. Może być to fragment wskazujący na istnienie w infrastrukturze IT wirusów czy szkodliwego oprogramowania.

 

Ponadto audyt bezpieczeństwa oprogramowania może obejmować weryfikację tworzonego programu pod kątem możliwych słabych punktów, przez które cyberprzestępcy mogliby sforsować bariery w firmie i otrzymać dostęp do danych, które w żadnym wypadku nie powinny być udostępniane niepożądanym osobom trzecim.

Efekty przeprowadzonego audytu

Dzięki prawidłowo, kompleksowo przeprowadzonemu audytowi bezpieczeństwa oprogramowania można precyzyjnie określić słabe punkty zabezpieczeń i jednocześnie wskazać, jak je zlikwidować lub ograniczyć ryzyko ich wykorzystania przez cyberprzestępców. Zakres wyników i efektów audytu zależy w pierwszej kolejności od zakresu badania i potrzeb zgłaszanych przez klienta.

 

https://testarmy.com/pl/

 

News Czym jest MIX BOX dla dziecka?

Każda okazja jest dobra, by sprezentować dziecku nowy telefon. MIX BOX od T-Mobile to oferta, dzięki której można zyskać nowoczesny smartfon z dobraną do niego ofertą MIX. Poznaj szczegóły oferty MIX BOX od T-Mobile. czytaj więcej

News Dropshipping – na czym polega?

Czy masz świetny pomysł na sklep internetowy, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dropshipping może być właśnie tym rozwiązaniem! Jest to idealne rozwiązanie, jeśli twoja firma jest mała lub średnia, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze na początkowych kosztach rozpoczęcia działalności. Czym jest dropshipping i jakie są o nim opinie? czytaj więcej

News Co może zyskać przedsiębierstwo dzięki Cloud Native?

Rozwiązania chmurowe szybko zyskują na popularności, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Dotyczy to również strategii Cloud Native, która zakłada błyskawiczne wprowadzanie nowych rozwiązań na rynek. Czym dokładnie jest Cloud Native? Jakie korzyści przynosi firmie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule. czytaj więcej

News Poznaj korzyści płynące z przeniesienia numeru do Orange Flex

Od niedawna Orange oferuje zupełnie nową taryfę, czyli Orange Flex. Dowiedz się na czym polega, jak przenieść numer i dlaczego warto. czytaj więcej

News Na czym polega outsourcing?

Outsourcing oznacza wykorzystywanie źródeł zewnętrznych podczas organizacji pracy firmy. Jeżeli działalność rozrosła się na tyle, że zarządcy nie są w stanie poświęcić się w pełni wszystkim obowiązkom, skorzystanie z profesjonalnej firmy zewnętrznej może okazać się konieczne. Na czym to dokładnie polega? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu! Zapraszamy do lektury! czytaj więcej