Dług za abonament RTV - umorzenie, rozłożenie na raty i przedawnienie
News

Dług za abonament RTV - umorzenie, rozłożenie na raty i przedawnienie

31.10.2018
Dostałeś wezwanie do zapłaty abonamentu RTV? Sprawdź w jaki sposób umorzyć lub rozłożyć dług na raty i dowiedz się, czy aby na pewno musisz dokonać wspomnianej spłaty.

Dawniej oglądanie telewizji cieszyło się wręcz ogromną popularnością. W zdecydowanej większości domów znajdował się przynajmniej jeden odbiornik, przed którym często zasiadały całe rodziny. Czasy się jednak zmieniają i obecnie rolę telewizora zastąpił komputer z dostępem do globalnej sieci. W związku z powyższym spora część osób przestała korzystać z odbiornika bądź też zaczęła wykorzystywać go w formie ekranu podłączonego do innego typu sprzętu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas przestała opłacać abonament radiowo – telewizyjny. Niestety, te same osoby może spotkać niemiła niespodzianka w postaci… wezwania do zapłaty. Co gorsze, wspomniane wezwanie opiewa z reguły na kwotę stanowiącą trzykrotność miesięcznego abonamentu. Jak się bowiem okazuje, nawet fakt rezygnacji z włączania telewizora nie zwalnia nas z konieczności uiszczania opisywanej opłaty. Co zatem zrobić w momencie otrzymania wezwania do zapłaty?

Przedawnienie długu

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy aby wezwanie nie dotyczy długu, który uległ przedawnieniu. Jak to zrobić? Otrzymane pismo powinno informować, jakiego okresu dotyczy. Abonament radiowo – telewizyjny ulega przedawnieniu po 5 latach. Jeśli okaże się więc, że dług jest już przedawniony, to wystarczy napisać odpowiedź na wezwanie powołując się przy tym na zarzut przedawnienia.

Umorzenie lub rozłożenie długu na raty

Długi – naturalnie te, które nie uległy przedawnieniu - trzeba spłacać, to nie ulega wątpliwości. Niemniej jednak nie każdy z nas posiada środki umożliwiające dokonanie takiej spłaty. W takim momencie warto zwrócić się do wierzyciela – czyli w tym przypadku Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – z prośbą o umorzenie bądź też rozłożenie długu na raty. Jak bowiem możemy przeczytać na stronie KRRiT: „Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek abonenta-dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe.” Wniosek o umorzenie lub rozłożenie abonamentu RTV możesz pobrać ze strony: https://jakwyjsczdlugow.pl/dlug-abonament-rtv-przedawnienie/.

News Jak wybrać najlepszego operatora?

Co najmniej raz na dwa lata nadchodzi moment, w którym chcemy zweryfikować, czy nasz dotychczasowy operator sieci komórkowej rzeczywiście jest najlepszym wyborem.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli masz dosyć obecnego dostawcy, na pewno nie chciałbyś przechodzić kolejnego rozczarowana.

Jakie są więc sposoby na to, żeby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę i mieć pewność, że tym razem będzie to udany związek? czytaj więcej

News Najlepsze abonamenty dla par. Najtańszy i najlepszy abonament duet

Życie w parze jest o wiele łatwiejsze od samotnego, to fakt. Koszty wynajmu i opłat za media takie jak prąd czy gaz są wtedy podzielone po połowie. Ale czy wiesz, że jako para możecie oszczędzać również na… abonamencie telefonicznym? Większość szanowanych operatorów posiada korzystniejsze oferty abonamentu w przypadku, gdy dwie osoby zdecydują się na zmianę numeru. Jednak nie musisz być zakochany, aby skorzystać ze zniżek! Spokojnie możesz skorzystać z oferty duet ze swoim przyjacielem i oszczędzać już od dziś. czytaj więcej

News Jak porównać oferty operatorów komórkowych?

Oferty operatorów komórkowych zapewniają podobne usługi, ale różnią się pod względem kosztów i zasad. Wybór operatora musi być dokonany indywidualnie. czytaj więcej

News Cyberprzestępstwa kosztują światową gospodarkę 600 miliardów dolarów! Banki wciąż ulubionym celem ataków

Cyberprzestępczość ma coraz większy wpływ na gospodarki całego świata, wynika z raportu firmy McAfee oraz amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Opublikowany właśnie dokument „Economic Impact of Cybercrime – No Slowing Down” podaje, że przestępstwa cybernetyczne kosztują firmy prawie 600 miliardów dolarów, czyli 0,8% globalnego PKB. W 2014 roku straty te szacowano na 445 miliardów USD. Ulubionym celem cyberprzestępców pozostają banki. czytaj więcej