Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Roaming w Unii Europejskiej

Połączenia telefoniczne z telefonów komórkowych podczas pobytu zagranicą w krajach UE

Co to jest roaming w Unii Europejskiej?

Roaming w Unii Europejskiej umożliwia użytkownikom korzystanie z telefonów komórkowych w innych krajach UE tak, jakby byli w swoim kraju (po cenach krajowych). Zasada ta działa od 15 czerwca 2017 roku i funkcjonuje pod nazwa "Roam like at home". Jeśli na przykład posiadasz taryfę z połączeniami bez limitu lub masz pakiety SMS - w krajach UE będziesz tak samo korzystać z tych usług jak w Polsce. Podobnie jest z transmisją danych, ale w tym przypadku obowiązują limity GB zależne od posiadanej taryfy (tylko część pakietu wykorzystasz na zasadach z jakich korzystasz w Polsce).

W przypadku Polski (a także innego kraju należącego do UE) abonenci polskich sieci komórkowych mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych na terenie innych państw, bez ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu. Ale Uwaga! Dotyczy to sytuacji, gdy korzystanie z połączeń telefonicznych w innym kraju jest rzadsze niż korzystanie we własnym kraju - czyli można to określić jako od czasu do czasu, wakacyjnie, sporadycznie lub okazyjnie. Jeśli zaczniesz korzystać z roamingu w Unii Europejskiej częściej lub stale, twój macierzysty operator usług mobilnych w Polsce, może naliczyć Ci dodatkową opłatę z tego tytułu, ponieważ uzna, że naruszasz zasadę uczciwego korzystania.

 

W jakich krajach UE można skorzystać z roamingu bez dodatkowych opłat?

Będąc obywatelem Polski możesz swobodnie korzystać z roamingu bez dodatkowych opłat w krajach Unii Europejskiej i ich terytoriach zależnych oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są to (w kolejności alfabetycznej):

 • Austria - Unia Europejska
 • Belgia - Unia Europejska
 • Bułgaria - Unia Europejska
 • Chorwacja - Unia Europejska
 • Cypr (dotyczy Republiki Cypryjskiej) - Unia Europejska (ważne: gdy jesteś północnej części Cypru - Turecka Republika Cypru Północnego - roaming w Unii Europejskiej Cię nie obowiązuje, korzystasz wtedy z roamingu międzynarodowego)
 • Czechy - Unia Europejska
 • Dania - Unia Europejska
 • Estonia - Unia Europejska
 • Finlandia - Unia Europejska
 • Francja - Unia Europejska
 • Gibraltar - Unia Europejska
 • Grecja - Unia Europejska
 • Gujana Francuska - Unia Europejska
 • Gwadelupa - Unia Europejska
 • Hiszpania (w tym Wyspy Kanaryjskie) - Unia Europejska
 • Holandia - Unia Europejska
 • Irlandia - Unia Europejska
 • Islandia - Europejski Obszar Gospodarczy
 • Liechtenstein - Europejski Obszar Gospodarczy
 • Litwa - Unia Europejska
 • Luksemburg - Unia Europejska
 • Łotwa - Unia Europejska
 • Malta - Unia Europejska
 • Martynika - Unia Europejska
 • Niemcy - Unia Europejska
 • Norwegia - Europejski Obszar Gospodarczy
 • Portugalia (w tym Madera oraz Azory) - Unia Europejska
 • Reunion - Unia Europejska
 • Rumunia - Unia Europejska
 • Słowacja - Unia Europejska
 • Słowenia - Unia Europejska
 • Szwecja - Unia Europejska
 • Węgry - Unia Europejska
 • Wielka Brytania - Unia Europejska
 • Włochy - Unia Europejska

Zobacz również: numery kierunkowe do tych państw.

 

Czy dostęp do Internetu w Unii Europejskiej jest darmowy?

Jeśli podpisałeś/aś umowę na abonament lub aneksowałeś/aś umowę do 30 czerwca 2018 r. włącznie, masz do wykorzystania tylko część krajowego limitu danych na transmisję w roamingu w Unii Europejskiej - zależy to od wysokości Twojego abonamentu.

Jeśli podpisałeś/aś umowę na abonament lub aneksowałeś/aś umowę od 1 lipca 2018 roku, masz do wykorzystania pakiet 1 GB danych bez żadnych dodatkowych opłat - niezależnie od wysokości abonamentu. W zależności od tego jakiej wielkości płacisz abonament, możesz mieć też dostępne dodatkowe limity danych w preferencyjnej cenie. Musisz sprawdzić w swoim cenniku usług dołączonym do Twojej umowy.


Jeśli korzystasz z usług przedpłaconych (pre-paid), te informacje mogą Cię nie dotyczyć. Sprawdź warunki roamingu u swojego operatora usług telefonii komórkowej dla ofert na kartę.