wszystkie zalety telewizorow oled
News

Wszystkie zalety telewizorów OLED

04.12.2018
OLED to jedna z najnowszych technologii na rynku telewizorów. Stopniowo zaczyna na nim dominować, więc warto dowiedzieć się o niej więcej. Co tak naprawdę oznacza OLED i czy już teraz warto inwestować w urządzenia tego typu?

OLED – co to znaczy?

OLED jest skrótem od angielskiego organic light-emitting diode, czyli organicznej diody luminescencyjnej. Jej zastosowanie to różnego typu wyświetlacze – od tych wykorzystywanych w telewizorach po te zdecydowanie mniejsze typowe dla smartfonów.

Czym wyróżniają się diody organiczne? Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że stanowią samodzielne źródło światła. Matryce tego typu nie potrzebują więc podświetlenia, co jest konieczne w przypadku telewizorów LED. W efekcie urządzenia OLED są znacznie cieńsze od tych z matrycą ledową, a dodatkowo ich elektronika może sterować każdym pikselem niezależnie od innych.

wszystkie zalety telewizorow oled

Telewizory OLED i ich zalety

O jednej z nich już wspomnieliśmy – to ograniczona grubość urządzenia, które staje się niezwykle smukłe, a przez to świetnie odzwierciedla dążenie do minimalizmu. Taki telewizor zawieszony na ścianie wygląda tak, jakby był do niej przyklejony. Kolejną zaletą jest możliwość sterowania pojedynczymi diodami odpowiadającymi za poszczególne piksele, dzięki czemu technologia OLED pozwala odzwierciedlić dowolny kolor z doskonałą precyzją, czyli z dokładnością co do piksela.

Jeśli chodzi o właściwości telewizorów LED oraz OLED, te drugie oferują także znacznie lepszy kontrast oraz głęboką czerń nieosiągalne w matrycach ledowych. Nie można również zapomnieć o długiej żywotności paneli organicznych – produkowane obecnie sprzęty przystosowane są do pracy przez 100 tys. godzin, co oznacza, że przez wiele lat nie utracą jasności, a wyświetlamy obraz pozostanie niezmiennie perfekcyjny.

Telewizory OLED zasługują na uwagę również z innych powodów. Cechuje je niezwykle szybki czas reakcji równy mikrosekundom oraz możliwość oglądania obrazu pod kątem bez utraty jego jakości i degradacji kolorów.

wszystkie zalety telewizorow oled

Czy OLED ma wady?

OLED to technologia nowa, którą w telewizorach zaczęto stosować zaledwie kilka lat temu. Wtedy można było mówić o wadach – szczególnie w kontekście żywotności pierwszych paneli. Modele LCD sprawdzą się lepiej niż OLED także w sytuacji, gdy służą do długotrwałego wyświetlania statycznego obrazu – to ze względu na ryzyko wypalenia się panelu, czyli utrwalenia się na ekranie wcześniej oglądanych materiałów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w użytku domowym pojawienie się powidoków jest bardzo mało prawdopodobne.

Obecnie za największą wadę telewizorów w technologii OLED uważa się ich wysoką cenę. Pamiętajmy jednak, że na przestrzeni paru lat znacznie się ona zmniejszyła, a dalsze obniżki są najpewniej tylko kwestią czasu – wszystko dlatego, że technologia diod organicznych staje się coraz popularniejsza, a w swoich urządzeniach stosuje ją coraz więcej producentów.

Czy w telewizor OLED warto zainwestować już teraz? Jeśli jakość oglądanego obrazu ma dla nas pierwszorzędne znacznie, z pewnością tak. Tym bardziej, że w sklepach wybór sprzętów w tej technologii jest już naprawdę spory.

Sony Nowy telewizor OLED Sony BRAVIA rozświetla intensywnym blaskiem tajemniczy, mroczny las

Sony ukazuje piękno natury w nowej, tryskającej kolorami reklamie przygotowanej na rozpoczęcie sprzedaży serii OLED BRAVIA AF8.
- Ciemny, urokliwy las stopniowo rozjaśnia się i zmienia w nocną scenę, w której co jakiś czas pojawia się intensywnie świecące „okno na świat dnia”
- Fascynujący kontrast między zimnymi kolorami wieczornego nieba a intensywnym blaskiem dnia stanowi symboliczną zapowiedź nowych wrażeń przy oglądaniu obrazu na telewizorach OLED Sony BRAVIA AF8
- Autorem ścieżki dźwiękowej do reklamy jest Tom Walker, wokalista nagrywający dla Sony Music, który przygotował nową wersję własnego singla „Leave a Light On”
- Reklama powstała z okazji premiery najnowszych telewizorów OLED Sony BRAVIA AF8, które będą dostępne w sklepach od 23 kwietnia czytaj więcej

Barracuda Networks Barracuda zapowiada nowe funkcje zapór Cloud Generation Firewall

Firma Barracuda Networks, Inc. (NYSE: CUDA), wiodący dostawca zabezpieczeń chmurowych oraz rozwiązań do ochrony danych, poinformowała dziś o rozszerzonych funkcjach obsługi chmury publicznej w rozwiązaniach Barracuda Web Application Firewall i Barracuda NextGen Firewall. Zaktualizowane zapory Cloud Generation Firewall umożliwiają rozliczenia w modelu podobnym do opłat za media i zapewniają zautomatyzowaną kontrolę bezpieczeństwa w procesach DevSecOps, zapewniając klientom prostą ścieżkę migracji do chmury publicznej. Barracuda będzie prezentować swoje zapory Cloud Generation Firewall na stoisku nr 1533 podczas konferencji AWS re:Invent, która odbędzie się w dniach 27 listopada – 1 grudnia w Las Vegas. czytaj więcej

Sony Sony ogłasza dostępność 77-calowego telewizora OLED 4K HDR BRAVIA® A1

Firma Sony podała informację o dostępności w Europie 77-calowego telewizora OLED 4K HDR BRAVIA A1. To nowy model z wysoko ocenianej serii OLED firmy Sony — oferowanej dotąd w wersjach 55" i 65". Rozpoczęcie dostaw przewidziano na końcówkę września. czytaj więcej