Telewizor HDR. Jak wybrać?
News

Telewizor HDR. Jak wybrać?

16.11.2018
Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.

O technologii

W pigułce postanowimy się przekazać jasno i precyzyjnie, na czym w ogóle opiera się wspomniana we wstępie technologia HDR. Otóż, przede wszystkim wyjaśnijmy to pojęcie. Tajemniczo brzmiący skrót dostrzegalny w specyfikacjach konkretnych produktów z kategorii telewizory dostępnych przykładowo w serwisach z dużym wyborem elektroniki jak sklep Net-s.pl, odnosi się do pełnego angielskiego pojęcia „high dynamic range”. W wolnym tłumaczeniu to nic innego jak szeroki zakres dynamiki. Jak to się jednakże ma do pracy telewizora? Generalnie, to swego rodzaju połączenie wysokiego kontrastu, czyli po prostu czerni oraz bieli, a także szczegółowej gradacji sporej liczby tonów, jakie znajdują się na pomiędzy wyżej wymienionymi odcieniami kolorystycznymi. W zasadzie nie jest to żadna nowość, bowiem omawiana technologia HDR od lat królowała już w dziedzinie fotografii. Z czasem zdecydowano się ją przenieść też w sferę wytwórstwa telewizorów i tak pozostało po dziś dzień. Ogrom dostępnych modeli produktów bazujących na tej technologii w wyszczególnionym wcześniej serwisie Net-s.pl jak najbardziej udowadnia, iż jest to na chwilę obecną jedna z najpowszechniejszych kategorii telewizorów.

O zaletach

Wyróżnia się naprawdę rozległy wachlarz zalet telewizorów z technologią HDR. Ich najważniejszym plusem wyszczególnianym tak przez ekspertów od elektroniki, jak i konsumentów korzystających z omawianego urządzenia okazuje się duża rozpiętość kolorystyczna między odcieniami czerń i biel. W ten sposób można zatem uzyskać efekt dużo bardziej realistycznego obrazu. Widz ma wrażenie, że siedzi przed ekranem kinowym, a jego doznania są potęgowane, będąc na zupełnie innym, zdecydowanie wyższym poziomie niż przy standardowych telewizorach nie bazujących na opisywanej technologii. W HDR jest opcja wyświetlenia aż 1024 gradacji odcieni, natomiast w klasycznym modelu z technologią High Definition wyświetlanych jest tylko 256 gradacji kolorystycznych. Aż tak kolosalna różnica wynika przede wszystkim z faktu, iż w innowacyjnych telewizorach HDR zastosowane zostały wyświetlacze LCD 10-bitowe. Ponadto, przekłada się to na możliwość zwiększenia stopnia jasności obrazu, ale bez obaw o ewentualne oślepienie czy zamglenie. W sklepie Net-s.pl można dokonać selekcji tego rodzaju telewizorów, wybierając spośród dwóch głównych grup – z wyświetlaczem LCD oraz OLED. Pierwsze pozwalają jak już wspomnieliśmy to wyżej na dużo lepszą jasność, drugie z kolei odwrotnie- proponują głębszą i bardziej intensywną czerń.