Czemu backup danych jest ważny?
News

Czemu backup danych jest ważny?

08.10.2021
Odpowiednie zabezpieczenie danych jest koniecznością, są one jednym z ważniejszych zasobów firmy. Do tego nikt nie powinien mieć wątpliwości. Utrata danych może być bardzo bolesna w skutkach dla każdej firmy. Kwestia technicznego zabezpieczenia procesu backupu danych wywołuje jednak spore dyskusje. Chodzi tu zarówno o możliwości jak i opłacalność danego procesu. Ten tekst powinien rozwiać wszelkie wątpliwości i wytłumaczy poszczególne etapy wdrażania kopii zapasowej firmowych danych.

Wdrożenie kopii zapasowej

Często zadajemy sobie pytanie, czy warto płacić za backup, jeśli do awaria może nigdy nie nastąpić. Jest on postrzegany jako wysoki i nieoczywisty koszt ochrony naszych danych przed potencjalną utratą. Wydatki wydają się spore, głównie dlatego, że wdrożenie wiąże się z zakupem zarówno sprzętu jak i oprogramowania, które jest niezbędne do przechowywania kopii zapasowych danych. Co więcej, jest to inwestycja cykliczna, która wiąże się z odnawianiem subskrypcji oprogramowania oraz szkoleniem administratorów. Tu pojawia się pytanie, czy nie lepiej byłoby wykorzystać do tego celu proste oprogramowanie, które pozwala skopiować dane na zewnętrzne nośniki. Odpowiedź zależna jest między innymi od tego, jaki minimalny czas przywrócenia systemu jest przez nas akceptowalny. Ustalenie czasu potrzebnego do przywrócenia stanu sprzed awarii może być pomocne, jednak oszacowanie nie będzie dokładne. Wówczas należy przeanalizować, jakie szkody może wyrządzić awaria. Należy zadać sobie pytanie czy jesteśmy w stanie kilka godzin funkcjonować bez poczty? Czy awaria może mieć realny wpływ na produkcję? W jakim stopniu niedostępność strony wpłynie na wizerunek firmy?

Inwestycja w profesjonalne usługi IT

Rodzące się pytania powinny skłonić nas do tego, aby backup stał się w naszej firmie koniecznym wydatkiem. Warto inwestować w usługi IT, które pomogą utrzymać naszą firmę przy życiu. Możemy to potraktować jako swego rodzaju polisę ubezpieczeniową, która gwarantuje nieprzerwaną pracę firmy. Backup może przywrócić system do życia w mniej niż 15 minut a kopie zapasowe są wykonywane na kilku nośnikach jednocześnie. Repliki poszczególnych aplikacji biznesowych trzymane są w gotowości w serwerowni zapasowej. Zabezpieczenie procesów biznesowych już nie jest jedyną rolą profesjonalnego systemu do backupu, który przestał być tylko i wyłącznie przenoszeniem danych z jednego miejsca do drugiego. Producenci oprogramowania do backupu jeszcze nie tak dawno dążyli do jak najszybszego czasu odtworzenia systemu do pierwotnej postaci. Dziś już niemal wszyscy wiedzą, że dane czekające na odtworzenie potrafią na siebie zarabiać, stąd wyścig o maksymalne wykorzystanie nieużywanych, spoczywających kopii zapasowych.

Zalety tworzenia backupu

Zgromadzone w jednym miejsc kopie zapasowe wielu serwerów i komputerów, pozwalają systemom backupów sprawdzić ich zawartość bez konieczności bezpośredniego dostępu do nich. Agenci zainstalowani na laptopach i serwerach mogą operować na plikach, aby zabezpieczyć je przed wyciekiem. Są w stanie zaszyfrować pliki dla projektu, który nie jest już aktywny. Backup można traktować również jako system do testowania poszczególnych rozwiązań. Można przetestować wybrane czynności administracyjne bez ingerencji w działający operacyjnie system. Usługi IT związane z backupem powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Wykonają oni audyt środowiska i zaprojektują system tak, aby zostały uwzględnione wszystkie potrzeby aplikacji krytycznych oraz zadbają, aby inwestycja w usługi IT miała realne przełożenie na pracę firmy. Nie należy zadawać sobie pytania czy moją firmę stać na backup, tylko czy stać na jego brak, który może wyrządzić wielkie szkody.