Prywatność w sieci - jak o nią dbać? Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Prywatność w sieci - jak o nią dbać?

Wraz z rozwojem internetu, zagadnienie prywatności w sieci staje się coraz bardziej gorącym tematem. Dlaczego powinniśmy dbać o prywatność i czy da się zachować ją korzystając regularnie z sieci?
Co można zaprogramować w Python? Co można zaprogramować w Python?

Co można zaprogramować w Python?

Naukę programowania warto rozpocząć od języka Python. Swoją składnią przypomina on język angielski i już napisanie jednej długiej linijki kodu pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu. Python jest językiem skryptowym i do jego pisania wystarczy zwykły notatnik. To właśnie ze względu na jego prostotę jest najczęściej wybierany na początku przygody z kodowaniem. Co można zaprogramować w Python?
Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Bankowość internetowa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój technologii informatycznych jest widoczny praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Ma to szczególne znaczenie z punktu widzenia klienta i całego biznesu. Znaczenia nabierają oprogramowania księgowe, ponieważ każda firma powinna odpowiednio gospodarować swoimi finansami. Dotyczy to zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (eng. SME - Small and medium-sized enterprises).
Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem? Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Rodo - dlaczego wprowadzono i z jakim skutkiem?

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, znane także jako RODO jest nowelizacją ustawy o Ochronie Danych Osobowych osób fizycznych, tak, by prawo lepiej chroniło prywatność obywateli kraju i dawało im więcej swobody i możliwości. Jednocześnie, nowelizacja tej ustawy poprzez wprowadzenie rozporządzenia zapewnia ujednolicenie przepisów, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej.
Terminal Płatniczy Terminal Płatniczy

Terminal Płatniczy

Płatność elektroniczna w ostatnich kilku latach zyskała sporą popularność. Można odnieść wrażenie, że powoli wypiera ona transakcje gotówkowe. Metoda ta przychylność konsumentów zyskała dzięki charakteryzującym ją cechom takim jak między innymi: oszczędność czasu, wygoda, czy też bezpieczeństwo. Niewątpliwy wpływ na rozwój płatności bezgotówkowych są dodatkowe opłaty, które pobierane są podczas wypłacania pieniędzy z bankomatów "obcych" banków.
Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki? Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Test szybkości internetu – jak go zrobić i zinterpretować wyniki?

Kiedy podpisujemy umowę na dostarczenie internetu, spodziewamy się, że będzie miał taką prędkość, jaka jest zaznaczona w umowie. Niestety rzadko się tak dzieje, chyba że mamy internet światłowodowy. Aby sprawdzić, jaki mamy internet w rzeczywistości, wystarczy przeprowadzić test szybkości internetu.
Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać? Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bezpieczeństwo w sieci – czy powinieneś się bać?

Bez internetu trudno jest żyć w obecnych czasach. Obecności w sieci właściwie się już nie zauważa – nasze smartfony są połączone z internetem 24 h na dobę. Czy to źle? Co powinieneś wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci?
Telewizor HDR. Jak wybrać? Telewizor HDR. Jak wybrać?

Telewizor HDR. Jak wybrać?

Jedną z powszechnie dostępnych kategorii telewizorów jest grupa sprzętów z technologią HDR. Czym odznacza się ten rodzaj urządzeń? Jak wygląda w praktyce ich użytkowanie? Jakimi kryteriami należy kierować się, wybierając odpowiedni model tego typu telewizora? Poczytaj nasz poradnik. Więcej poniżej.
Co daje test szybkości internetu? Co daje test szybkości internetu?

Co daje test szybkości internetu?

Prędkość internetu jest zmienna. Czasem, kiedy drastycznie spada, może się to okazać niezwykle uciążliwe. Przyczyn tego może być wiele, a pierwsze, co można zrobić, by zacząć ich szukać, to przeprowadzenie testu szybkości internetu. Jest on darmowy i dostępny na kilku stronach.
Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Brak wyjścia „na miasto” lub nie można dodzwonić się do Twojej firmy? Twój biznes wymaga nowych rozwiązań

Jeśli w twojej firmie jest centrala telefoniczna, to nieodłącznym elementem są też linie telefoniczne, które są do niej podłączone. Dzięki temu możesz swobodnie dzwonić ze swojego telefonu na biurku. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy do centrali jest podłączonych mniej linii telefonicznych, niż osób które chcą zadzwonić „na miasto”. A jeśli nawet wszyscy mogą dzwonić na zewnątrz firmy w jednym czasie, to już nikt do twojej firmy nie może się dodzwonić, ponieważ wszystkie linie są już zajęte przez pracowników firmy. Co wtedy?
Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach? Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Czy abonament „bez limitu” tylko w komórkach?

Jesteśmy już przyzwyczajeni, że w naszych telefonach komórkowych korzystamy z usług abonamentowych bez limitu. Ale co z innymi rodzajami usług telekomunikacyjnych? Czy w nich też dostępne są abonamenty bez limitu rozmów? Odpowiedzią na te pytania jest telefonia internetowa.

Roaming poza Unią Europejską

Kiedy korzystasz z roamingu poza Unią Europejską?

Na czym polega roaming poza Unią Europejską?

Jeśli znajdujesz się na terenie kraju nie należącego do Unii Europejskiej (zobacz państwa należące do Unii Europejskiej) lub kraju innego niż kraj należący do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (zobacz państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego), zasady naliczania opłat za połączenia telefoniczne będą inne niż w krajach należących do tych stref.

W krajach UE i EOG nie zapłacisz za połączenia telefoniczne, wiadomości SMS i MMS oraz transmisję danych. W innych krajach zapłacisz za:

  • wykonane połączenia telefoniczne,
  • odebrane połączenia telefoniczne,
  • wysłane wiadomości SMS,
  • wysłane wiadomości MMS,
  • odebrane wiadomości MMS,
  • transmisję danych w obu kierunkach.

 

W tym przypadku będzie Cię obowiązywał cennik usług roamingowych u Twojego polskiego operatora świadczącego Ci na co dzień usługi w Polsce. Będziesz musiał/a zweryfikować ceny jakie obowiązują Cię podczas pobytu w danym kraju - najlepiej jeszcze przed wyjazdem do danego kraju. Jeśli tego nie zrobisz, rachunek który otrzymasz od swojego operatora po powrocie z podróży, może być dla Ciebie zaskoczeniem.

 

Niemniej, pamiętaj o tym, że operatorzy usług komórkowych w Polsce dbają w swoich klientów, dlatego po przekroczeniu każdej granicy, gdy Twój telefon komórkowy zaloguje się się do sieci komórkowej w innym kraju, otrzymasz powiadomienie SMS-em z informacjami o kosztach jakie poniesiesz korzystając z telefonu komórkowego w roamingu w kraju w którym przebywasz. Pomoże Ci to w łatwym zorientowaniu się, jakie koszty poniesiesz, gdy będziesz aktywnie korzystać z usług telefonii komórkowej w roamingu międzynarodowym.

 

Inną ważną rzeczą związaną z wyjazdem za granicę i korzystaniem z roamingu międzynarodowego w innych krajach, jest kwestia systemu telefonii komórkowej z którego korzysta dany kraj oraz aparatów telefonicznych działających w tych systemach. Kraje Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, kraje w Azji jak na przykład Korea i Japonia, korzystają z innych standardów częstotliwości niż my w Europie, dlatego Twoja komórka może nie działać na terenie kraju, w którym standardem są systemy takie jak: iDEN, CDMA oraz W-CDMA 3G. W krajach tych (na przykład na lotniskach) można na przykład wypożyczyć właściwe dla danego systemu komórkowego telefony komórkowe, do których będzie pasowała Twoja karta SIM.

 

Pamiętaj również, że korzystanie z poczty głosowej może spowodować dodatkowe opłaty, dlatego jeśli nie musisz z niej korzystać, po prostu ją wyłącz lub zawieś jej działanie:

  • Zawieszenie poczty głosowej w T-Mobile: wpisz z klawiatury kod ekspresowy #002# i potwierdź klawiszem akceptacji połączenia.
  • Odwieszenie poczty głosowej w T-Mobile: wpisz z klawiatury kod ekspresowy *002# i potwierdź klawiszem akceptacji połączenia.
  • Wyłączenie poczty głosowej w Orange: wyślij wiadomość SMS pod numer 501 o treści REZ albo wpisz krótki kod *105*1*1# i potwierdź klawiszem akceptacji połączenia.
  • Włączenie poczty głosowej w Orange: dla wersji podstawowej Poczty Głosowej wyślij SMS pod numer 501 o treści START albo wpisz krótki kod *105*1# i potwierdź klawiszem akceptacji połączenia lub dla wersji Gold wyślij SMS pod numer 501 o treści GOLD albo *105*2# i potwierdź klawiszem akceptacji połączenia.

 

To co może również zwiększyć koszty podczas korzystania z roamingu poza Unią Europejską, to pisanie SMS-ów z wykorzystaniem polskich liter "z ogonkami", dlatego staraj się pisać wiadomości SMS bez używania takich liter.


Państwa należące do Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr (Republika Cypryjska), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Hiszpania (również Wyspy Kanaryjskie), Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Martynika, Niemcy, Norwegia, Portugalia (również Madera oraz Azory), Reunion, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Idź do góry

Państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Norwegia, Islandia, Liechtenstein.


Jeśli korzystasz z usług przedpłaconych (pre-paid), te informacje mogą Cię nie dotyczyć. Sprawdź warunki roamingu u swojego operatora usług telefonii komórkowej dla ofert na kartę.