Czym zajmuje się operator CNC?
News

Czym zajmuje się operator CNC?

16.05.2019
Operator CNC to osoba, która zajmuje się obsługą maszyn sterowanych numerycznie. Nieustanny rozwój technologi sprawia, że tego rodzaju fachowiec ma bardzo szerokie możliwości wykorzystania swoich kompetencji. Maszyny CNC służą do szeroko rozumianej obróbki metalu oraz tworzyw sztucznych. Jak wygląda praca na stanowisku operatora urządzeń sterowanych numerycznie?

Obowiązki operatora maszyn CNC

Pracownik zajmujący stanowisko operatora maszyn CNC może wykonywać różne zadania. Ich zakres oraz poziom trudności uzależniony jest od posiadanych kwalifikacji zawodowych. Operator CNC zajmuje się przede wszystkim uruchamianiem i obsługą urządzeń sterowanych numerycznie, a także kontrolowaniem przebiegu obróbki poszczególnych materiałów oraz analizowaniem jakości przeprowadzanych obróbek. Pracownicy posiadający uprawnienia do wykonywania tego zawodu mogą realizować swoje zadania w różnych zakładach przemysłowych.

 

Programowanie maszyn CNC

Jednym z najważniejszych zadań operatora CNC jest programowanie maszyn. Proces obróbczy może bowiem wymagać wprowadzania określonych korekt w realizacji konkretnych zleceń. Operator wykonujący toczenie, wykrawanie czy frezowanie CNC może w ten sposób poprawić cechy uzyskiwanych wyrobów. Odpowiedzialny jest np. za określanie kolejności poszczególnych operacji technologicznych, a także odpowiednie ustawianie programów - na podstawie procesu technologicznego lub projektów graficznych.

 

Monitorowanie urządzeń CNC

W trakcie procesu obróbczego, operator musi też monitorować funkcjonowanie i pracę poszczególnych maszyn. Może dzięki temu ocenić ich wydajność oraz efektywność, a także utrzymywać urządzenia CNC w dobrym stanie technicznym. Do obowiązków fachowca należy ponadto wykonywanie okresowych przeglądów maszyn obróbczych. Operatorzy CNC najczęściej pracują w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które zajmują się tworzeniem i eksploatacją wyrobów wymagających tworzenia elementów o określonych parametrach, np. maszyn budowlanych, urządzeń mechanicznych, ciągników czy pojazdów motoryzacyjnych.

News Jak zostać serwisantem telefonów? Najważniejsze informacje

Smartfony i klasyczne telefony komórkowe wkroczyły w nasze życie dość nagle i zupełnie je zmieniły. Początkowo były to urządzenia, w przypadku których podstawowe naprawy, takie jak wymiana baterii, mogły być przeprowadzane przez każdego, kto choć trochę orientował się w temacie nowych technologii. Dalszy rozwój tych urządzeń i rosnący poziom ich skomplikowania spowodowały jednak, że żeby naprawić nowoczesnego smartfona, trzeba udać się do serwisu lub skorzystać z usług serwisanta. To stwarza szansę na nową ścieżkę kariery dla każdego zainteresowanego tego typu pracą. czytaj więcej

News Czym zajmuje się agencja interaktywna?

Agencja interaktywna stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. O ile większość z nas bez kłopotu odpowie na pytanie, czym zajmuje się agencja reklamowa, o tyle temat agencji interaktywnej wydaje się bardziej skomplikowany. Dowiedz się, czym jest ta specjalistyczna firma i kto skorzysta z jej usług.

1. Agencja interaktywna - co to jest?
2. Dla kogo agencja interaktywna?
3. Jak wybrać dobrą agencję interaktywną? czytaj więcej

News Produkcja kontraktowa EMS – czym zajmuje się montaż SMT i THT na zlecenie?

Produkcja kontraktowa EMS to prężnie rozwijający się rynek usług z zakresu montażu podzespołów na płytkach drukowanych. Czym jest EMS i czym zajmuje się montaż SMT i THC na zlecenie? czytaj więcej

News Jak skutecznie przedstawić ofertę handlową?

Jeśli prowadzimy firmę, wiemy jak ważną rolę w relacjach biznesowych odgrywa oferta handlowa. Odpowiednio napisana i skomponowana może stanowić początek wieloletniej współpracy z niejednym klientem. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy do końca przekonani jak tego typu dokument powinien wyglądać i jaką formę powinniśmy mu nadać. Lawirujemy między opcjami krótkiego maila, kilkustronnego opracowania i zdecydowanie dłużej formy drukowanej. Boimy się, że zbyt zwięzła wersja zrobi złe wrażenie na potencjalnym usługobiorcy, ale wiemy również, że zbyt długi i szczegółowy tekst także może okazać się porażką. Co więc powinniśmy zawrzeć w naszej ofercie handlowej, by zainteresować nią przyszłego klienta? Jak ją przygotować, by zwrócić jego uwagę na naszą firmę? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. czytaj więcej